Amerika Göçmen Vizeleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı olarak ikametgah almak isteyen kişilerin göçmen vizesi alması gerekmektedir. ABD’de göçmen olmak isteyen kişilerin başvurabileceği farklı vize çeşitleri bulunmaktadır. Ancak bunlar temelde dört kategori altında incelenmektedir. Bu 4 kategori;

olarak adlandırılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde göçmen vizesi almak isteyen kişilerin, mutlaka bir Amerikan vatandaşı, yasal göçmen statüsünde olan bir kişi veya bir işveren sponsoru olması gerekir. Ayrıca Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu tarafından bu kişinin adına onaylanmış bir göçmen vize başvurusunun olması gerekmektedir. Göçmen vizesi için, herhangi bir sebepten dolayı ABD’ye kalıcı olarak yerleşmek isteyen kişilerin oradaki yaşam sigortası diyebiliriz.

En çok göç alan ülkelerden biri olduğu için Amerika göçmenlik yasalarına ciddi kısıtlamalar getirilmiştir. Önceden daha kolay alınabilen Amerika göçmen vizesi için, bugün daha zor prosedürler söz konusudur. Maalesef her başvurunun kabul edilmesi mümkün değildir. Eğitim düzeyi daha yüksek ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan kişiler göçmen vizesi alma konusunda daha önceliklidir. Genellikle daha iyi eğitim almak isteyen kişiler, Amerika’daki bir şirkette çalışmak isteyenler ve ticari faaliyetlerini Amerika’ya taşımak isteyen kişiler Amerika göçmen vizesine başvurur. Yukarıda bahsettiğimiz 4 kategoriyi daha detaylı bir şekilde inceleyecek olursak;

Aile Dayanaklı Göçmen Vizesi

Aile temelli göçmen vizesi olarak da adlandırabileceğimiz aile dayanaklı göçmen vizesi, Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde vatandaşlık veya ikamet hakkı bulunan akrabalar üzerinden yapılan başvuruları kapsamaktadır. Doğrudan ABD vatandaşlığı bulunan bir kişi; eşi, ebeveynleri, kardeşleri ve çocukları için de Green Card başvurusu yapabilme hakkına sahiptir. Sadece yasal daimi ikamet hakkı bulunan kişiler ise bu başvuruları eşi ve 21 yaşını doldurmamış bekar çocukları için gerçekleştirebilmektedir. Aile dayanaklı göçmen vizesinin onaylanması durumunda bu kişiler, seyahat etme, çalışma ve ikamet hakkına sahip olur. Vize onaylandıktan sonra çocuklar eğitim hakkına sahip olur. Ancak çalışmak isteyen eşler için çalışma izin belgesinin çıkarılması zorunludur.

Aile dayanaklı göçmen vizesi, akraba derecesi ve aile tercihi olarak iki alt kategoriye ayrılmaktadır. Derece akraba, ABD vatandaşlığı bulunan kişilerin yakın aile üyeleri ile arasında bulunan ilişkiyi kapsamaktadır. Ebeveynler, eş ve çocuklar derece akraba kategorisinde değerlendirilmektedir. Bu vize türüyle ABD’ye alınan göçmen sayısı için bir kota bulunmamaktadır.

Aile tercihi ise, ABD vatandaşlığı bulunan kişi ile uzak akrabalık ilişkisi bulunan kişileri kapsar. LPR (Lawful Permanent Resident) statüsü eşliğinde öngörülen ve belirli kişiler için uygulanan bir vize türüdür. Bu vize türüyle ülkeye alınacak göçmen sayısı için her sene bir kota belirlenmektedir.

İşveren Dayanaklı Göçmen Vizesi

ABD’de vize sahibi bir işveren, çalışan için kalıcı bir şekilde vize başvurusu yapabilmektedir. Ancak çalışanın kalıcı bir vize alabilmesi için bazı koşulların sağlanması gerekir. Öncelikle işverenin Amerika Çalışma Bakanlığı’na başvurması gerekir. Buradan onaylı bir çalışma sertifikası alınır. Bu sayede işveren, belirlediği şartlara uygun çalışan için vize başvurusu yaparak Amerika’ya gelmesi için sponsorluk yapmış olur.

