Tüm yönleriyle

Green Card Nedir?

Ve ne işe yarar?

Yeşil Kart (Green Card), Amerikan Hükümeti’nin 1990 yılınından beri göçmenlik vizesi DV Lottery (Diversity Visa Program – Çeşitlilik Göçmen Vize) adı altında her yıl bir defa yaptığı bir çekiliş ile, ABD vatandaşı olmayan yabancılara, eşlerine ve onların 21 yaş altı çocuklarına ömür boyu ABD’de yaşama, yerleşme ve çalışma hakkı sağlayan bir belgedir.

AVANTAJLARI

Green Card sahibi olanlar Amerika Birleşik Devletleri’nde oturma iznine sahip olurlar.

Ayrıca Green Card çekilişini kazanan kişinin eşi ve 21 yaşın altındaki çocukları da aynı haklara sahip olur. Oturma izni alan kişiler oy kullanamazlar, mahkemede jüri olamazlar ve ABD pasaportu sahibi olamazlar.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başvuru Şartları

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.

Başvuru tarihleri

Başvuru Tarihleri İle Kura Tarihleri

Green Card başvuruları her yıl olduğu gibi bu sene de Ekim-Kasım arasında olacaktır. Tam olarak Ekim’in ilk haftası başlayıp, Kasım’ın ilk haftası son bulmaktadır. Kazananlar her yılın Mayıs ayında açıklanmaktadır..

Nelefe Dikkat Edilmeli

Başvuruda Nerele Dikkat Etmeliyim?

Amerikan Hükümeti’nin verdiği istatistiki verilere göre her yıl ortalama 9-10 milyon Green Card başvurusu; başvuru esnasında yapılan hatalardan dolayı elenmektedir. Kaldı ki her sene Türkiye’den katılan kişiler arasında yaklaşık 120 bin kişi fotoğraf yüzünden elenmektedir. Fotoğraflar verilen ölçülere birebir uygun olmalıdır. Aksi halde başvurunuz diskalifiye olur. Bu yüzden formu doldurmak son derece önemlidir. En önemli noktalardan biri de formla birlikte teslim edilen fotoğraf. Belirli bir formatta sabitlenen fotoğraf için teknik ayrıntıların dikkatlice okunması şarttır.

Kazandıktan Sonra

Görüşme

Görüşmenizden önce lütfen gerekli belgeleri toplayınız. Gerekli evrakların listesi için DV Yönergeleri‘ne bakınız. Bu evrakları görüşme gününüzde yanınızda getirmeniz istenecektir..

Lorem ipsum dolor sit amet...

  • Sizin ve tüm aile bireylerinin pasaportları A.B.D.’ye giriş yapacağınız tarihten itibaren 6 ay geçerli olmalıdır.
  • Çeşitlilik vize ücreti kişi başı 330 ABD Doları’dır ve sadece Konsolosluk veznesine ödenebilmektedir.

Lorem ipsum dolor sit amet...

  • Tüm göçmen vize başvuru sahipleri görüşme günlerinden önce usvisa-info.com sitesini ziyaret ederek pasaportlarının teslim yerini seçmelidirler.  Vizeniz onaylandıktan sonra pasaportunuz ve vize paketiniz sizin şahsen teslim almanız için bir PTT şubesine teslim edilecektir. Görüşme gününüzden pasaportunuzu tesim almak istediğiniz PTT şubesini gösterir kayıt makbuzunuzu yanınızda getiriniz.Belgelerin Asılları:  Başvuru sahibi ve vize alacak tüm aile bireyleri görüşme günlerinde başvuru belgelerinin asıllarını getirmelidirler.

Lorem ipsum dolor sit amet...

  • Tüm göçmen adayları belirli sağlık yoklamalarından geçmelidirler. Bu sağlık yoklaması onaylanmış doktorlar tarafından yapılmalıdır. Sağlık raporu almak ile ilgili tüm ayarlamaları vize alacak kişilerin kendilerinin yapmaları gerekmektedir.  Sağlık muayenesi ile ilgili tüm ücretlerin ödenme sorumluluğu da vize alacak kişilere aittir. Vize başvurusunda bulunacak olan tüm çocukların da sağlık  muayenesinden geçmeleri gerekmektedir. Sağlık yoklamanızın sonuçlarını randevu tarihinizden önce göndermeyiniz; raporunuzu randevu gününde istenilen tüm diğer belgelerle beraber getiriniz.  Röntgen filminizi vize görüşme gününde yanınızda getirmenize gerek yoktur.
EĞER

Vizeniz Onaylanırsa

Vize paketiniz ve pasaportunuz şahsen teslim almanız için seçmiş olduğunuz PTT şubesine gönderilecektir.

Eğer eksik evrakınız varsa ya da idari işlemler gerekliyse:  Göçmen vize için başvuru yapan herkes (K nişanlılık vizesi başvuranları da dahil) idari işlemlere tabi olabilir. Her ne kadar idari işlemlerin çoğunluğu görüşme tarihinden önce yapılsa da bazı durumlarda görüşmeden sonra da ek işlemler gerekebilir. İdari işlemler üzerinde bizim herhangi bir kontrolümüz yoktur ve işlemlerin tamamlanmasi için gerekli süre hızlandırılamaz. Başvuru sahipleri planlamalarını bu durumu göz önünde bulundurarak yapmalıdırlar. Bir dosyanın idari işlemleri tamamlanır tamamlanmaz dosya numarası web sitemizde yayımlanacaktır.

Eğer dosyanızda eksik belgeler varsa bu belgeyi edindiğiniz zaman bize gönderebilirsiniz.Eğer dosyanız için idari işlemler de gerekliyse lütfen eksik belgelerinizi göndermeden önce idari işlemlerinizin tamamlanmasını ve dosya numaranızın web sitemizde yayımlanmasını bekleyiniz.Paketinizi göndermek için usvisa-info.com sitesini ziyaret ederek ya da Türkiye’den0850 2526355 noluya da Amerika’dan (703) 439-2348nolu telefodan Vize Bilgi Servisi’ni arayarak kayıt yaptırabilirsiniz. Pasaportunuz ve eksik belgeleriniz bize ulaştığı zaman Konsolos başvurunuzu tekrar inceleyecektir. Eğer dosyanızla ilgili herşey tamamlanmışsa pasaportunuzu ve vize paketinizi seçmiş olduğunuz PTT şubesine göndereceğiz.Eğer dosyanızda hala eksiklikler varsa pasaportunuzu yazılı bir açıklama ile geri göndereceğiz.