Work and Travel İçin İngilizce Seviyesi Ne Olmalıdır?

Work and Travel, üniversite öğrenimini sürdüren öğrencilerin ABD’de hem çalışabilmelerine hem de seyahat edebilmelerine olanak sağlayan programdır. Kültürel değişim programı olarak yabancı uyruklu öğrencilerin Amerika’yı tanımalarına ve kısa süreli istihdam edilmelerine imkan tanımaktadır. Work and Travel programına katılan öğrenciler yasal süre içerisinde ABD’de çalışarak para kazanabilmekte, yurt dışı tecrübesi edinebilmekte ve dil pratiği yaparak kendilerini geliştirebilmektedir. Öğrencilerin Work and Travel programına dahil olabilmeleri için aranan şartlardan biri İngilizce seviyesidir.

Work and Travel için İngilizce seviyesi en az B1 – İntermediate olmalıdır. İngilizcesi B1 seviyesinde olan öğrenciler akıcı konuşmanın ilk evresinde sayılmaktadır. Dolayısıyla Amerika’da yaşamlarını sürdürülebilecekleri ve dil gelişimlerini devam ettirebilecekleri düşünülmektedir.

Orta Seviye İngilizce ile Work and Travel Yapabilir Miyim?

Orta seviye İngilizce ile Work and Travel programına katılmayı hak kazanmak mümkündür. İngilizcesi B1 veya B2 seviyesinde olan kişiler Work and Travel programı için aranan şartı karşılamaktadır. Bu kişiler akıcı konuşmanın ilk evresinde olduklarından çalışma sırasında söylenenleri anlayabilmekte ve işin sürdürülebilmesi için iletişim kurabilmektedir.

Work and Travel programına başvuran kişiler mülakat sırasında İngilizceye dair bilgi ve becerilerini kanıtlamak için sertifikalarını yanlarında götürmelidir. Başvuru sahibi, Amerikan Konsolosluğu yetkilisi ile yapacağı mülakat sırasında orta seviye İngilizcesinin olduğunu kanıtlamak zorundadır. Konsolos yetkilisi, kişinin dil açısından yetersiz olduğunu düşünür ise başvuruyu olumsuz olarak değerlendirecektir.

Work and Travel ile İngilizcemi Geliştirmem Mümkün Mü?

Work and Travel ile İngilizce geliştirmek için uygun bir ortam sunulmaktadır. Müşterilerle ve iş arkadaşları ile konuşmak ve anlaşmak zorunda olan kişiler, vize süreleri boyunca sık sık pratik yaparak İngilizcelerini geliştirebilmektedir. WAT programının bir amacı da üniversite öğrencilerinin dil pratiği yapmalarını sağlamaktır.

Work and Travel programı ile ABD’ye giden üniversite öğrencisi; yurt dışına çıkmak, yeni bir kültürü tanımak, farklı yaşam şekillerini görmek, çalışmak ve dil pratiği yapmak gibi deneyimler kazanmaktadır. Programa katılan öğrenciler, belirtilen yasal süre boyunca görev yerlerinde çalışmak zorundadır. Ancak mesai saatlerinin dışında ve çalışma süresinin bittiği günden itibaren Amerika’da seyahat etme hakları bulunmaktadır.

Öğrenciler; işveren, çalışma arkadaşları ve müşterilerin yanı sıra orada bulundukları her an yaşamlarının geri kalanında insanlar ile iletişim kurabilmek için İngilizce konuşmak zorundadır. Bu durum, öğrencilerin İngilizcelerini geliştirebilmeleri için destekleyici bir rol üstlenmektedir. Markette alışveriş yaparken, yeni arkadaşlıklar edinirken veya günlük ihtiyaçlarını karşılarken İngilizcenin farklı kullanım alanları hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

Pratik yapmak İngilizce dilinin öğrenilmesi ve geliştirilmesi açısından son derece önemlidir. Program süresi boyunca İngilizce dilinin kullanımına aşina olan öğrenciler, bir sürenin ardından tıpkı ABD vatandaşları kadar konuşabilmektedir. Ancak Work and Travel programında dil okulu desteği bulunmamaktadır. Programa katılan kişiler, işten kalan vakitlerini İngilizce üzerinde çalışarak daha iyi sevilere gelebilmektedir. Amerika’da kaldığı süreyi iyi değerlendiren kişiler, sürecin sonunda iyi bir İngilizce seviyesine sahip olarak ülkeden ayrılmaktadır.

2 Yıllıklar Work and Travel Yapabilir Mi?

Üniversitelerin 4 ve 2 yıllık bölümlerinde okuyan öğrenciler Work and Travel yapabilmektedir. Ancak 2 yıllık ön lisans bölümü öğrencilerinin şartları sağlaması gerekmektedir. 2 yıllık bölümün 4 yıllığa tamamlanabilen bir bölüm olması şartı bulunmaktadır. Bölümünüz DGS ile 4 yıllığa tamamlama şansını sunuyor ise sizler de Work and Travel yapabilirsiniz. Ayrıca öğrenciler örgün eğitim görmelidir. Açık ya da uzaktan eğitim gören kişiler Work and Travel programına katılamamaktadır.