Green Card Mülakatına Katılmayınca Neler Olur?

Green Card, başvuru sahiplerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde daimi olarak yaşayabilmelerine ve bu süreçte çalışabilmelerine ya da şirket sahibi olabilmelerine imkan tanımaktadır. Yasal prosedürü karşılayan resmi bir kalıcı oturum kartı olarak da bilinen Green Card’ı almaya hak kazanan kişilerin mülakata katılmaları zorunlu tutulmaktadır.

Green Card sahibi olmaya hak kazanan kişiler, zaman kaybetmeden yasal belge ve beyannameleri hazırlamak için ilk adımı atmalıdır. Bu süreçte belgeler hazırlanmalı, formlar doldurulmalı, sağlık raporundaki eksik muayeneler ve aşılar yapılmalı, başvuru harcı yatırılmalıdır. Bütün hazırlıkların tamamlanmasının ardından sizlere Amerika’da oturma ve çalışma izni sunacak olan Green Card’ı alabilmeniz için konsolosluk görüşmesine katılmanız gerekmektedir.

Green Card sahibi olabilmek için konsolosluk yetkililerinin onay vermesi gerekmektedir. Belirtilen gün ve saatte konsolosluk binasının görüşme salonunda bulunmadığınızda mülakata katılım göstermediğinize dair ibare başvurunuza eklenmektedir. Green Card mülakatına katılmamak, ilerleyen dönemlerdeki aylar için size vize numarası kalmamasına yol açabilir. Çeşitli nedenlerden dolayı mülakata katılım gösteremediğiniz takdirde zaman kaybetmeden ek mülakat için başvuru yapmanız önerilmektedir.

Green Card’a başvuru işlemlerini tamamlayan kişiler, konsolosluk yetkilileri ile görüşmek için aldıkları randevuda şu sorulara yanıt verebilmelidir:

  • Hangi işle meşgulsünüz? Mesleğiniz nedir?
  • Amerika’da hangi eyalette yaşamayı düşünüyorsunuz? Planladığınız yeri neden tercih ettiniz? Nedenleri nelerdir?
  • Amerika’da iş bulamadığınız takdirde giderlerinizi nasıl karşılamayı düşünüyorsunuz? Finansal birikiminiz var mı? Amerika’da sponsorunuz var mı?

Konsolosluk yetkilisi ile yapılan mülakatta başvuru sahibinin belgeleri ve açıklamaları yeterli görülür ise Amerika’ya gidiş için onay verilmektedir. Eksik belge bulunması, ek belge talep edilmesi veya açıklayıcı bilgiler talep edilmesi durumunda mülakat için ek süre verilmektedir. Başvuru sahibinin vizeye uygun görülmemesi halinde ise bu durum belirtilerek mülakat sonlandırılmaktadır.

Green Card Mülakatına Girmeyen Kişilerin Başvuruları İptal Mi Edilir?

Green Card mülakatına katılım göstermeyen kişilerin başvuruları iptal edilmemektedir. Ancak mülakat randevuları, yoğunluğa bağlı olarak verildiğinden kişi hakkını kaybetmekte ve mülakat sırası bir diğer kişiye geçmektedir. Green Card almaya hak kazanan kişinin başvurusu değil mülakat randevusu iptal edildiğinde yeni bir randevunun oluşturulması gerekmektedir. Ancak randevular belirli bir süre içerisinde alındığından ikinci bir mülakat için yeterli zaman olmayabilmektedir. Kısaca, Green Card iptal koşulları arasında mülakata katılmama nedeni bulunmamaktadır.

Green Card Mülakatına Girmezsem Sonraki Green Card Çekilişinden Olumsuz Şekilde Etkilenir Miyim?

Green Card mülakatına katılım göstermeyen kişiler, bir sonraki dönemde tekrar çekiliş için başvuru yapabilmektedir. Tamamen internet ortamında alınan başvurulara dünya genelindeki çok sayıda ülkeden talep gelmektedir. Kazanan talihliler çekiliş sonucu ile belirlendiği için mülakata katılım göstermeyen kişilerin olumsuz etkilenmesi mümkün değildir. Başvuru sahibi, Green Card talihlisi olur ve mülakata katılım gösterirse, daha önceki mülakata katılım göstermeme sebebini konsolosluk yetkilisine açıklayabilmektedir.