E-1 Vizesi İçin Ticaret Şartları Nelerdir?

E-1 vizesi, tüccar ve ticaretçi vizesi olarak da bilinmektedir. Bu vize türü, uluslararası ticaret alanında faaliyet gösterenlerin ve tüccar olarak bir mal veya hizmetin satışını üstlenenlerin ABD’ye giriş çıkış yapabilmeleri için verilmektedir. E-1 ticaret vizesi diğer türlere kıyasla daha kapsamlı prosedürler gerekmektedir. Bu prosedürler, ticaretin öneminden ve güven ilişkisinden kaynaklanmaktadır. Peki E1 vizesi için ticaret şartları var mı?

E-1 vizesi içerisinde geçen “ticaret” kesin sınırlar ile çevrilmemiştir. Bu vizeye sahip olmak isteyen kişiler, ticari faaliyet gösterecekleri mal veya hizmetleri net olarak açıklayabilmelidir. E-1 vizesi için ticaret miktarında herhangi bir sınırlama bulunmazken ticaret şartları aranmaktadır. Bu şartları karşılayamayan kişilerin E-1 ticaret vizesi başvurusu maalesef onaylanmamaktadır.

E1 vizesi ticaret şartları şu şekildedir:

 • Vize başvurusu yapan kişi, faaliyet göstermek istediği ticaret alanını ve faaliyet ciddiyetini yetkili kişiye göstermelidir.
 • E-1 vizesi ticaret şartlarının bir diğeri, vize sahibi olan kişinin ABD ile ticari anlaşması bulunan ülkelerden birinin vatandaşı olması gerekliliğidir.
 • Kişinin gerçekleştirdiği ticaret hacminin en az yarısı ABD’nin anlaşma yaptığı ülkelerde olmalıdır.
 • Kişi gazetecilik, teknoloji, turizm, sigortacılık, bankacılık gibi hizmet sektörlerinde yer alabilmektedir. Ayrıca mal taşımacılığı gibi fiziki işlemler de olabilmektedir.
 • E-1 ticaret vizesi başvurusu yapan kişi, vize bitiminde kendi ülkesine geri döneceğini kabul etmelidir.

E-1 Ticaret Vizesi Ne İçin Alınır?

E-1 ticaret vizesi, uluslararası ticaret ile uğraşan birey ya da şirketlerin ABD’ye yasal şekilde girerek faaliyetlerini sürdürebilmelerine imkan tanıyan bir vize türüdür. İş sahibinin yanı sıra çalışanlar için de geçerli olan E-1 vizesi alındığında geçici süreliğine ABD’de iş gezisi ve görüşme yapılabilmekte, ticaret faaliyetleri yürütülebilmektedir.

E-1 vizesinde ticaret kelimesi net olarak tanımlanmadığından mal ve hizmet sektörüne yönelik çalışmalar yapılabilmektedir. Ticaret miktarı hakkında da bir sınırlama bulunmamaktadır. Ticaret hacminin büyük olduğu şirket sahipleri veya çalışanları, bu vizeye daha kısa sürede sahip olabilmektedir.

E-1 ticaret vizesi başvuru sahibinin yakın ailesini de kapsayabilmektedir. Başvuru sahibinin eşi ve 21 yaşın altındaki bekar çocukları da E-1 vizesi ile ABD’ye giriş yapabilmektedir. Vize sahibinin eşi ABD’de çalışma hakkına sahip olurken çocuklar için aynı durum geçerli değildir.

Çalışanlar İçin E-1 Vizesi Şartları

Ticaret ile uğraşan çalışanlar da tıpkı şirket sahipleri gibi E-1 vizesi alabilmektedir. Ancak bu kişilerin belirlenen şart ve kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Çalışanlar için E-1 şartları aşağıdaki gibidir:

 • Çalışan kişi, ABD ile ticaret anlaşması bulunan ülkelerden birinin vatandaşı olmalıdır.
 • Çalışan kişi, faaliyet gösterdiği alanda uzmanlık becerilerine sahip olmalı ve bilgi gerektiren bir alanda yönetici olmalıdır.
 • İşveren ABD’de olmalıdır. Eğer işveren ABD dışında ise yeterlilik koşullarının karşılandığına dair kanıtlar sunulmalıdır.

E1 Amerika Ticaretçi Vizesi Hakkında Önemli Detaylar

İşveren ve çalışanların ABD’de faaliyet göstermeleri için tanınan E1 vizesi bazı önemli detaylar içermektedir. Amerika Birleşik Devletleri global ticaretin önemli merkezlerinden olmakla birlikte bu alandaki prosedürlere titizlikle uyulması beklenmektedir.

E1 vizesi önemli detayları şu şekildedir:

 • E-1 vizesi iki veya beş yıl arasında geçerliliğe sahiptir. Bu süreçte işveren veya çalışan kişi gerekli şartları yerine getirir ise E-1 vizesinin geçerlilik süresini uzatma hakkı bulunmaktadır. Uzatma işleminin tekrarlanmasında bir sınırlama bulunmamaktadır.
 • E-1 vizesi alan kişi, ABD’ye giriş yaptığında yalnızca formda belirttiği ticaret alanında faaliyet gösterebilmektedir. Faaliyet alanı dışında ticaret yapılması yasaktır.
 • İşveren kişilerin bir ana şirketi bulunuyorsa bu kuruluş için çalışabilmek mümkündür.
 • Kişiler vize başvurusu onaylandıktan sonra mülakata çağrılmaktadır. Mülakatın başarılı şekilde geçmesi için ticaret faaliyetinin kanıtı, ABD’de iş kurma konusundaki girişimin kanıtı, ABD ile anlaşma ülkesi arasında ticareti belgeleyen kanıtlar gibi önemli bilgiler mutlaka dosyada olmalıdır.

E-1 vizesi mülakatı sırasında başvuru sahibine yöneltilebilecek olası sorular şu şekildedir:

 • Şirket hangi iş kolunda faaliyet gösteriyor?
 • Şirketin hangi yönetim pozisyonunda bulunuyorsunuz? Ne zamandır orada çalışıyorsunuz?
 • ABD’deki faaliyetiniz ne yapıyor olacak? Nasıl gelir elde etmeyi planlıyorsunuz?
 • Şirkette kaç personel çalışıyor? Gelecekteki planlamalarınız neler?
 • Şirketin bugüne kadar aldığı nakit yatırım destekleri neler? Fonları ispat edebilir misiniz?
 • ABD’deki şirketin hangi pozisyonunda yer alacaksınız?
 • ABD’de ne kadar kalmayı düşünüyorsunuz?