Green Card Sonuçları Nasıl Kontrol Edilir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma ve aynı zamanda ömür boyu yaşama fırsatı sunan Green Card çekilişlerinin açıklamasını takiben sonuçlar online bir şekilde görüntülenebilmektedir. Önceden planlanan tarihte açıklanan sonuçların kontrol edilebilmesi için birtakım adımların gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Son derece pratik bir şekilde uygulanabilen adımlarla birlikte Green Card sonuç kontrol işlemleri saniyeler içerisinde öğrenilebilmektedir.

Green Card başvuru sonuçlarını öğrenebilmek için konsolosluğun resmi internet adresine giriş yapılmalıdır. Siteye girildiğinde ekranda beliren uyarı bünyesinde başvuruyu yapmış olan kişinin çeşitli bilgilerinin girilmesi istenmektedir. Bu bilgiler arasında onay numarası, soy isim ve doğum tarihi yer almaktadır. Onay numarası olarak belirtilen rakamlar “Confirmation number” şeklinde geçmektedir. Eksiksiz bir şekilde giriş yapılan bilgilerden sonra ekrandaki “Continue” veya “Submit” butonuna tıklanmalıdır. Bu butona tıklayabilmek için güvenlik adımından geçilmesi istenmektedir. Authentication olarak bilinen yetkilendirme adımında kutucuk içerisinde kişiye özel olarak beliren karakterler teker teker yandaki satıra yazılmalıdır. Devam butonuna bastıktan sonra başvuru sonucu ekranda belirmektedir.

Green Card Kazandığımı Nasıl Anlarım?

Green Card sonucu, yalnızca ABD Göçmenlik Bürosu’na ait resmî web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bunun dışındaki diğer web sitelerinden güvenilir bir sonuca ulaşabilmek mümkün olmamaktadır. ABD hükümeti, Green Card başvurularını yaparak Amerika’da yaşamaya hak kazanan kişilere herhangi bir şekilde mail veya posta ile ulaşım sağlamamaktadır. Burada sorumluluk tamamen başvuruyu yapan ve hak kazanan kişiye aittir. Bu nedenle Green Card kazanan kişinin süreci büyük bir dikkatle takip etmesi gerekmektedir.

Green Card çıkmamış ise bilgilerin girildiği ekranda “Has not been selected” uyarısı belirmektedir. Bu uyarı, başvuruyu yapan kişinin Green Card kazanamadığını ifade etmektedir. Eğer ekranda kırmızı renkte bir uyarı yazısı beliriyor ise bilgilerin yanlış girildiği ve yeniden denenmesi gerektiği belirtilmektedir.

Green Card çıkarsa ekranda kişinin adının yazdığı uzun bir mektup belirmektedir. Köşesinde barkod bulunan mektup, başvuru sahibinin artık ABD’de yaşayabilme hakkına sahip olduğunu ifade etmektedir.

Green Card sonuçları ile ilgili destek alabilmek için vize danışma merkezlerinden yardım alınabilmektedir. Dvprogram, uzman ve profesyonel kadrosu ile Amerika vizesi almak isteyenlere danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Binlerce kişinin yurt dışı hayalini gerçekleştirmesi için danışmanlık sağlayan DVprogram, başvuru aşamasının her adımını sizin yerinize tamamlamaktadır.

Green Card Başvurusu Onaylandıktan Sonra İlk Ne Yapılmalıdır?

Green Card onaylanmasının ardından süreç tüm hızıyla devam etmektedir. Son derece keyifli ve bir o kadar da stresli olan bu süreç sonucunda kişi ABD’ye yaşayabilme ve çalışabilme hakkını elde edebilmektedir. İlk etapta başvuruyu yapan kişilerin ABD hükümeti tarafından onaylanması beklenmelidir.

Bu süreçte DS 260 formunun eğer tamamlanmamış ise doldurulup çıktı olarak alınması gerekmektedir. Green Card kazanma sırasını ifade eden dosya numarası sistemde aktif olmalıdır. Onaydan sonra kişinin ABD’nin hangi eyaletinde yaşamak istediğine karar vermesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra yaşanacak olan şehir de belirlendikten sonra ABD’de yerleşilecek olan şehirde konaklama adresi Göçmenlik Bürosu’na iletilmelidir. Green Card, burada belirtilen adrese posta yolu ile gönderilmektedir.

ABD’deki konsolosluk merkezi, başvuru yapan talihliye çeşitli evrakları göndermesi için birçok talimat göndermektedir. Bu talimatlar, genel olarak kişinin ABD’de yaşamasını yasal yollarla destekleyen belgeleri içermektedir. Bütün belgeler tamamlanıp iletildikten sonra konsolosluk tarafından mülakat günü belirlenmektedir. Yapılan mülakatlardan önce kişi sağlık muayenesine girmelidir. Sonrasında elçilikte mülakat gerçekleştirilmekte ve ABD’ye gidiş öncesi valiz hazırlığı süreci başlamaktadır.