Green Card Başvurusu ve Pasaport Gerekliliği

Green Card uygulamaları, Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde daimi ikamet hakkı sunan ve Çeşitlilik Göçmen Vizesi kapsamı dahilinde yürütülen bir programdır. Her sene Ekim ve Kasım aylarında yapılan başvurular, belirli bir kontenjan dahilinde ve ABD federal hükümet yetkilileri tarafından düzenlenen kuralar ile çekilişe tabii tutulmaktadır. Kura sırasında kazanan kişiler, ABD sınırları içerisinde yaşama ve çalışma hakkı kazanmaktadır.

Green Card başvurusu yapabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Başvuruların yalnızca internet ortamı üzerinden yapılması, tüm evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması ve çekiliş tarihi sona ermeden öncesinde başvuru adımlarının tamamlanmış olması bu detaylar arasında yer almaktadır. Ancak bu aşamada birçok kişi, “Green Card için pasaport almalı mıyım?” sorusunun yanıtı hakkında kararsızlık yaşamaktadır.

Green Card başvurusu ve pasaport ilişkisi, dönemlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu durum, diğer şartlar için de geçerli olabilmektedir. Geçmiş dönemlerde Green Card başvurusu yapmak için koşulan şartlardan biri de pasaport gerekliliği olmuştur.  Ancak bu durum, DV-2024 Yönergesi ile birlikte değişikliğe uğramıştır.

Green Card Başvurusunda Pasaport İsteniyor Mu? 2023

Green Card başvurularının yapılabilmesi için kişilerin izlemesi gereken bazı temel adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar ise; tüm evrakların hazırlanması, online başvuruların yapılması ve bu işlemlerin başvuru tarihi sona ermeden öncesinde tamamlanmış olmasıdır. Aynı zamanda başvuru gereklilikleri, dönemlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Geçmiş dönemlerde Green Card başvuru işlemlerinin yapılabilmesi için, kişilerin pasaport sahibi olması şartı bulunmaktaydı. Bu nedenle kişiler, Green Card başvurusu öncesinde pasaport başvurusu yapmak zorunda kalmaktaydı. Bu işlemler için gerekli olan masraflar yapıldıktan sonrasında kurada kazanamayan kişiler ise hem vakit hem de nakit anlamında kayıplara uğramaktaydı. DV-2024 Yönergesi ise tüm bu sorunların önlenmesi için oldukça avantajlı bir imkan sağlamıştır.

Green Card’da pasaport şartı, 30 Eylül tarihinde yayınlanmış olan DV-2024 Yönergesi dahilinde kaldırılmıştır. Bu sayede kişiler, pasaport masrafları için bütçe ayırmak zorunda kalmadan da başvuru yapabilme hakkında sahip olmuştur. Kura çekilişleri sonucunda kazanan kişilerin ise ABD seyahati yapabilmek için mutlaka pasaport almaları gerekmektedir. Aksi halde ülkeye giriş yapmaları mümkün olmayacaktır.

Pasaportu Olmayan Kişilerin Green Card Çekilişinde Dezavantajı Oluşur Mu?

Pasaportsuz Green Card başvurusu yapmak, kişilerin kura sırasında öne geçmesi ya da geriye geçmesi gibi durumlarda etkili olan bir unsur değildir. Başvuru işlemlerini doğru şekilde yapmış olan her kişi, kurada eşit şansa sahiptir. Çekiliş işlemleri ise ABD federal hükümet yetkilileri tarafından ve tamamen objektif şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle kurada herhangi bir avantaj ya da dezavantaj sağlanması mümkün olmamaktadır.

Green Card kuralarında kazanan kişilerin ABD sınırları içerisinde giriş yapabilmeleri için mutlaka pasaportlarının bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda pasaportun içerisinde vize türü ve onayı da işlenmiş olmalıdır. Bu nedenle kazanan kişilerin pasaportu olmaması durumunda, vakit kaybetmeden başvuru yapmaları büyük bir önem taşımaktadır.