Green Card Sonrası Vatandaşlık Hakları Hakkında Bilgiler

Farklı kültürlerin bir arada bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak çoğu insanın hayalini süsler. Amerika’daki yaşam kalitesi, güvenlik, sosyal hayat, eğitim kalitesi, kültür ve ekonomik fırsatlar bu isteğin altında yatan temel sebepler olarak görülür. Green Card, Amerika’da yaşama ve çalışma fırsatı sunsa da kalıcı ikamet için vatandaşlık alınması gerekir. Green Card sonrası vatandaşlık işlemleri başlatılabildiği için bu süreç önemli bir adım sayılır.

Green Card Aldıktan Kaç Sene Sonra Vatandaşlık Alınabilir?

Green Card ile Amerika’da oturma izni almaya hak kazanan ve çalışabilme fırsatını yakalayan kişiler, “Amerika vatandaşlığı kaç sene sonra alınır?” sorusunun yanıtını aramaktadır. Green Card, Amerika vatandaşı olmayan kişilerin 5 yıl boyunca Amerika’da oturma ve istedikleri alanda çalışabilme hakkına sahip olmalarını sağlar. 5 yıllık süreyi dolduran kişiler, ABD vatandaşlığına geçme hakkına sahip olabilir. Bu kişiler sadece Amerikan vatandaşı olabilecekleri gibi hem Türk hem de Amerikan vatandaşı olmayı da tercih edebilir.

Green Card aldıktan sonra Amerika vatandaşı olabilmek için 5 yıllık süreç boyunca ülkede yaşamanız gerekir. Ancak bu sürenin azaldığı bazı istisnai durumlar da bulunmaktadır. ABD vatandaşı ile evli olan kişiler, 3 yıllık Amerika yaşantılarının ardından vatandaşlık başvurusu yapabilmektedir.

Green Card ile Tüm Vatandaşlık Haklarına Sahip Olunabilir Mi?

Green Card sahibi bir kişi, Amerika’da yaşama, çalışma ve eğitim alma hakkına sahip olur. Ancak Green Card ile Amerika’da kanuni hakların tümüne sahip olunduğu söylenemez.

Green Card ile sahibi kişilerin sahip olamadıkları vatandaşlık haklarından bazıları şu şekildedir:

  • Seçme ve seçilme hakkı: Bu karta sahip olunsa dahi Amerika yerel, federal ve eyalet seçimlerinde oy kullanılamaz. Bu kişiler aynı zamanda aday da olamaz.
  • Orduya katılma hakkı: Amerika Birleşik Devletleri ordusuna sadece vatandaşlık sahibi kişiler katılabilmektedir.
  • Sevk: Amerika vatandaşları ülke dışına çıkıp tekrar giriş yaptıklarında sorun yaşamazlar. Ancak bu durum Green Card sahipleri için geçerli değerlidir.
  • Diplomatik koruma: Amerika vatandaşları, diplomatik açıdan koruma altındadır ve yargılama süreci diplomatik korumanın avantajlarından yararlanabilirler. Green Card sahibi kişiler ABD diplomasisi tarafından korunmazlar.
  • Federal hizmetler: Amerika vatandaşları memur, polis, yargıç gibi devletin federal hizmetlerinde görev alabilirler. Ancak bu durum Green Card için geçerli değildir.

Hangi Durumlarda ABD Vatandaşlığım İptal Edilir?

Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri arasında “çifte vatandaşlık” anlaşması bulunmaktadır. Bu anlaşma, bir Türk’ün hem TC hem de ABD vatandaşı olabilmesine imkan tanımaktadır. Ancak bazı durumlar ABD vatandaşlığının sonlandırılmasına neden olmaktadır.

ABD vatandaşlığının iptal edilme nedenleri şu şekildedir:

  • ABD devlet bütünlüğüne karşı yıkıcı ve bölücü faaliyetler bulunmak, vatana ihanet
  • Amerika vatandaşlığı alarak çifte vatandaşlık sahibi olan kişilerin kendi ülkelerindeki hükümete birinci dereceden politik görevde yer alması (Bakan, büyükelçi gibi)
  • Kendi ülkesinin askeri birliğinde subay veya astsubay gibi kadrolu görevde bulunmak
  • Amerika ile savaşa giren ülkenin ordusunda görev yapmak
  • Amerika vatandaşlığı kabul edilmesine rağmen bu süreçte yalan beyanda bulunulduğunun tespit edilmesi