Green Card Sonuçları Nasıl Kontrol Edilir?

Green Card sonuç sorgulama, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma ve ömür boyu yaşama fırsatı elde etmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur. Green Card başvuru sonuç ekranına, çekiliş açıklandıktan sonra online bir şekilde erişim sağlanabilmektedir. Önceden planlanan tarihte açıklanan sonuçların kontrol edilebilmesi için adayların birtakım adımları gerçekleştirmiş olması gerekir. Oldukça pratik bir şekilde izlenecek adımlarla Green Card sonuçları sayfasına erişim sağlayabilirsiniz.

Bu rehberimizde “Green Card sonuçlarına nasıl bakılır?” sorusuna yanıt arayacağız. Eğer sizler de başvuru durumunuzu kontrol etmek için ne yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Green Card Sonuçlarına Nasıl Bakılır?

Green Card sonuç sorgulama ekranına ulaşabilmek için öncelikle yapmanız gereken işlem konsolosluğun resmi internet adresine giriş yapmaktır. Konsolosluğun resmi sitesine erişim sağladıktan sonra ekranda beliren uyarı ile birlikte, başvuru yapmış olan kişinin bazı bilgileri girmesi istenir. Bu bilgiler; onay numarası, soyad ve doğum tarihini kapsamaktadır. Onay numarası olarak istenen rakamlar, “Confirmation Number” olarak belirtilen numaradır. Bu ekrandaki tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız beklenir. Aksi takdirde ilerlemeniz mümkün olmayacaktır. Eksiksiz bir şekilde giriş yapılan bilgilerden sonra ekrandaki “Continue” veya “Submit” butonuna tıklamanız gerekir. Bu butonlara erişim sağlayabilmek için kişinin güvenlik adımından geçmesi istenir. Authentication olarak bilinen yetkilendirme adımında, bulunan kutucuk içerisinde kişiye özel olarak belirtilen karakterler tek tek yandaki satıra yazılmalıdır. Bu aşamayı da tamamladıktan sonra devam butonuna tıklayıp açılan ekrandan Green Card başvuru sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Green Card Sonuç Sorgulama

Green Card sonuç sorgulama işlemi yalnızca Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik Bürosu’na ait resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bunun dışındaki diğer web sitelerinden güvenilir bir sonuca ulaşmanız mümkün olmamaktadır. ABD hükümeti, Green Card başvurusunu yapıp Amerika’da yaşamaya hak kazanan kişilere herhangi bir mail veya posta ile ulaşım sağlamamaktadır. Bu sebeple bu noktada başvurunun durumunu kontrol etmek tamamen başvuruyu yapan ve hak kazanan kişinin sorumluluğundadır. Bu nedenle Green Card başvurusu olumlu sonuçlanan kişinin süreci büyük bir titizlikle takip etmesi gerekmektedir.

Eğer sorgulama ekranında “Has not been selected” uyarısı ile karşılaşırsanız, bu uyarı başvuruyu yapan kişinin Green Card kazanmadığını göstermektedir. Eğer ekranda kırmızı renkte bir uyarı yazısı belirdiyse, girdiğiniz bilgiler yanlış demektir. Eğer bu şekilde bir uyarıyla karşılaştıysanız, bilgilerinizi kontrol edip tekrar denemeniz gerekir.

Green Card başvuru sonucu olumlu sonuçlandığı takdirde ise ekranda başvuruyu yapan kişinin adının yazdığı uzun bir mektup belirmektedir. Bu mektubun köşesinde bir barkod bulunmaktadır. Karşınıza çıkan mektup başvuruyu yapan kişinin artık ABD’de yaşama hakkına sahip olduğunu göstermektedir.

Green Card sonucu için destek alabilmek için vize danışma merkezlerinden yardım alabilirsiniz. DV Program alanında uzman ve profesyonel kadrosu ile Amerika vizesi almak isteyen kişilere danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bugüne kadar binlerce kişinin yurt dışı hayalini gerçekleştirmesi için danışmanlık hizmeti veren DV Program, başvuru aşamalarının her adımını sizin yerinize tamamlamaktadır.

Green Card Ne Zaman Açıklanıyor?

Green Card başvuru sonuçlarının açıklanma tarihleri her yıl değişkenlik gösterebilir. Bu süreç ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi tarafından belirlenmiş bir takvime göre ilerlemektedir. Ancak genellikle Ocak ve Eylül ayları arasında başvuru sonuçları açıklanmaktadır.

Green Card başvuru sonuçlarının açıklanacağı tarih DV (Diversity Visa) programı çerçevesinde belirlenen takvime göre önceden duyurulmuş olur. Bu program ABD’nin çeşitliliğinin artmasını amaçlayan ve belirli ülkelerden gelen insanlara Amerika’da yaşam hakkı veren bir çekiliş programıdır. Ancak, başvuru süreci ve sonuçların duyurulma tarihi her yıl değişebilir. Bu konuda resmi kaynakları takip etmeniz gerektiğini belirtelim. ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi’nin (USCIS) resmi web sitesi ve DV programıyla ilgili diğer resmi kanallar, Green Card başvuruları ve sonuçları hakkında güncel bilgiler sağlar.

Green Card Başvurusu Onaylandıktan Sonra İlk Ne Yapılmalıdır?

Green Card başvuru sonucunuzun olumlu olmasının ardından süreç tüm hızıyla devam etmektedir. Son derece keyifli ve bir o kadar da stresli olan bu süreç sonucunda kişi ABD’ye yaşayabilme ve çalışabilme hakkını elde edebilmektedir. İlk etapta başvuruyu yapan kişilerin ABD hükümeti tarafından onaylanması beklenmelidir.

Bu süreçte DS 260 formu eğer tamamlanmamış ise doldurulup çıktı olarak alınması gerekmektedir. Green Card kazanma sırasını ifade eden dosya numarası sistemde aktif olmalıdır. Onaydan sonra kişinin ABD’nin hangi eyaletinde yaşamak istediğine karar vermesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra yaşanacak olan şehir de belirlendikten sonra ABD’de yerleşilecek olan şehirde konaklama adresi Göçmenlik Bürosu’na iletilmelidir. Green Card, burada belirtilen adrese posta yolu ile gönderilmektedir.

ABD’deki konsolosluk merkezi, başvuru yapan talihliye çeşitli evrakları göndermesi için birçok talimat göndermektedir. Bu talimatlar, genel olarak kişinin ABD’de yaşamasını yasal yollarla destekleyen belgeleri içermektedir. Bütün belgeler tamamlanıp iletildikten sonra konsolosluk tarafından mülakat günü belirlenmektedir. Yapılan mülakatlardan önce kişi sağlık muayenesine girmelidir. Sonrasında elçilikte mülakat gerçekleştirilmekte ve ABD’ye gidiş öncesi valiz hazırlığı süreci başlamaktadır.