Yatırımcı Vizesi E5

E5 yatırımcı vizesi, Amerika’da kalıcı oturum izni alarak yaşamını burada sürdürmek isteyen kişilerin tercih edebileceği bir vize türüdür. Adından da anlaşılacağı üzere bu vizenin temel şartı yatırıma dayanmaktadır. Yatırım şartlarını sağlayan kişiler yatırımcı vizesi E5 alarak yaşamlarını Amerika’da devam ettirebilmekte ve aynı zamanda iş olanaklarından yararlanabilmektedir.

GreenCard ile E5 Vizesi Nedir?

E5 yatırımcı vizesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde iş kurarak yatırım yapmak isteyen kişilere sunulan bir oturum iznidir. Başvuru sahiplerinin E5 yatırımcı vizesini alabilmeleri için sunulan şartları karşılamaları gerekmektedir. Amerika Kongresi tarafından kabul edilen E5 vizesinin amacı ABD ekonomisini canlandırarak yükseltmektir. 1990 yılından verilmeye başlanan vize sayesinde başvuru sahiplerinden 29 Kasım 1990 tarihinden sonra kurulmuş işletmelere yatırım yapmaları beklenmektedir.

ABD’de yatırım yapmak isteyen kişiler tercihlerini 29 Kasım 1990 tarihinden önce kurulan bir işletmeden yana kullanmak istiyorlarsa mevcut işletmede bazı değişiklikler yapmaları gerekmektedir. Mevcut işletme yeniden yapılandırılmalı ve yatırımın ardından net değeri %40 oranında yükselmelidir. Ayrıca personel sayısında da %40 düzeyinde artış yaşanmalıdır.

E5 yatırımcı vizesine sahip olan kişiler Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işletmelere yatırım yapmakta ve aynı zamanda GreenCard başvurusunda bulunabilmektedir. Başvuru sahiplerinden:

 • ABD’de yeni bir iş kurmaları,
 • Mevcutta faaliyetlerini sürdüren bir işletmeye yatırım yapmaları,
 • Mevcutta faaliyetlerini sürdüren bir işletmeyi satın almaları,
 • ABD tarafından açıklanan bölgesel bir merkeze yatırım yapmaları beklenmektedir.

Yukarıda sıralanan seçeneklerden birini gerçekleştirerek Amerika Birleşik Devletleri’nde yatırım yapacak olan kişilerin en az 10 kişiye tam zamanlı istihdam sağlamaları gerekmektedir. Bu şart ciddi bir koşuldur ve dikkatli karar verilmesini gerektirmektedir.

E5 yatırımcı vizesinden 2 farklı şekilde yararlanılabilmektedir. Bunlar şu şekildedir:

 • Direkt Yatırım: Yatırımcı vizesinin sahibi olmak için direkt yatırım yolunu tercih eden kişilerden yeni bir iş kurmaları ya da mevcut işletmeleri satın alarak faaliyet göstermeleri beklenmektedir. Bu kişilerin ilk 2 yıllık dönem içerisinde en az 10 kişiye tam zamanlı istihdam sağlamaları ve belirlenen yatırım miktarını karşılamaları durumunda Green Card sahibi olabilmelerine imkan tanınmaktadır.
 • Regional Center (Bölgesel Merkez Yöntemi ile Yatırım): ABD’de 1992 yılında yürürlüğe giren bu kanun sayesinde birden fazla yatırımcının havuz yöntemi ile yatırım yapmalarını kapsamaktadır. Bu yöntemde kişiler yatırım yaparken işletmeleri kendileri yönetmemektedir. Başkasının sorumluluğu altında faaliyetlerini sürdüren işletmelerin yatırımcıları rolünü üstlenmektedir.

GreenCard ile E5 Vizesi Başvuru Nasıl Yapılır?

GreenCard ile E5 vizesi başvurusunu gerçekleştirmek için online olarak sunulan formun doldurulması ve ardından gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir. E5 vizesi, diğer vize türlerine göre daha kapsamlı, detaylı ve ciddi olduğundan başvuru sürecinden itibaren profesyonel destek alınması gerekmektedir. Vize avukatları ve danışmanları sayesinde E5 vizesi başvurusu talep edilen belgeler eksiksiz şekilde hazırlanabilmektedir.

Göçmenlik başvurusunu gerçekleştiren kişiler bir süre sonra detayları görüşmek üzere mülakata çağrılmaktadır. Mülakat tarihi, yoğunluğa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Mülakat sırasında başvuru sahibine onay verilmesi durumunda ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından göçmen vize numarası verilmektedir. Bu numara, başvurunun kabul edildiği anlamını taşımaktadır.

Göçmen vize numarasını alan E5 yatırımcı vizesi başvuru sahipleri, işlemleri tamamlamak için sıralarının gelmelerini beklemektedir. Sırası gelen kişiler ABD Konsolosluğu veya ABD Büyükelçiliği’ne giderek kalan prosedürleri tamamlamaktadır. Böylelikle E5 vizesiyle Amerika’ya gitmek için tüm adımlar tamamlanmış olmaktadır.

E5 Yatırımcı Vizesi İçin Gerekli Sermaye Şartları

E5 yatırımcı vizesinin sahibi olabilmek için belirli miktardaki kaynağın karşılanıyor olması gerekmektedir. Yatırım hedeflenmiş istihdam alanının içindeki bir işletmeye yapılacak ise en az 800.000 dolar, bu alanların haricindeki bir işletmeye yapılacak ise 1,050.000 dolar yatırım yapılması gerekmektedir.

