E1 Ticaret Vizesi Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

E1 ticaret vizesi, halk arasında E1 Amerika ticaretçi vizesi olarak da bilinmektedir. Çünkü bu vize, Amerika Birleşik Devletleri ile ticaret anlaşması yapan ülkeler arasında geçerlidir. E1 ticaret vizesi almadan önce bilinmesi gerekenler listesinin başında ise bu anlaşmanın detayları yer almaktadır.

E1 ticaret vizesi almak isteyen kişiler, geçmiş dönemlerde yapılmış olan ticari işlemleri ve bu işlemlerin sürdüğünü belgelemelidir. Bu süreçte işlemlerin değerinden ziyade, adet sayısı önem taşımaktadır. Aynı zamanda sürdürülen ticari faaliyetlerin en az yarısının Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili olması şartı bulunmaktadır. Kalan yüzdelik dilimdeki faaliyetler ise, ABD anlaşmalı ülkeler ile gerçekleştiriliyor olmalıdır.

Yasal tanımlamalar, ticaret ya da önemli ölçü gibi sözcükleri barındırmamaktadır. Ancak E1 vizesi almak için aranan şartlar arasında bu detaylar da yer almaktadır. Bu nedenle vize başvurusu yapmaya karar verdikten hemen sonrasında avukatlar ile işbirliği sağlayan vize merkezlerinden yardım alınması tavsiye edilmektedir.

E1 Vizesi Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri ile yapılan ticaret anlaşması dahilinde faaliyetlerini sürdürmek isteyen kişilerin vize almaları gerekmektedir. Ancak çok sayıda farklı vize türü bulunması nedeniyle başvuru sahipleri, bazı durumlarda karışıklık yaşayabilmektedir. Bu nedenle “E1 vizesi nedir?sorusunun yanıtı merak edilmektedir.

E1 vizesi, anlaşmalı tüccarların almaları gereken vize tipidir. Yalnızca ABD ticaret anlaşması yapılan ülkelerin vatandaşları için hazırlanmış bir vize türüdür. Bu vize ile kişilerin Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde ticari faaliyetlerini sürdürmeleri mümkün hale gelmektedir. Ancak yatırımcı olarak başvuru yapmak isteyen kişiler, E2 vizesinden yararlanabilmektedir.

ABD ve Türkiye arasında ticari anlaşma bulunsa da E1 vizesi başvurularının onaylanması kolay değildir. Bu nedenle tüm yasal yönergelere uygunluk sağlanması ve başvuru sürecinin doğru şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Böylece mülakatın da olumlu geçmesi durumunda vize almayı engelleyen herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

E1 Vizesi Neleri Kapsamaktadır?

E1 vizesi, anlaşmalı ülke vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde ticari faaliyetlerini sürdürmelerine imkan tanıyan özel bir vize türüdür. Ancak birçok kişi, bu faaliyetleri sürdürürken hangi şartlara sahip olacağı konusunda bilgi sahibi değildir. Bu nedenle “E1 vizesi neleri kapsar?” sorusunun yanıtı sıkça merak edilmektedir.

E1 anlaşmalı tüccar vizesi ile kişiler, ABD sınırları içerisine giriş hakkında sahip olmaktadır. Aynı zamanda 5 seneye kadar ikamet etme ve çalışma hakkı da sunulmaktadır. E1 vizesi, Amerika’da ticaret yapmak isteyen ya da mevcut şirketlerde çalışmayı düşünen kişilerin yanı sıra aileleri için de başvuruya açıktır.

E1 ticaret vizesi, Amerika’da özgürce seyahat edebilme hakkını sunmaktadır. Ancak bu durumdan yararlanabilmek için devlet tarafından belirlenen şartlara uygunluk sağlanması büyük bir önem taşımaktadır. Bu sayede vize sahibi olan kişiler, vizelerini sınırsız yenileme şansına da sahip olabilmektedir.

E1 Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

E1 vizesi, yalnızca ABD ve ticari anlaşma yapmış olan ülke vatandaşları arasında geçerli olan bir vize türüdür. Bu nedenle özel şartları bulunmaktadır. Birçok kişi ise vize başvuru yaparken ihtiyaç duyulan bu bilgilere sahip değildir. Günümüzde en sık merak edilen E1 vizesi soruları ve yanıtları ise kısaca şu şekildedir:

E1 ticaret vizesi hangi aile üyelerini kapsamaktadır?

E1 ticaret vizesi, başvuru sahibinin eşi ve 21 yaşının altındaki bekar çocuklarını kapsamaktadır. Ancak her bir aile ferdi için ayrı başvuruların yapılması gerekmektedir.

E1 ticaret vizesi sahiplerinin eşleri ABD sınırları içerisinde çalışabilir mi?

E1 ticaret vizesine sahip olan kişilerin eşleri, eş durumu sayesinde çalışma iznine sahip olmaktadır. Ancak bunun için çalışma izin belgesi alınması şartı bulunmaktadır.

E1 ticaret vizesi ne kadar sürede çıkar?

E1 ticaret vizesi, başvuru işlemleri tamamlandıktan sonraki 4 ila 8 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Bu süre içerisinde başvuru sahiplerine mülakat tarihleri hakkında bilgi sağlanmaktadır.

Çalışanlar için E1 vizesi şartları nelerdir?

Mevcut bir firmada çalışmak için E1 vizesi başvurusu yapacak olan kişiler, firmanın önemli bir yüzdesinde kontrol sahibi olmalıdır. Aynı zamanda işveren ve başvuru sahibi kişinin aynı uyruktan olması şartı da bulunmaktadır.

E1 ticaret vizesi hakkı ne zaman sona erer?

Başvuru sahibi kişinin ticari faaliyetleri sona erdiğinde vize hakkı da sona ermektedir. Ancak faaliyetlerin sürmesi durumunda vize süresi dolmuş ise sınırsız uzatılma hakkı sunulmaktadır.