DS 260 Mülakatı Neden Yapılır?

Green Card başvurusu yapacak olanların doldurmaları gereken formlardan biri olan DS 260 sonucunda kişiler mülakata tabi tutulmaktadır. Başvuru sürecindeki ilk etap olarak bilinen formdan sonra girilecek olan mülakatlarda çeşitli sorular sorulmaktadır. Bu sorulara çok dikkatli bir şekilde cevap verilmeli ve süreç boyunca tüm bilgiler eksiksiz olarak yanıtlanmalıdır. Green Card çekilişini kazanan talihlilerin karşılaşacağı “Randomly selected” ibaresi, ABD’ye gidebilmek için yeterli olmamaktadır. Toplamda 85 bin kişi arasında gerçekleştirilen çekilişin sonucunda, talihli kişinin yapması gereken birtakım işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlerden en önemlisi DS-260 formunu doldurmaktadır. Böylece Green Card alma ihtimali artırabilmektedir.

DS 260 mülakatı yapılma nedeni ise formda verilen bilgilerin tutarlı olup olmadığının kontrol edilmesiyle ilgilidir. Mülakatlara daha erken çağrılabilmek için de DS 260 formunun erken gönderilmesi avantaj sağlayabilmektedir. DS 260 mülakatında talihlilere çeşitli kişisel sorular sorulmaktadır. Bu sorulara hızlı ve eksiksiz yanıt verilmesi önemlidir. Formun ve mülakatın İngilizce yapılacağı asla unutulmamalıdır.

DS 260 mülakatı ile birlikte konsolosluk veya büyükelçilik yetkilileri ABD’de sınırsız oturum izni alacak olan kişilerin amaçlarından emin olmak istemektedir. Sorulan sorulara bu kapsamda mutlaka tutarlı yanıtlar verilmesi beklenmektedir. Eğer birbiriyle çelişkili cevapların verilmesi durumunda onay sürecinin hızlanma ihtimali düşebilmektedir. Mülakatta sorulan sorular hakkında araştırma yapılmalı ve ABD’de uzun vadeli oluşturulan planlar belirli bir ölçüde tutarlı olmalıdır.

DS 260 Mülakatında Neler Sorulur?

Green Card alma sürecinin bir parçası olan konsolosluk mülakatlarında, kişilere gerekli vizenin verilebilmesi adına çeşitli sorular sorulmaktadır. DS 260 soruları genellikle başvuruyu yapan şahsın kişisel hayatını kapsamaktadır. Eğer başvuru ailecek yapılmış ise sorular da bu minvalde aileyi kapsayabilmektedir.

DS 260 mülakatları sırasında konsolosluk tarafından sorulabilecek olan sorular şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Hangi şehirde yaşıyorsunuz?
  • Mesleğiniz nedir?
  • Hangi üniversiteden ve bölümden mezunsunuz?
  • Türkiye’de faaliyet gösteren bir bankada hesabınız bulunuyor mu? Bulunuyor ise para size mi ait?
  • Amerika Birleşik Devletleri’nin hangi eyaletinde yaşamayı düşünüyorsunuz?
  • Neden bu eyaleti tercih etme gereği duydunuz?
  • ABD’de hangi meslekle ilgilenmeyi planlıyorsunuz?
  • ABD’de herhangi bir tanıdığınız var mı? Bu tanıdığınızla olan ilişkiniz nedir?

Yukarıdaki sorular kişi özelinde değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel hatlarıyla sorular bu kapsamda sorulmaktadır. Mülakatların İngilizce yapılacağı göz önüne alınırsa kişilerin girmeden önce dil eğitimi almış olmaları tavsiye edilmektedir.

DS 260 Mülakatına Giderken Nasıl Hazırlanılmalıdır?

DS 260 formunun teslim edilmesiyle birlikte başlayan süreç, mülakat ile birlikte devam etmektedir. Bu mülakatlarda genel olarak kişisel sorular sorulsa da kişinin İngilizce bilgisi ve kendisini ifade ediş şekli önem arz etmektedir. DS 260 hazırlık süreci kapsamında kişilerin bir ön araştırma yapmaları süreci kolaylaştırabilmektedir. Bu hazırlıklar arasında dil kursu, diksiyon eğitimi veya kendini iyi ifade edebilmeye yönelik pratikler sayılabilmektedir. Kişiler, daha önce DS 260 mülakatına girmemiş ise konu hakkında hizmet veren vize danışma merkezlerinden gerekli yardımı talep edebilmektedirler.

DS 260 Mülakatı İçin Nereden Destek Alınabilir?

DS 260 mülakatlarını riske atmak istemeyenler, konu hakkında uzman kişi veya firmalardan destek almalıdır. DS 260 için danışmanlık merkezi arayışında olanlara yönelik faaliyet gösteren DVprogram, 2011 yılından bu yana Green Card başvuru ve takip süreçlerinde mentorluk yapmaktadır. Toplamda 10 binden fazla Green Card başvurusu, 400’den fazla şirket danışmanlığı ve 6 binden fazla yurt dışı dil eğitimi gibi süreçleri başarı ile tamamlayan firmamız, uzman kadrosu ile faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.