E5 vizesi sermaye şartlarının yanı sıra yatırım sonucunda en az 10 ABD’li vatandaşa tam zamanlı istihdam yaratması gerekmektedir. Kâr amacı taşımayan ve gayrimenkul alanında bulunan kuruluşlar E5 vizesi için geçerli değildir. Yatırımlar kâr amacı taşıyan işletme grubuna yapılmalıdır.

E5 Yatırımcı Vizesi İçin Gerekli Evraklar

E5 yatırımcı vizesi gerekli evrakları başvuru, mülakat ve prosedür adımlarında başvuru sahibinin en çok dikkat etmesi gereken noktaların başında gelmektedir. Evrakların eksik veya hatalı olması, başvurunun reddedilmesine veya sürecin uzamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle sadece uzmanlardan vize danışmanlığı alınmalıdır.

E5 yatırımcı vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Pasaport: En az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Doğum belgesi
 • Evlilik belgesi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • I-526 Formu: GreenCard E5 başvurusu yapacak kişilerin doldurması gereken I-526 Formu, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu tarafından sunulmaktadır.
 • DS-261 Formu: Online olarak doldurulması gereken bu form, başvuru adımlarında kişinin yanında bulunmalıdır. Mülakat sırasında DS-261 formu da talep edilmektedir.
 • Aşı dökümü: Başvuru sahibinin yaşamı boyunca yaptırdığı aşıların kartlarının bulunduğu dosya istenmektedir. Başvuru sahibi eksik aşıları tamamlamalıdır.
 • Sağlık raporu: Tam teşekküllü merkezlerden alınan sağlık raporu talep edilmektedir.
 • Banka hesap dökümü
 • Gelir beyanı
 • Şirkete ait evraklar: Faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, şirkete ait imza sirküleri, son tarihli vergi levhası fotokopisi
 • SGK’dan alınması gereken 4B hizmet dökümü
 • Şirketin ticari faaliyetlerini gösteren kanıtlar

E5 Göçmen Yatırımcı Vizesine Nasıl Başvurulur?

E5 göçmen vizesi başvurusu sürecin ilk adımıdır. Bu süreçte ABD tarafından talep edilen belgelerin eksiksiz olarak tamamlanarak sunulması gerekmektedir. Ciddi ve yorucu olan göçmen yatırımcı vizesi için sürecin profesyoneller tarafından yürütülmesi önerilmektedir. DV Lottery, uzman kadrosu sayesinde yaşamını Amerika Birleşik Devletleri’nde sürdürmek isteyen Türk vatandaşları için köprü görevini üstlenmektedir. E5 göçmen vizesi başvurusunu profesyonellerden destek alarak gerçekleştirmek istiyorsanız DV Lottery ile iletişime geçin!

E5 Yatırımcı Vizesi Başvuru Adımları

E5 yatırımcı vizesi başvuru adımları aşağıdaki gibidir:

 • Adım – 1: E5 yatırımcı vizesine sahip olabilmek için yapılması gereken ilk şey bir göçmenlik avukatı ile çalışmaktır. Böylelikle süreç boyunca profesyonellerden destek alarak başvurunuzu riske atmamış olursunuz. Avukatınız E5 vize şartlarının gereklilikleri konusunda sizinle işbirliği yapacaktır.
 • Adım – 2: Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra yatırım seçimini tamamlamalısınız. ABD’de de yapacağız yatırımın göçmenlik şartlarını karşılaması gerekmektedir.
 • Adım – 3: I-526 Formu’nun doldurulması ve maddi kaynakların yeni ticari işletmeye aktarılması.
 • Adım – 4: I-526 Formu’nun doldurulması ve başvuru aşamasıdır. Formun onaylanması durumunda şartlı daimi ikamet başvurusu yapılabilmektedir.
 • Adım – 5: 21 aylık faaliyetin ardından I-829 Formu’nu sunmanız durumunda geçici statüden çıkarak devamlı statüye geçebilirsiniz. Faaliyet koşullarını sağlamanız halinde GreenCard sahibi olabilirsiniz.
 • Adım – 6: Bu adım tamamen isteğe bağlı olarak değişmektedir. 5 yıl boyunca daimi şekilde ABD’de ikamet eden kişiler vatandaşlık başvurusu yapabilmektedir.

E5 Yatırımcı Vizesi Avantajları

E5 yatırımcı vizesi, sermaye şartlarını sağlayan kişilerin kolay yoldan GreenCard alabilmelerine olanak sağlamaktadır. 2 yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nde ikamet eden kişiler, bu süreçte sermayeleri ile iş yaptıklarını ve 10 kişiye istihdam sağladıklarını göstererek GreenCard sahibi olabilmektedir.

E5 yatırımcı vizesinin diğer avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Vizeyi almayı hak kazandıktan sonra faaliyetlerinizi ABD’nin herhangi bir yerinde yaşayabilirsiniz.
 • E5 yatırımcı vizesine sahip olduktan sonra eşiniz ve 21 yaşın altındaki henüz evlenmemiş çocuklarınız da yeşil kart almaya hak kazanmaktadır.
 • Çocuklarınız eğitimini ABD’de sürdürebilmektedir.

E5 Vizesi Bekleme Süreci

Başvuru sahipleri açısından heyecanlı olan E5 vizesi bekleme süreci Türkiye vatandaşları için ortalama 6 ay sürmektedir. Başvuru işlemlerinin ardından mülakata çağrılan kişiler, onay almaları halinde sıralarının gelmelerini beklemektedir. Bu işlemlerin tamamlanma süresi yoğunluğa bağlı olarak değişmektedir.