Green Card’ı Olan Ailenin Çocuğunun Doğması

Green Card uygulamaları, farklı ülkelerden vatandaşların Çeşitlilik ve Göçmenlik Vizesi dahilinde ABD’de uzun süreli ikamet hakkı kazanmalarını sağlayan bir programdır. Federal hükümet yetkilileri tarafından düzenlenen kura sonucunda kazanan kişiler, ABD sınırları içerisinde yaşama ve çalışma hakkına sahip olmaktadır. Aynı zamanda gerekli şartların sağlanması halinde vatandaşlık alınması da mümkündür.

Green Card başvuruları, 1. dereceden aile üyelerinin de aynı haklardan yararlanmalarına imkan tanımaktadır. Ancak bu durum, çocuklar için bazı kısıtlamaları da beraberinde getirmektedir. Green Card sahibi bir ebeveyne sahip olan çocukların bu haktan yararlanabilmeleri için 21 yaşını doldurmamış ve bekar olmaları gerekmektedir. Çünkü evlilik durumunda çocukların 1. derece akrabaları, kendi eşleri ve çocukları olarak değişiklik göstermektedir.

Green Card aldıktan sonra çocuk olması, birçok ebeveynin merak duyduğu konuların başında yer almaktadır. Bu durumda çocuğun doğduğu yer, belirleyici bir kriter olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda çocuk doğumu sonrası gerekli bilgiler ve yapılması gereken işlemler de bu kapsamda değişiklik göstermektedir.

Green Card’ı Olan Ailenin Çocuğu Olursa Çocuk ABD Vatandaşı Olur Mu?

Green Card programları ile Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde daimi oturum ve çalışma hakkı kazanan kişiler, taşınma sırasında eşleri ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklarını da beraberlerinde götürebilmektedir. Ancak Amerika’ya taşındıktan sonra doğan çocuğun uyruğu, birçok ebeveyn tarafından merak konusu olmaktadır. Bu nedenle çoğu ebeveyn, “Green Card’lı olan ailenin çocuğu ABD vatandaşı olur mu?” sorusunun yanıtı hakkında detaylı araştırmalar yapmaktadır.

Green Card çekilişi ile ABD’de yaşamaya başlayan ve henüz vatandaşlık alma hakkı bulunmayan ebeveynlerin ülke sınırları içerisinde doğan çocukları, otomatik olarak ABD vatandaşı sayılmaktadır. Doğumdan sonraki ilk 72 saat içerisinde doğum sertifikası hazırlanmış olacaktır. Sonrasında ebeveynler tarafından doğum belgesi ve pasaport ile bu sertifikanın alınması gerekmektedir. Bu sayede yenidoğan, resmi olarak ABD vatandaşı olarak kabul edilecektir.

Green Card ile Amerika’ya Gittikten Sonra Çocuğu Olanlar Hangi İşlemleri Halletmelidir?

Green Card ile Amerika’ya gittikten sonra çocuk sahibi olan ebeveynlerin yerine getirmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. İlk adım, doğum sonrasında her iki ebeveynin doldurması gereken formdur. Bu sayede SSN (sosyal güvenlik numarası) ve doğum sertifikası gibi evrakların hazırlanması mümkün olacaktır. Teslim alınan form, hastane yetkilileri tarafından Vital Records görevlilerine iletilmektedir.

Vital Records görevlileri, 72 saat içerisinde doğum sertifikasını hazırlamaktadır. Bu noktada ebeveynlerin pasaport ve doğum belgesi ile sertifikayı teslim alması gerekmektedir. Aynı zamanda ABD hükümeti tarafından belirtilen tutarda ödeme de yapılmalıdır. Bu sayede yenidoğan, resmi kurumlar üzerinde ABD vatandaşı olarak tanımlanmış olacaktır.

Doğum sertifikası hazırlandıktan sonrasında ebeveynler, bebeğin sosyal güvenlik numarası ve pasaport başvurusunu yapmalıdır. Başvuru işlemleri sırasında ise ebeveynlerin pasaportları, bebeğe ait doğum belgesi ve 2 adet fotoğraf teslim edilmelidir.