Amerika’da kalıcı çalışma vizeleri kapsamında bulunan vizeleri detaylı bir şekilde inceleyecek olursak;

  • E-1 Amerika Tüccar Vizesi
  • E-2 Amerika Yatırımcı Vizesi
  • EB-1 Olağanüstü Yetenek ve Başarıya Sahip Olanlar
  • EB-2 Sanat, Bilim ve Ticarette Olağanüstü Becerileri Bulunanlar
  • EB-3 Profesyoneller, Kalifiye İşçiler
  • EB-4 Özel Göçmen Statüsünde Bulunan Kişiler
  • EB-5 ABD’de en az 10 Amerika vatandaşına tam zamanlı istihdam sağlayan yatırımcı vizesi sahipleri

İşveren dayanaklı göçmen vizesi almak için Amerika Konsolosluğu‘na başvuru yapmanız gerekir. Başvuruyu olabildiğince hızlı ve doğru bir şekilde yapabilmek için profesyonel bir destek almanızı öneririz. Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren bir işverenin size sponsor olması bu süreci hızlandırmaktadır. Amerikan Konsolosluğu başvurunuzu değerlendirdikten sonra vize için size tarih vermektedir.

Geri Dönen Göçmen Vizesi

Bir yılı aşkın süredir Green Card’ını kullanmamış ve statü dışı kalmış göçmenler, geri dönen göçmen vizesine başvurmaktadır. Ancak bu vize türü, Konsolosluklar tarafından onaylanması en zor vizelerden biridir. Bu vize türüne başvuran kişilerin çoğu ABD dışında yasal süreyi aşmalarının kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerle olduğunu belgelerle ispat edememektedir.  Geri dönen göçmen vizesi SB-1 olarak da adlandırılmaktadır. SB-1 başvurusu yapmak için ilk olarak DS-117 formu doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra ise göçmen vizesi randevusu alıp, vize ücretini ödemeniz gerekir.

Nişanlılık Vizesi

Nişanlılık yani K-1 vizesi, bir Amerikan vatandaşı ile nişanlanmış yabancı ülke vatandaşlarının, evlenmek üzere ABD’ye seyahat etmesini sağlayan bir vize türüdür. Buradaki nişanlının Amerika vatandaşı olması şartı çok önemlidir. Çünkü nişanlılık vizesi alacak kişiye sponsor olan bireyin kalıcı Amerika vatandaşlığı yoksa K-1 vizesi başvuru hakkı sağlanmamaktadır. Amerika nişanlılık vizesine başvurmadan önce Amerikan vatandaşı olan kişinin Göçmen Nişanlı Dilekçesini doldurması gerekir. Bu form Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri tarafından onaylandıktan sonra, Amerika’da yaşamayan nişanlı K-1 vizesine başvurabilir. Amerikan vatandaşı olan kişinin sponsorluğunda verilen nişanlılık vizesinin süresi 90 gündür. Çiftlerin 90 gün içerisinde evlenmesi gerekir.

Göçmen vizelerinin sağladığı olanaklar arasında en önemlisi ABD’de kalıcı olarak yaşama ve çalışma hakkı sağlamasıdır. Göçmen vizesi olmadan Amerika’ya giden kişiler kısa süreli seyahat, çalışma veya eğitim gibi sebeplerle seyahat etmektedir. Ancak göçmen vizesi, kişinin herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmadan yaşamasına ve çalışmasına imkan tanımaktadır.

Göçmen vizesi, dört ana kategoriye ayrıldığı için kişilerin kendi durumlarına en uygun başvuruyu yapmaları kolaylaşır. ABD’de yaşamak veya çalışmak isteyenler, nişanlılık, aile faktörü, işveren desteği ve kura olanakları gibi çeşitli seçenekler arasından kendilerine uygun olanı seçerek başvurularını gerçekleştirebilirler. Bu kategorilerde gereken şartlar sağlandığında, başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimali oldukça yüksektir.

Göçmen vizesi başvurusu yaparken, diğer türlerde olduğu gibi profesyonel danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak önemlidir. DV Program, uzman ve deneyimli kadrosuyla ABD’de yaşamak isteyenlere profesyonel danışmanlık sunar. DV Program sayesinde vize sahibi olmak artık daha kolay ve güvenli.