Green Card ile Vatandaşlık Alan Bir Kişi Amerika’da Emekli Olabilir Mi?

Green Card kazandıktan sonrasında tüm şartları uygun şekilde yerine getiren ve vatandaşlık başvurusu olumlu şekilde sonuçlanan kişiler, yasal göçmenlik statüsünden çıkarılarak Amerikan vatandaşlığı sahibi olmaktadır. Böylece diğer tüm ABD vatandaşlarında olduğu gibi, bu kişilere de emeklilik hakkı tanınmaktadır. Ancak Green Card ile Amerika’da emeklilik sahibi olmak isteyen kişilerin uygun bir fona kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri içerisinde kişiler, tıpkı sağlık sigortasında olduğu gibi emeklilik fon kayıtlarını da kendileri yaptırmak zorundadır. Bazı emeklilik paketleri, işverenlerin yatırdıkları primler ile tamamlanabilmektedir. Ancak bu durum karşısında alınan emekli maaşı çok düşük olacağı için, kişilerin de bu primlere destek olmaları ve hesaba yatırılan tutarın artırılması tavsiye edilmektedir.

Amerika’da uygulanan emeklilik sistemi, tıpkı ülkemizde olduğu gibi çalışma kaynaklı ve bireysel olmak üzere iki farklı şekilde sürdürülmektedir. Bireysel fonlar, kişilerin emeklilik planlarına uygun olan tutarın belirlenmesi ve açılan birikim hesabına düzenli şekilde yatırılması ile hayata geçirilmektedir. Çalışma hayatına bağlı olarak hazırlanan emeklilik fonları ise genel olarak işverenler tarafından açılmaktadır. Ancak her işletmede farklı kapsamlarda fonlar açılabildiği için kişilerin tercih edilen fonu ve sağladığı hakları detaylı şekilde öğrenmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Türkiye’deki Emeklilik Fonu Green Card Sonrası Amerika’ya Aktarılabilir Mi?

Green Card aracılığı ile ABD vatandaşlığı alan kişiler, aynı zaman Türkiye vatandaşlığını da koruma yolunu tercih etmektedir. Bu durumun en önemli sebeplerinin başında ise her iki ülkeden de emekli maaşı alabilmektir. Ancak bazı kişiler, bu yöntem yerine tek bir ülkeden ve daha fazla tutarda emekli maaşı almayı tercih edebilmektedir. Bu durumda en sık merak edilen konuların başında ise Türkiye emeklilik fonunun ABD fonuna aktarılıp aktarılamayacağı sorusu yer almaktadır.

Green Card ve emeklilik ilişkisi hakkında sahip olunan tüm haklar, kişilerin sahip oldukları şartlar ve tercihlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Green Card sonrası emeklilik planlaması yapan kişiler, ABD sınırları içerisindeki çalışma hayatlarına dair bilgiler eşliğinde değerlendirilmektedir. Bu nedenle Türkiye’de bulunan emeklilik fonunun aktarılması gibi bir durum söz konusu olamamaktadır.

Emeklilik fonunu ABD’ye aktarmak isteyen kişiler, genel olarak Türkiye’de bulunan fonlarını bozarak mevcut ABD fonlarına taşıma yolunu tercih etmektedir. Ancak döviz kurları nedeniyle bu durum, genel olarak beklenen faydayı sağlamamaktadır. Bu nedenle emeklilik planlamalarının doğru şekilde yapılması ve ödenen prim tutarlarının mümkün oldukça artırılması tavsiye edilmektedir.

Amerika’da Emekli Olma Yaşı Kaçtır?

Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri içerisinde yaşayan ve burada emeklilik hakkı kazanmak isteyen kişiler, birçok farklı kritere bağlı olarak değerlendirilmektedir. Çünkü ülke çapında emeklilik işlemleri, kredi puanlaması dahilinde gerçekleştirilmektedir. Bu sistem dahilinde çeyrek yıl içerisinde aktif şekilde çalışan, emeklilik fonu primlerini düzenli şekilde ödeyen ve belirli bir ücret kazanmış olan kişilerin 1 puan alma hakkı bulunmaktadır. Bu kapsamda her birey, senede en fazla 4 puan kazanabilmektedir.

Amerika’da emekli olmak için öncelikle kişilerin 40 puan kazanmaları zorunluluğu bulunmaktadır. Bu durum, kişilerin aralıksız şekilde 10 sene boyunca çalışmaları ve prim ödemelerini aksatmamalarını gerektirmektedir. Daha sonrasında ise kişilerin doğum tarihlerine bağlı olarak yaş zorunluluğu prosedürleri uygulanmaktadır. Bu kapsamda Amerika’da emekli olmak için en genç yaş, 62 olarak belirlenmiştir. Gerekli şartları uygun şekilde yerine getirmiş olan diğer tüm ABD vatandaşlarının ise en geç 70 yaşında emekli olma hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle emeklilik yaşı, kişilerin şartlarına ve doğum tarihlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.