İlkokul Mezunları İçin Green Card’a Başvurmak

Amerika’da yaşama ve çalışma izni sağlayan Green card programları, son dönemlerde ülkemizde de büyük bir ilgi görmeye başlamıştır. Kura sonucunda kazanan ve vize onayı alarak Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yaşamaya başlayan kişilerin, gerekli şartları sağlamaları halinde vatandaşlık başvurusu yapma hakları da bulunmaktadır. Bu durum her sene yapılan başvuru sayısında önemli bir artış yaşanmasını doğrudan etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Green Card başvurusu yapmak için kişilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları ve izin verilen ülke vatandaşlığının bulunması gibi bazı temel kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler doğrultusunda Green Card’a başvurmak için gereken eğitim seviyesi, ilkokul mezuniyeti olarak belirlenmiştir. Yani ABD hükümeti, ilköğretim diploması bulunan tüm adaylara başvuru yapma imkanı tanınmaktadır. Kura sonuçları tamamen bilgisayar programları üzerinden ve tarafsız şekilde yapıldığı için, üniversite ya da ilkokul mezunu Green Card başvurusu yapan her aday eşit şansa sahiptir.

İlkokul mezunu adayların Green Card başvuruları yapabilmeleri için, diğer tüm adaylar ile aynı adımları ve prosedürleri tamamlamaları gerekmektedir. Aynı zamanda eğitim hayatının sürdürülmediği dönemler içerisinde mesleki yeterliliği kazanılmış olduğunun ve düzenli bir çalışma hayatının sürdürüldüğünün de belgelenmesi gerekmektedir. Aksi halde kura sonuçlarında kazanılsa dahi vize mülakatları sonucunda onay alınması mümkün olmayacaktır.

İlkokul Mezunları Hangi Koşullarda Green Card’a Başvurabilir?

Green Card başvuruları için gerekli olan temel kriterler arasında, kişilerin en az ilkokul mezunu olmaları şartı bulunmaktadır. Bu nedenle ilkokul diploması bulunan tüm adayların kuraya katılma hakkı bulunmaktadır. Ancak bu durumda kişilerin hayatlarını idame ettirebilmek için ihtiyaç duyacakları maddi yeterliliği sağlayabileceklerini gösteren bazı ilave şartlar koşulmaktadır.

Green Card programı dahilinde, lise ve üzeri eğitim seviyelerine ait diploması bulunan kişilerin mesleki yeterliliklerini kanıtlamaları adına ilave bir belge sunmalarına ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak ilkokul mezunları için bu durum geçerli değildir. Bu nedenle kişilerin, son 5 sene içerisinde mesleki yeterlilik gerektiren herhangi bir iş kolunda ve en az 2 sene süreyle kesintisiz şekilde çalıştıklarını gerekli belgelerle kanıtlamaları gerekmektedir. Bu belgeler, Amerika’da kurulması planlanan hayat dahilinde gerekli çalışma koşullarının sağlanabileceğinin gösterilmesi için talep edilmektedir.

Green Card programları, kişilerin Çeşitlilik Göçmen Vizesi dahilinde ABD sınırları içerisinde çalışmaları ve ikamet etmelerine olanak tanıyan bir uygulamadır. Bu nedenle adayların resmi göçmenlik unvanı tanımlarına ve kriterlerine uygun şekilde hayatlarını sürdürmeleri beklenmektedir. Sponsoru bulunmayan ya da ihtiyaçlarını karşılayabileceğini kanıtlayamayan kişilerin başvuruları olumsuz şekilde değerlendirilmektedir. Aynı zamanda ABD hükümeti tarafından sunulan sosyal yardımlardan yararlanmış olan göçmenlerin ilerleyen dönemlerde vatandaşlık başvuruları yapmalarına da imkan verilmemektedir.

Açık Lise Bitirildikten Sonra Green Card’a Başvurulabilir Mi?

Green Card başvuru şartları arasında, kişilerin en az ilkokul mezunu olmaları şartı bulunmaktadır. Bunun üzerindeki tüm mezuniyetler, kişilerin aynı şekilde başvuru yapma hakkı kazanmalarına imkan tanımaktadır. Yani açık lise sonrası Green Card başvuru yapmak isteyen adaylar için herhangi kısıtlayıcı bir koşul bulunmamaktadır. Tüm adaylar gibi kuraya katılma ve kazanmaları halinde süreci devam ettirme imkanları vardır.

Açık lise sonrası edinilen diplomalar, örgün eğitim lise diplomaları ile aynı geçerliliğe sahiptir. Aynı zamanda lise ve üzeri eğitim programlarına ait diploması olan kişilerin mesleki yeterliliklerini kanıtlama şartı da bulunmamaktadır. Bu nedenle adaylar, başvuru formunu doldururken lise mezunu olduklarını belirtmelidir. Adayların tüm aşamaları hatasız şekilde tamamlamaları, kura sonucunda kazanmaları ve tüm evraklarını eksiksiz şekilde temin ederek vize mülakatını geçmeleri sonucunda Amerika’da yaşama ve çalışma haklarını kazanmaları mümkün olmaktadır.