Green Card ile Amerika’ya Gidenler İş Bulabiliyor Mu?

Green Card başvuru ile Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde daimi oturum ve çalışma hakkı kazanan kişiler, aldıkları eğitimler ve mesleki tecrübeleri doğrultusunda iş bulabilme imkanına sahiptir. Aynı zamanda yeterli eğitim ve tecrübeye sahip olmayan kişiler, vasıfsız eleman olarak çalışabilmektedir. Bunun için kişilere yardım sunan çok sayıda kurum ve platform bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde iş bulabilmek için online iş bulma platformlarının takip edilmesi, yerel gazete ilanlarının düzenli şekilde kontrol edilmesi, mesleki yeterliliğe uygun firmalara CV göndererek irtibat kurulması ya da iş bulma kurumlarına başvurulması gibi çok sayıda farklı seçenek bulunmaktadır. Bu sayede kişiler, en kısa süre içerisinde bir işe sahip olabilmektedir.

ABD Hükümeti Green Card Kazananlara İş Sağlıyor Mu?

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, Green Card programı ile farklı ülke vatandaşlarının daimi oturum ve çalışma izinlerine sahip olmalarını mümkün kılmaktadır. Bu sayede kişiler, hayatlarını ülke sınırları içerisinde idame ettirme imkanına sahip olmaktadır. Ancak bunun için gerekli olan konaklama ve çalışma gibi süreçlerde tüm sorumluluk, başvuru sahibi kişilere aittir.

ABD hükümetinin Green Card’lılara iş sağlaması gibi bir uygulama bulunmamaktadır. Yapılan kura çekilişleri, kişilere yalnızca oturum ve çalışma izni sağlamaktadır. Ancak gerekli imkanlar, kişilerin kendi çabaları sonucunda oluşturulmalıdır. Bu nedenle iş istihdamının sağlanması ya da bir kadro oluşturulması, sunulan hizmetler arasında yer almamaktadır.

Green Card ile Amerika’ya Gidenlere İş Kısıtlaması Bulunuyor Mu?

Green Card ile iş bulmak isteyen kişiler, herhangi bir avantaj ya da dezavantaj sahibi değildir. Çünkü bu kişiler, yasal göçmen statüsü sahibidir. Bu nedenle diğer tüm göçmenlerde olduğu gibi, görevlerini yerine getirebilecekleri işlerde çalışma hakkı tanınmaktadır.

Green Card ile Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yaşamaya başlayan kişiler, iş bulma ve çalışma süreçlerinin tümünden kendileri sorumludur. Bu nedenle mesleki eğitimleri ve tecrübeleri doğrultusunda uygun olan tüm firmalara ve pozisyonlara başvuru yapılabilmektedir. Aynı zamanda vasıfsız eleman kapsamında sezonluk işlerde ya da diğer istihdam alanlarında çalışmaları da mümkündür.

Amerika’da İş Bulamazsam Ne Olur?

Amerika Birleşik Devletleri’ne gittikten sonrasında iş bulma sorunu yaşayan kişiler için çok sayıda hizmet sunulmaktadır. Gazete ilanları, iş bulma platformları ve kurumları gibi hizmetler sayesinde kişiler için en uygun olan istihdamın sağlanması mümkün olmaktadır. Ancak tüm bu şartlara rağmen iş bulma konusunda zorluk çeken kişilerin başvurabilecekleri 2 farklı seçenek vardır:

  • Türkiye’ye Geri Dönmek: İş bulma zorluğu yaşayan kişiler, masraflarını düşürmek adına Türkiye’ye geri dönme ve iş başvurularını ülkeden sürdürme imkanına sahiptir. Ancak 1 seneden daha uzun süre ABD dışında kalınması halinde, ülkeye yeniden giriş yapabilmek adına resmi izin başvurusunun yapılması gerekecektir.
  • Maddi Yardım Başvurusu Yapmak: Amerika’ya göçmen olarak giden ve hayatını idame ettirmek için gereken parayı kazanamayan kişiler, sosyal yardım başvurusu yapabilmektedir. Bu durum karşısında kişiler meslek hayatına başlayana kadar ödenek sağlanmaktadır. Ancak bu yardımları alan kişilerin ilerleyen dönemlerde ABD vatandaşlığı başvurusu yapmalarına izin verilmemektedir.

Amerika’da işsiz kalmak, genel olarak pek sık karşılaşılan bir durum değildir. Bu nedenle kişilerin sabırlı olmaları ve kararlı şekilde tüm imkanları değerlendirmeleri tavsiye edilmektedir.

Green Card ile Amerika’ya Gittiğimde Çalışmazsam Sorun Olur Mu?

Green Card çekilişi ile Amerika’ya giden kişiler, otomatik olarak çalışma hakkı kazanmaktadır. Ancak bu durum, çalışma zorunluluğu doğurmamaktadır. Kişilerin kendi giderlerini karşılayabilmeleri, hayatlarını idame ettirebilmeleri ve gelir kaynaklarını belgeleyebilmeleri halinde devlet tarafından herhangi bir yaptırım uygulanmamaktadır.