Green Card Konfirmasyon Numarası Nedir?

Green Card çekilişlerinde şansını denemek ve hayatını ABD sınırları içerisinde ikamet etmek isteyen kişilerin en sık duyduğu terimlerden biri de Green Card konfirmasyon numarası olmaktadır. Özellikle ilk kez başvuru yapacak olan birçok kişi, “Green Card konfirmasyon numarası nedir?sorusunu sormakta ve bilgi aramaktadır. Kura sonuçlarının öğrenilebilmesi açısından bu numara, en önemli bilgidir. Bu nedenle başvuru yapmayı düşünen herkesin bu konuda bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır.

Evrensel olarak Green Card Confirmation Number olarak adlandırılan başvuru numarası, halk arasında teyit numarası olarak da bilinmektedir. Başvuru aşamalarının tamamlanmasından sonrasında sistem tarafından otomatik olarak atanan bu numaranın, kura çekilişi sırasında başvuru sahiplerini temsil eden kod olarak açıklanması mümkündür. Aynı zamanda her başvuru sahibine özel olarak atanmakta, başka bir başvuru sahibi ile eşleşme imkanı bulunmamakta ve 16 haneden oluşmaktadır.

Konfirmasyon Numarası Nasıl Alınır?

Green Card konfirmasyon numarasının alınabilmesi için öncelikle Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu resmi web sitesinin ziyaret edilmesi gerekmektedir. Siteye giriş yaptıktan sonrasında ise Entrant Status Check (ESC)/ Katılım Durumu Kontrol sayfasına erişim sağlanmalıdır. İlgili sayfaya ulaştıktan sonrasında ise sırası ile şu adımların izlenmesi gerekmektedir:

 • Green Card başvurusunun yapıldığı dönemin seçilmesi,
 • Hepsi büyük harften oluşacak ve Türkçe karakter barındırmayacak şekilde sırası ile soyad, ad ve varsa 2. ad bilgilerinin girilmesi,
 • Başvuru sahiplerinin tek adı olması durumunda no middle name seçeneğini işaretlemeleri,
 • Doğum tarihinin ay, gün ve yıl olarak yazılması,
 • Başvuru sırasında kullanılan e-mail adresinin girilmesi,
 • Bot yazılım olmadığının kanıtlanması içi güvenlik sorusunun yanıtlanması,
 • Submit seçeneğini tıklayarak doldurulan formun gönderilmesini sağlamaktır.

Form doldurma sürecinde gerçekleştirilmesi gereken tüm aşamalar tamamlandıktan sonrasında, sistem üzerinden otomatik olarak bilgi eşleştirme kontrolleri sağlanacaktır. Tüm bilgilerin eşleşmesi halinde ise kişilere konfirmasyon numaraları iletilecektir. Kura sonuçlarının öğrenilebilmesi açısından bu numaranın güvenli şekilde saklanması ise büyük bir önem taşımaktadır.

green card konfirmasyon numarası

Green Card Başvuru Numaramı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Bu süreçte sıklıkla karşılaştığımız bir diğer soru ise “Green Card başvuru numaramı kaybettim, ne yapmalıyım?” sorusudur. Green Card konfirmasyon numarasını kaybettiğiniz takdirde endişe etmeniz gerek olmadığını belirtelim. Birçok kişi konfirmasyon numarasını kaybettiği için bunu birkaç adımda öğrenebilmek mümkündür.  Teyit numaranızı tekrar öğrenebilmeniz için izleyeceğiniz adımları tek tek belirtecek olursak;

 • İlk olarak Green Card başvuru doğrulama sayfasına (US Department of State Bureau of Consular Affairs) erişim sağlamanız gerekir.
 • Bu sayfa üzerinden konfirmasyon numaramı unuttum (forgot confirmation number) kısmına tıklayın.
 • DV program katılım yılınızı seçin.
 • Ad soyad, doğum tarihi ve e-posta bilgilerinizi girin.

Devam etmek için butona tıkladığınızda Green Card konfirmasyon numarasını görüntüleyebilirsiniz. Ancak bir daha böyle bir durum yaşanmaması için bu ekranın çıktısını veya ekran görüntüsünü alıp muhafaza etmeyi unutmayın.

Eğer USCIS ile iletişime geçmek veya başvuru numaranızı geri almak konusunda herhangi bir zorluk yaşarsanız, bir göçmenlik avukatından veya yetkili bir danışmandan yardım almayı düşünebilirsiniz. Profesyonel bir yardım, süreci hızlandırabilir ve size doğru adımları atmanız konusunda rehberlik edebilir.

Başvuru numaranızı kaybetmek can sıkıcı olabilir, ancak bu durumu düzeltmek için yapabileceğiniz birkaç adım bulunmaktadır. Yukarıdaki adımları takip ederek, başvuru numaranızı geri alabilir ve Green Card başvurunuzun durumunu izlemeye devam edebilirsiniz.