Vize Türleri Nelerdir?

Herhangi bir şekilde yurt dışına çıkmak için gerekli olan izin belgesine vize adı verilmektedir. Vize, her ülke için zorunlu olmayıp bazı durumlarda ihtiyaç haline gelebilmektedir. Örneğin tatil, eğitim, iş, toplantı, seminer veya aile ziyareti gibi durumlarda eğer ülkenin Türkiye ile anlaşması bulunmuyor ise vize alınması gerekmektedir. Bu kapsamda vizeler, seyahatin amacına göre çeşitli türlere ayrılmaktadır. Hangi ülkeden vize alınacak ise o ülkenin konsoloslukları veya büyükelçiliklerine başvuru yapılmalıdır. Bu konuda en net bilgi Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Vize Uygulamaları başlığı altında resmi duyuru ile yapılmaktadır.

Yurtdışına yasal bir şekilde çıkabilmek için gereken vize türleri, amaçlarına göre sınıflandırılmaktadır. Ana hatlarıyla düşünüldüğünde vize türleri Turistik, Çalışma, Transit, Öğrenci, Schengen ve Sınır Kapısı olmak üzere çeşitlilik göstermektedir. Bunlar arasında en çok tercih edileni Schengen Vizesi’dir. Schengen anlaşması dahilinde olan ülkelere giriş çıkış yapabilmeyi kolaylaştıran vize, aynı zamanda tekli veya çoklu şekilde alınabilmektedir. Vizeler aynı zamanda C, F ve B tipi olmak üzere de farklı sınıflara ayrılabilmektedir. B Tipi olan Amerika Turistik Vizesi de en çok talep gören vize çeşitleri arasında öne çıkmaktadır.

C Tipi Vize Ne Demektir?

C Tipi Vize, genel kapsamda Schengen ülkelerine giriş çıkış yapabilmeyi sağlayan bir belgeyi ifade etmektedir. Eğer kişi Schengen Bölgesi dışındaki bir ülkede yaşıyor ancak buraya giriş yapmak istiyorsa C Tipi Vize alma zorunluluğu bulunmaktadır. Kısa süreli vize kategorisine giren C Tipi Vize, Schengen ülkeleri arasında serbest dolaşım izni vermektedir. En fazla 90 günlük alınabilen C Tipi Vize ile birlikte konaklamalar da yasal bir şekilde yapılabilmektedir. C Tipi Vize için başvurular, kişinin yaşadığı ülkedeki dış temsilcilikler üzerinden yapılmaktadır. Seyahat ilk olarak hangi ülkeye yapılacak ise o ülkenin konsolosluğu veya büyükelçiliğinden randevu alınmalıdır. Gerekli evraklar toplandıktan sonra mülakata girilmeli ve vize alabilmek için süreç titizlikle yürütülmelidir.

F Tipi Vize Ne Demektir?

F Tipi Vize, eğitim süreçlerini Amerika’da yapmak isteyen kişiler tarafından alınan bir giriş çıkış belgesidir. Amerika’da hali hazırda devam eden bir eğitim programına katılmak için alınması gereken F Tipi Vize kendi içerisinde F1 ve F1 olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. F Tipi Vize’yi alabilmek için başvurular, eğitim programlarından en az 120 gün önce alınmalıdır. F Tipi Vize özellikleri bakımından turist vizesinden ayrı tutulmaktadır. Burada amaç, Amerika’ya sadece eğitim amacıyla gidiliyor olmasıdır.

Kişi, ilk olarak DS-160 formunu eksiksiz bir şekilde doldurmalı ve bu süreçte kişiye verilen ID numarası mutlaka kaydedilmelidir. Doldurulan form sonrasında kişi Amerika Konsolosluğu’ndan randevu almalı ve seçtiği tarihte mutlaka görüşmeye katılmalıdır. Mülakat sırasında kişi, Amerika’daki eğitim planlamalarını tüm şeffaflığı ile birlikte konsolosluk yetkililerine aktarmalıdır. F Tipi Vize alımı için kişinin bazı evrakları tamamlaması gerekmektedir. Bu evraklara ek olarak konsolosluk tarafından çeşitli eklemeler yapılabilmektedir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise mutlaka istenen evraklar konsolosluğa bildirilmelidir.

B Tipi Vize Ne Demektir?

B Tipi Vize, Amerika seyahatleri için en çok başvurulan vize tiplerinden biri konumundadır. Özellikleri itibariyle göçmen olmayan vize kategorisine girmektedir. Peki B tipi vizeyi kimler alabilir? B1 ve B2 olmak üzere iki farklı gruba ayrılan bu vize genellikle iş ve turistik amaçla alınmaktadır.

B1 vizesi, ABD’ye sınırlı bir zaman dilimi içerisinde sadece iş faaliyetlerini yürütmek amacıyla verilmektedir. En fazla 1 yıl kadar uzatılabilen bu vize, genellikle 3 veya 6 aylık olarak verilmektedir. B1 vize tipi ile Amerika’ya gidenler, yalnızca vize alırken belirtilen haklara sahip olmaktadır. Bunun dışında Amerika’da herhangi bir faaliyete girişmesine izin verilmemektedir. Bu kapsamda B1 vizesi ile birlikte Amerika’da bir işe girmesi gibi durumlar sorun yaratabilmektedir. B2 ise turist vizesi olarak bilinmektedir. Kişinin Türkiye’den Amerika’ya eğlence veya gezi amacıyla geldiğini belgeleyen bir vize türüdür. Aynı zamanda akraba ziyareti, akademik çalışmalar, tıbbi tedavi veya konferans katılımı gibi durumlarda da B2 vizesi alınabilmektedir.

Amerika Hangi Vize Türlerini Kabul Etmektedir?

Amerika’ya girişler için gereken vize türleri önceden belirlenmiş durumdadır. Bu durumda kişi, seyahatin amacına göre bu vize türlerinden birini almakla yükümlü olmaktadır. Amerika’nın istediği vize türü A, B, C, D, E, F, H, I ve J olarak sıralanmaktadır. Bu vize türleri turistik, eğitim, çalışma, geçici süreliğine çalışma, gazeteci, yatırımcı, transit geçiş ve diplomatik olarak farklı gruplara ayrılmaktadır.