Green Card Kazananların Vize Alması Kolay Mıdır?

Green Card, ABD vatandaşı olmayan kişilerin Amerika’da 5 yıl boyunca çalışma ve oturma iznine sahip olmasını sağlamaktadır. Kişinin eşi ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocukları da bu izinlere sahip olabilmektedir. 5 yıllık sürenin dolmasının ardından gerekli şartları sağlayan kişiler Amerika vatandaşlığı alabilmektedir. Green Card ile Amerika vatandaşlığı alan kişilerin Türk vatandaşlığından vazgeçmeleri gerekmemektedir. Türkiye ile Amerika arasındaki anlaşmadan dolayı kişiler her iki ülke vatandaşı olabilmektedir.

Amerika nüfusunu çeşitlendirmek amacı ile düzenlenen ve 5 yıl boyunca çalışma ve oturma izni veren Green Card çekilişine ise hiç göç vermeyen ya da az sayıda göç veren ülke vatandaşları başvuru yapabilmektedir. Türkiye vatandaşları da Green Card için başvuru gerçekleştirebilmektedir. Çekiliş talihlileri, Amerika’da yaşama ve çalışma fırsatını elde etmektedir. Çekiliş sonucunun açıklanmasının ardından Green Card kazananların vize işlemleri için çalışmalara başlaması gerekmektedir.

Green Card talihlileri çekiliş sonucunda belirlenirken her kişinin vize için gerekli belgeleri hazırlaması ve mülakata katılım göstermesi gerekmektedir. Green Card almaya hak kazanmanın vize sürecine olumlu veya olumsuz bir katkısı bulunmamaktadır. Mülakata katılım gösteren her kişi, vize alma kriterlerine uygunluk gösterdiğini kanıtlamak zorundadır. Gerekli belge ve beyannameleri eksiksiz şekilde hazırlayan, gereklilikleri sağlayan, başvuru sırasında doğru bilgiler sunan ve konsolosluk yetkilisinin sorularına tatmin edici cevaplar veren kişiler Amerika vizesi alabilmektedir.

Green Card Kazandım Ama Vize Çıkmadı Ne Yapmalıyım?

Green Card ile Amerika’ya gitmek için vize görüşmelerinin başarılı şekilde tamamlanması gerekmektedir. “Green Card var ama vize çıkmadı” şeklinde sonuçlar ile sıkça karşılaşılmaktadır. Başvuru sahipleri, mülakat sırasında Amerika vizesi için aranan şart ve kriterleri sağladıklarını kanıtlamak zorundadırlar. Vize alamayan kişilerin Amerika’ya gitmeleri mümkün değildir.

Başvuru sahiplerinin Amerika vizesi alma ihtimallerini artırmaları için dikkat etmeleri gereken birtakım durumlar bulunmaktadır. Aranan şart ve kriterlere sahip olmak, talep edilen belge ve beyannameleri hazırlamak, doğru bilgiler vermek, Amerika’da yaşayabilecek asgari geçim düzeyine sahip olmak bu durumlar arasında sıralanmaktadır.

Amerika vizesi için belirtilen eğitim veya iş kriterine sahip olmamak, eksik belge sunmak, hatalı veya yanlış bilgiler bildirmek gibi durumlar ise vize reddine yol açabilmektedir.

Green Card Kazananlar İçin En İyi Vize Başvuru Zamanı

Green Card çekiliş sonucunun açıklanmasının ardından kazanan talihlilerin zaman kaybetmeden vize başvurusu için hazırlıklara başlamaları gerekmektedir. Çekiliş talihlileri belge ve beyannameleri hazırladıktan sonra vize almak için Amerikan Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır. Green Card ile Amerika’ya gidebilecek kişi sayısı için kontenjan belirlendiğinden işlemler için zaman kaybedilmemelidir. Bu sayede vize mülakatı randevusu alınabilirken yaşanabilecek olası problemlere karşı hızlı hareket edilebilmektedir.