Boşanma Aşamasındaki Kişiler Green Card Başvurusunu Nasıl Yapmalıdır?

Green Card programı, ABD hükümet yetkilileri tarafından belirlenen ülke vatandaşlarının Çeşitlilik Göçmen Vizesi dahilinde daimi ikamet ve çalışma izni almalarını sağlayan uygulamadır. Bu kapsamda kişiler, her sene belirtilen tarih aralıkları içerisinde gerekli başvuru formlarını online olarak doldurmakta ve onay süreci için beklemektedir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda formu kabul edilen kişilerin başvuru numaraları, elektronik ortam üzerinde gerçekleştirilen bir çekilişle sonuçlandırılmaktadır. Bu sayede kurada kazanan adaylar, konsoloslukta gerçekleştirilen mülakatların başarılı geçmesi durumunda vize onayı alabilmektedir.

Green Card başvurularının doğru şekilde yapılması, kuraya katılım ve kazanılması halinde vize onayı alınması süreçlerinde belirleyici kriterlerin başında yer almaktadır. Özellikle paylaşılan bilgilerin doğru ve kanıtlanabilir olması en önemli kriter olarak kabul edilmektedir. Bu durum sonucunda eğitim hayatı süren ya da boşanma aşamasında Green Card başvuru yapan kişiler, bazı seçenekleri işaretlerken kararsızlıklar yaşayabilmektedir.

Green Card başvurusunun ilk adımı olan DS-5501 formu, doldurulan tarihte geçerliliğini koruyan şartlara uygun olacak şekilde doldurulmalıdır. Çünkü vize mülakatları sırasında konsolosluk görevlileri, bazı bilgilerin kanıtlanmasını talep edebilmektedir. Bu nedenle mülakat tarihine kadar boşanma işlemleri resmileşmiş olsa dahi, başvuru tarihinde kişilerin medeni durumunu evli olarak geçerliliğini korumaktadır. Bu durum sonucunda ise yetkililer, bilgilerin asılsız olması nedeniyle vize sonucunun olumsuz olmasına karar vermektedir.

Ayrılık Durumunda Green Card ile İlgili Bir Problem Oluşur Mu?

Ayrılık durumunda Green Card başvuru yapan adaylar, tüm süreç içerisinde bazı noktalara dikkat göstermek durumunda kalmaktadır. Dikkat edilmesi gereken ilk detay, kişilerin DS-5501 formunu doldurdukları tarihte geçerli olan medeni durumlarını belirtme yükümlülüğün olmasıdır. Bu nedenle başvuru tarihinde henüz resmi olarak boşanmamış olan kişilerin, medeni durumlarını evli olarak işaretlemeleri gerekmektedir.

Green Card başvurusu ile vize mülakatı arasında olan süreç içerisinde boşanma işlemleri resmi olarak ilan edilmiş olan kişiler, mülakata giderken yanlarında karar evraklarını bulundurmakla yükümlüdür. Bu sayede kişilerin başvuru tarihlerinde evli oldukları ve boşanma işlemlerinin daha sonraki süreçlerde tamamlanmış olduğunu kanıtlamaları mümkün olacaktır. Aksi halde konsolosluk yetkililerin kararlarında çekimser kalmaları ve vize başvurusunun reddedilmesi gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır.

Green Card Alan Çiftler Ayrılırsa Neler Yapması Gerekmektedir?

Green Card alan çiftlerin ayrılması durumunda yapılması gereken ilk adım, vize mülakatlarına giderken resmi boşanma ilanı belgelerinin de bulundurulmasıdır. Bu sayede konsolosluk yetkililerine gerekli kanıtların sunulması ve ilgili kurumlara gerekli bilgilerin iletilmesi mümkün olacaktır.

Green Card kapsamı dahilinde ABD sınırları içerisine giriş yapmış olan çiftlerin izlemeleri gereken prosedür tamamen farklıdır. Bu süreç içerisinde resmi olarak ayrılan kişilerin öncelikle ABD yetkililerine gerekli bilgilendirmeleri yapmaları gerekmektedir. Ardından ülkede uygulanan resmi prosedürler dahilinde gerekli adımların izlenmesi ve ABD kayıtlarında düzenlemelerin tamamlanması gerekmektedir. Tüm bu süreç içerisinde hangi adımları izleyeceklerini bilmeyen kişilerin ise mutlaka profesyonel hizmet sunan Green Card danışmanlık merkezi personellerinden yardım almaları tavsiye edilmektedir.