DS-260 Formunda Belirtilen İşi Bırakmak

DS-260 Formu, Green Card sahibi olmak için başvuru gerçekleştiren kişilerin ilk adımlarında doldurmaları gereken formdur. Çeşitlilik vizesi olarak da adlandırılan, Amerika’da çalışma ve oturma izni sunan Green Card vize çekilişini kazanan talihli ve kişinin tüm aile üyeleri DS-260 formunu doldurmak zorundadır. Bu forumda kişinin kişisel bilgilerinin yanı sıra iş, eğitim ve aile üyeleri hakkında bilgileri doldurması gerekmektedir. Formda yer alan her detay, kişinin beyanı olarak nitelendirildiğinden son derece dikkatli doldurulmalıdır.

DS-260 formunda yer alan soruların tamamı, kişinin mevcut durumunu yansıtmalıdır. Dolayısıyla kişi, o an bulunduğu şart ve konuma göre soruları cevaplamalıdır. Kişi, DS-260 formunda iş için ayrılan bölüme daha önce çalıştığı işleri kronolojik bir sırayla yazmalıdır. DS-260 formunda belirtilen işten ayrılmak, mülakat sırasında kişinin aleyhine olacak bir sorun yaratmamaktadır.  DS-260 iş bilgileri hakkında doğru ve mevcut bilgilerin yazılması, kişinin sonraki süreçte yaşayabileceği problemlerin önüne geçmektedir.

DS-260 formunda belirtilen işi bırakmak zorunda kalan kişiler, olası problemlerin önüne geçmek için Ankara ABD Konsolosluğu yetkilileri ile iletişime geçerek form üzerinde değişiklik yapmak istediklerini talep edebilmektedir. Bu talep ayrıca KCC resmi e-mail adresi üzerinden de iletilebilmektedir. Başvuru sahibinin form kilidi açtırma talebi olumlu cevaplanır ise değişiklik yapılabilmektedir.

DS-260 Formundaki Belirtilen İş Yerinden Ayrılmak Belirtilmeli Midir?

DS-260 çalışılan iş alanı bölümü, Amerikan konsolosluk yetkililerinin değerlendirilmesinde son derece önemli noktalar arasında yer almaktadır. Başvuru sahibi bu form ile kişisel bilgilerini, iş durumunu, eğitimlerini ve aile üyelerinin bilgilerini konsolosluğa beyan etmektedir. Başvuru sahibi, DS-260 formunda belirttiği işten ayrıldıktan sonra konsolosluk vize mülakatına katılacak ise bu durumu yetkiliye bildirmelidir.

DS-260 formunda sadece güncel bilgiler yer almalıdır. Başvuru sahibinin formu doldurduktan sonra hayatında yaşayacağı değişiklikler “yalan beyan” olarak nitelendirilmemektedir. Kişi, formu doldurduktan sonra yaşanan tüm değişiklikleri konsolosluk yetkilisine açıklayabildiği sürece bir problem ile karşılaşmamaktadır.

DS-260 Formunda Çalışılan İşi Belirtilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Green Card çekiliş sonuçları açıklandıktan hemen sonra zaman kaybetmeden doldurulması gereken DS-260 formunda “iş geçmişi” için ayrılan bir bölüm bulunmaktadır. Formun önemli bölümlerinden olan iş geçmişi, tıpkı bir CV olarak değerlendirilebilmektedir. Başvuru sahibi, iş geçmişi bölümüne daha önce görev aldığı iş deneyimlerini ve pozisyonunu doğru ve hatasız şekilde yazmalıdır.

DS-260 formunda çalışılan işi belirtirken dikkat edilmesi gereken diğer detaylar şu şekildedir:

  • Geçmiş iş tecrübeleri, kronolojik bir sırayla yazılmalıdır. Mevcut iş tecrübelerini yazarken işveren firmaya ait bilgilere yer verilmeli, görev alınan pozisyon ve çalışma süresi belirtilmelidir.
  • DS-260 formunda mevcut mesleki durum da yazılmalı ve işveren hakkında bilgiler eklenmelidir. Ayrıca mevcut işi hakkındaki pozisyonu ve yeterliliklerine de yer verilmelidir.
  • Başvuru sahibi, Amerika’da geçimini sağlamak için yapmayı planladığı işe dair ayrıntıları yazmalıdır. Bu kısmın tatmin edici olması gerekmektedir.
  • DS-260 formunda çalışılan iş bölümü de dahil olmak üzere hiçbir bölümünde yalan beyanda bulunulmamalıdır. Amerikan Konsolosluk yetkililerinin yapacağı değerlendirme ve araştırmalar sonucunda yalan beyana rastlanması halinde vize başvurusuna ret cevabı verilmektedir. Bu durum sonraki vize başvurularını da riske atmaktadır.