Göçmen Vizesi Gereksinimleri Nelerdir?

Göçmen vizesi, Amerika Birleşik Devletleri tarafından talep edilen ve kalıcı olarak yaşam sürmek için gerekli olan vize türüdür. Kendi içerisinde 4 farklı kategoriye ayrılan göçmen vizesine sahip olmak için belirli gereksinimler karşılanmalıdır. “Göçmen vizesi gereksinimleri nelerdir?” sorusunun cevabını sizler ile paylaşacağız. Bu sayede “Göçmen vizesi ne demek? Göçmen vizesini kimler alabilir?” aklınıza takılan diğer sorulara da yanıt bulabilirsiniz.

Göçmen Vizesi Ne Demek?

Göçmen vizesi ne demek? Göçmen vizesi ABD’ye kalıcı olarak yerleşmek ve herhangi bir zaman sınırlamasına tabi tutulmamak için talep edilen vize türüdür. Göçmen vizelerinde diğer seçeneklerden farklı olarak çalışma zorunluluğu aranmamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan Göçmenlik Yasaları’na göre bireyler dört kategoride başvuru yapabilmektedir.

Göçmen Vizesini Kimler Alabilir?

Bu vize türü hakkında en çok merak edilen sorulardan bir diğeri “Göçmen vizesini kimler alabilir?” olmaktadır. Göçmen vizesini almak için aşağıda belirtilen kategori şartlarından birini sağlamanız gerekmektedir.

Nişanlılık vizesi

Amerika K-1 nişanlı vizesi olarak da bilinen nişanlılık vizesi, farklı bir ülkede vatandaşı olan kişinin ABD’ye gelerek hayatını birleştirmesine olanak sağlamaktadır. Nişanlılık vizesi başvurusu için çiftlerden birinin ABD’de yaşıyor olması ve partneri için başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu vize türü, ABD’ye varan partnerin 90 günlük süre zarfında evlenebilmesine olanak tanımaktadır. Evliliğin ardından kalıcı oturum izni için başvuru yapılabilmektedir.

Aile dayanaklı göçmenler

Göçmen vizelerinin bir türü olan aile dayanaklı göçmen programında ABD vatandaşı olan veya yasal şekilde ABD’de ikamet eden kişinin akrabalarına sunulmaktadır. ABD’de şartları sağlayan kişinin eşi, çocukları, kardeşi ve ebeveynleri bu programdan yararlanabilmektedir. Evli çocuklar için bu durum geçerli değildir.

İşveren dayanaklı göçmenler

İşveren dayanaklı göçmen vizesi, Amerika’da ikamet etmek isteyen yetenekli, başarılı veya belirli konularda uzman iş sahiplerine tanınan oturum izinleridir. İşveren dayanaklı göçmen vizesi statüye ve yeteneğe bağlı olarak kategorilere ayrılmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

EB-1 Göçmen İşçiler

 • Atletizm, iş, eğitim, sanat veya bilim alanlarında yetenek sahibi olmak (O-1A Vizesi)
 • Sanatta, televizyon endüstrisinde veya hareketli resim alanında olağanüstü yetenek veya başarıya sahip olmak (0-1B Vizesi)
 • Olağanüstü olarak adlandırılabilecek bir araştırmacı veya profesör olmak
 • Belirli ölçütleri karşılayan yeterli saygınlığa sahip çok uluslu bir şirkette yönetici pozisyonunda olmak

EB-2 Göçmen İşçiler

 • Ulusal düzeyde kabul gören faiz feragat hakkı bulunan kişiler
 • İş, sanat, kültür veya bilim alanlarında önemli bir kariyeri bulunanlar
 • Üst düzey uzmanlık gerektiren bir meslek grubunun üyesi olan kişiler

EB-3 Göçmen İşçiler

 • Faaliyet gösterdiği iş kolunda en az 2 yıl boyunca eğitimi veya deneyimi bulunan vasıflı işçiler
 • ABD’de lisans derecesini veya yabancı denkliği sağlayan bir meslek grubunun üyesi kişiler
 • 2 yıldan daha az süreli deneyim veya eğitim gerektiren bir işte vasıfsız olarak çalışabilecek kişiler

EB-4 Göçmen İşçiler

 • Doktorlar, yayıncılar, uluslararası örgüt personelleri, din görevlileri ve diğer özel pozisyonlarda olan kişiler
 • Sığınmacı ve mülteciler
 • İnsan ticareti ve suç mağdurları
 • İstismar kurbanları

Göçmen vize kura programı

Yeşil Kart (Green Card) kurası olarak da bilinen göçmen vize kura programı, ABD Kongresi tarafından kabul edilirken her yıl zorunlu şekilde gerçekleştirilmektedir. Çeşitlilik Göçmenlik Programı adı altında her yıl yapılan programda ABD’ye az göçmen gönderen ülkelerin vatandaşları kura yani rastgele seçilmektedir. Bu yöntem ile 55 bin kişinin göçmen vizesi alma şansı bulunmaktadır.

Göçmen Vizesi Olanakları Nelerdir?

Göçmen vizesi olanaklarının ilki ve en önemlisi ABD’de kalıcı olarak çalışmaya ve yaşamaya imkan tanımasıdır. Göçmen olmayan vizelere sahip olan kişiler ABD’ye kısa süreli ziyaret, çalışma veya eğitim gibi amaçlar doğrultusunda seyahat etmektedir. Ancak göçmen vizesi, bireyin herhangi bir zaman sınırlaması bulunmadan yaşamasına ve çalışmasına olanak tanımaktadır.

Göçmen vizesi dört ana kategoriye ayrıldığından kişilerin kendileri için en uygun başvuruyu gerçekleştirmeleri kolaylaşmaktadır. ABD’de çalışmak veya yaşamak isteyen kişiler nişanlılık, aile faktörü, işveren desteği ve kura olanaklarından yararlanarak başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Nişanlılık, aile faktörü ve işveren desteği kategorilerinde gerekli şartlar sağlanıyor ise başvurudan olumlu sonuç alınma ihtimali yüksektir.

Göçmen vizesi almak için tıpkı diğer türlerde de olduğu gibi profesyonel danışmanlık hizmetine başvurulmalıdır. DV Program, alanında uzman ve deneyimli kadrosu ile ABD’de yaşamak veya yaşamını sürdürmek isteyenlere profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktadır. DV Program ile vize sahibi olmak artık çok kolay!