Green Card Mülakatına Girmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde süresiz oturum ve çalışma izni hakkı sunan Green Card başvuruları günümüzde birçok dünya ülkesi vatandaşının hayalleri arasında yer almaktadır. Bu hakka sahip olmak içinse başvuru formunun doğru şekilde doldurulması, federal hükümet yetkilileri tarafından düzenlenen kurada kazanan kişiler arasında yer alınması, DS-260 formunun doldurulması ve konsolosluk yetkilileri ile görüşme yapabilmek adına mülakat randevusu alınması adımları izlenmelidir.

Green Card kurasında kazanan adaylar arasında yer alınması, kişilerin doğrudan ABD yolculuğu planlayabilecekleri anlamına gelmemektedir. Çünkü sonuçlar, kişilerin yalnızca göçmenlik vizesi başvurusu yapabilmelerine imkan tanımaktadır. Başvuru sonuçlarını doğrudan etkileyen en önemli kriter ise mülakatların başarılı şekilde tamamlanmasıdır. Aksi halde konsolosluk yetkilileri kişilerin uygun bir aday olmadıkları sonucuna vararak, yerlerine yedek listesindeki adayların alınmasını sağlayabilmektedir. Bu nedenle kişilerin mülakat görüşmelerine hazırlıklı şekilde gitmeleri büyük bir önem taşımaktadır. Green Card mülakatına girmeden önce bilinmesi gerekenlerin ise kısaca şu şekilde sıralanması mümkündür:

  • Mülakat günü ve saatinde belirtilen görüşmeye kesinlikle geç kalınmaması,
  • Görüşme sırasında ses tonu, sergilenen tutum, mimikler ve beden dili gibi detaylar karşısında özenli olunması,
  • Görüşmeye giderken bulundurulması gereken tüm evraklar ve belgelerin eksiksiz şekilde hazırlanmış olması,
  • Mülakat sırasında yöneltilmesi mümkün olan sorular hakkında araştırma ve pratik yapılmış olmasıdır.

Green Card mülakatındaki sorular hakkında geçmiş dönemlerde görüşme yapmış olan adayların tecrübelerinden yararlanılması mümkündür. Ancak en etkili sonuçların alınabilmesi için, kişilerin profesyonel Green Card danışmanlığı hizmetleri sunan güvenilir firmalardan destek almaları tavsiye edilmektedir. Bu sayede görüşmelerin en başarılı şekilde tamamlanması ve mülakata hazırlıklı şekilde gidilmesi gibi avantajları elde etmek mümkün olacaktır.

Green Card Mülakatındaki Tüm Sorulara Cevap Vermek Zorunlu Mudur?

Green Card mülakatları, göçmenlik vizesinin onaylanması adına en önemli aşama olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle adayların mutlaka hazırlıklı şekilde gitmeleri büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü bu görüşmeler sırasında konsolosluk yetkilileri, kişilerin başvuru formlarında vermiş oldukları yanıtların teyit edilmesi ve ABD sınırları içerisinde kurmayı planladıkları hayata dair ilk izlenimlerin oluşturulması gibi görevlere sahiptir. Bu nedenle verilen tü yanıtların doğru ve ikna edici olması büyük bir önem taşımaktadır.

Green Card mülakatındaki sorulara cevap vermemek, kişilerin olumsuz değerlendirmelere maruz kalmalarındaki en önemli etmenlerin başında yer almaktadır. Bu nedenle mülakatlardan öncesinde gerekli hazırlıkların yapılması, sorulara en doğru ve net şekilde yanıt verilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Yanıtsız bırakılan sorular konsolosluk görevlilerinde şüphe uyandırabileceği için, vize reddi sonucu ile karşılaşılması kaçınılmaz olacaktır. Bu durum ise büyük bir şansla kazanılmış olan Green Card hakkının kaybedilmesine yol açmaktadır.

Mülakattaki Sorulara Yanlış Cevap Verirsem Ne Olur?

Green Card başvurusu yapan ve kura sonuçlarında kazanan adayların en sık karşılaştıkları durumların başında, mülakatta yanlış cevap verme sorunu yer almaktadır. Birçok aday, görüşme heyecanı ile yanıtları bildikleri sorular karşısında dahi yanlış cevaplar verebilmektedir. Bu noktada dikkate alınan kriter ise hatalı yanıt verilen sorunun niteliği ve puanlama tablosundaki önemidir.

Mülakatlar sırasında dikkat edilen durumlar arasındaki bir diğer kritik unsur, adayların yanlış yanıt verdikleri an ve sonrasında takındıkları tutumdur. Bu nedenle görüşme sırasında tüm adayların sakinliklerini korumaları ve görüşme anına odaklanmaları büyük bir önem taşımaktadır. Aynı zamanda bilinmeyen sorular karşısında yanlış cevap vermek yerine yanıtın bilinmediğini belirtmek de olumsuz puan alınmasını engelleyen durumlar arasında gösterilebilmektedir.

Green Card Mülakatı Kaç Dakika Sürmektedir?

Green Card mülakat süreleri, adayların şartlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Başvuru dönemi sonrasında eğitim ya da medeni durumu değişmiş olan, geçmişlerinde suç kaydı bulunan ya da benzeri ayırt edici kriterlere sahip olan adaylara ilave soruların yöneltilmesi mümkündür. Aynı zamanda dosyalarında bulunan ek kanıt belgelerinin de değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle görüşmeleri sürelerinin uzaması beklenen bir durumdur.

Green Card mülakat süresinin uzaması durumunda adayların endişeye kapılmaması ve uygun bir tutum ile tüm soruları yanıtlamaları büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü görüşmeler sırasında hakimiyetini kaybetmeden ve heyecanına yenik düşmeyen adayların vize onayı alma ihtimalleri çok daha yüksektir. Aksi halde süreç üzerindeki kontrolün kaybedilmesi ve beklenmeyen hataların arka arkaya yapılması gibi istenmeyen durumların ortaya çıkma riski bulunmaktadır.