Green Card Konfirmasyon Numarası Nedir?

Green Card çekilişlerinde şansını denemek ve hayatını ABD sınırları içerisinde idame ettirmek isteyen kişilerin en sık duyduğu terimlerden biri de konfirmasyon numarasıdır. Özellikle ilk kez başvuru yapacak olan birçok kişi, “konfirmasyon numarası nedir?” sorusu hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Ancak Green Card konfirmasyon numarası, kura sonuçlarının öğrenilebilmesi açısından en önemli bilgidir. Bu nedenle başvuru yapmayı düşünen herkesin bu konuda bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır.

Evrensel olarak Green Card Confirmation Number olarak adlandırılan konfirmasyon numarası, halk arasında teyit numarası olarak da bilinmektedir. Başvuru aşamalarının tamamlanmasından sonrasında sistem tarafından otomatik olarak atanan bu numaranın, kura çekilişi sırasında başvuru sahiplerini temsil eden kod olarak açıklanması mümkündür. Aynı zamanda her başvuru sahibine özel olarak atanmakta, başka bir başvuru sahibi ile eşleşme imkanı bulunmamakta ve 16 haneden oluşmaktadır.

Konfirmasyon Numarası Nasıl Alınır?

Green Card konfirmasyon numarasının alınabilmesi için öncelikle Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu resmi web sitesinin ziyaret edilmesi gerekmektedir. Siteye giriş yaptıktan sonrasında ise Entrant Status Check (ESC)/ Katılım Durumu Kontrol sayfasına erişim sağlanmalıdır. İlgili sayfaya ulaştıktan sonrasında ise sırası ile şu adımların izlenmesi gerekmektedir:

  • Green Card başvurusunun yapıldığı dönemin seçilmesi,
  • Hepsi büyük harften oluşacak ve Türkçe karakter barındırmayacak şekilde sırası ile soyad, ad ve varsa 2. ad bilgilerinin girilmesi,
  • Başvuru sahiplerinin tek adı olması durumunda no middle name seçeneğini işaretlemeleri,
  • Doğum tarihinin ay, gün ve yıl olarak yazılması,
  • Başvuru sırasında kullanılan e-mail adresinin girilmesi,
  • Bot yazılım olmadığının kanıtlanması içi güvenlik sorusunun yanıtlanması,
  • Submit seçeneğini tıklayarak doldurulan formun gönderilmesini sağlamaktır.

Form doldurma sürecinde gerçekleştirilmesi gereken tüm aşamalar tamamlandıktan sonrasında, sistem üzerinden otomatik olarak bilgi eşleştirme kontrolleri sağlanacaktır. Tüm bilgilerin eşleşmesi halinde ise kişilere konfirmasyon numaraları iletilecektir. Kura sonuçlarının öğrenilebilmesi açısından bu numaranın güvenli şekilde saklanması ise büyük bir önem taşımaktadır.

Konfirmasyon Numarası Kaybedilirse Ne Olur?

Green Card başvurusu yaptıktan sonrasında konfirmasyon numarasını not etmeyi unutan ya da kaydetmiş olmasına rağmen kaybeden kişiler, sıklıkla görülmektedir. Ancak bu kodlar yalnızca bir kez verildiği için konfirmasyon numarasını kaybetmek, kişilerin karşılaşmaktan kaçınmaları gereken durumların başında yer almaktadır. Aksi halde çekiliş sonuçları resmi olarak duyurulana kadar bu koda tekrardan erişim sağlanması mümkün olmayacaktır.

Konfirmasyon numarasını kaybeden kişiler, resmi açıklamalar yapıldıktan sonrasında Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu resmi web sitesi üzerinden gerekli formları doldurarak yeniden kodlarını öğrenebilmektedir. Ancak bu süreç içerisinde yapılması mümkün olan başka bir seçenek bulunmamaktadır. Bu nedenle konfirmasyon numarasını temin etme vaatleri ile başvuru sahiplerinden para talep edilen kişilere kesinlikle itimat edilmemesi büyük bir önem taşımaktadır.