Green Card Fotoğrafı Önemli Midir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı ikamet hakkı elde etmek isteyen kişiler için Green Card başvurusu, oldukça önemli bir süreçtir. Ancak başvuru sırasında gözden kaçan bazı noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi ise Green Card fotoğraf özellikleridir. Fotoğraf ölçüleri belirli koşulları sağlamak zorundadır. Belirli koşulları sağlamayan fotoğraflar ise başvurunun iptal edilmesi gibi olumsuz durumlara yol açabilir. Kazanılan hakkın geri alınmasına da sebep olabilir. Bu sebeple başvurusu öncesi fotoğraf ayarlama süreci oldukça önemlidir. Bu konuda oldukça titiz davranılması gerekmektedir.

Green Card Fotoğraf Özellikleri

Fotoğraf özellikleri, başvurunun yapılacağı sistem tarafından önceden belirlenmiş durumdadır. Bu kapsamda yüklenecek olan fotoğrafın arka planı, boyutu ve biyometrik standardı kesinlikle belirlenmiş özelliklerle uyum sağlamalıdır. Green Card başvuru fotoğrafında baş kısmının, saçın üst tarafından boyuna kadar olan bölümünün görünmesi gerekmektedir. Ortalama hesapla, fotoğrafta baş boyu 25-35 mm olmalıdır. Başka bir hesapla fotoğrafın yüzde 50-70’lik kısmını baş doldurmalıdır.

Fotoğraf ölçülerinin 5×5 cm olması gerekmektedir. Ebat olarak kare şekilde istenen fotoğrafın eni ile boyu aynı uzunlukta olmalıdır. Fotoğrafın çözünürlüğüne de dikkat edilmelidir. Sisteme yüklenecek olan fotoğrafın kalitesi en düşük 600×600 piksel, en yüksek ise 1200×1200 piksel civarında olmalıdır. Fotoğraf çekilirken baş mutlaka çerçevenin tam ortasında bulunmalıdır. Yüz tamamen vizöre dönük ve aynı zamanda gözler belirgin olmalıdır. Fotoğrafın arka planının mutlaka beyaz olmasına dikkat edilmelidir.

Green Card için fotoğraf çekilirken şu unsurlara dikkat edilmelidir;

 • Fotoğraf mutlaka renkli olmalıdır.
 • Fotoğrafın kesinlikle son 6 ay içerisinde çekilmiş ve güncel olması gerekmektedir.
 • Yüz ifadesi tamamen doğal olmalı ve mimik içermemelidir.
 • Dini sebepler dışında herhangi bir aksesuar veya özel bir üniforma olmamalıdır.
 • Kulaklık, şapka veya gözlük gibi aksesuarlar takılmamış olmalıdır.

Başvuru için nasıl poz verilmelidir?

Profesyonel bir fotoğrafçı eşliğinde Green Card fotoğraf ayarlama işlemlerini yapmanızı tavsiye ederiz. Fotoğrafçıya Green Card fotoğraf ölçüleri ve özellikleri hakkında gerekli bilgileri aktardıktan sonra çekime başlamanız daha doğru olacaktır. Standartlara uygun fotoğraflar çekilmeniz oldukça önemlidir. Fotoğraf çekimi sırasında rahat bir yüz ifadesine sahip olduğunuzdan emin olun. Mimik yapılmış Green Card fotoğraflarının kabul edilmediğinden yukarıda da bahsetmiştik. Yüz ifadenizi oldukça nötr tutmaya özen göstermelisiniz. Green Card fotoğraf çekimi sonrasında fotoğraflarınızı kontrol etmeyi unutmayın. Eğer belirli standartlara uymadığını düşünüyorsanız fotoğrafçıdan tekrar bir çekim rica edebilirsiniz.

Sakallı Fotoğraf olur mu?

Green Card başvuru için fotoğraf istenirken bazı hususlarda tolerans tanınabilmektedir. Eğer yüzü belirgin bir şekilde kapatmayacak olan sakal mevcut ise bu Green Card başvuruları için engel teşkil etmemektedir. Dolayısıyla sakallı Green Card fotoğrafı, eğer kişinin yüzünün görünmesini engellemiyorsa kabul edilmektedir.

sakallı ve türbanlı green card fotoğraf

Fotoğrafta Makyaj var ise?

Green Card başvuruları için fotoğraf çektirirken makyaj konusunda hassas olunmalıdır. Kadınların günlük makyajıyla fotoğraf çektirmeleri, başvurulara engel teşkil etmemektedir. Ancak yapılan makyaj, yüzde belirgin bir şekilde olan leke veya ben gibi detayları kapatmamalıdır. Abartılı olmamak koşulu ile makyajlı Green Card fotoğrafı, başvurular sırasında bir sorun yaratmamaktadır.

Hangi Tür Fotoğraflar Green Card İçin Uygun Değildir?

Bazı Green Card fotoğrafları, istenilen özellikleri karşılamadığından dolayı kabul edilmemektedir. Başvurular için uygun olmayan fotoğraflar, hiçbir şekilde değerlendirilmeye alınmamaktadır. Kişi, çekilişi kazansa dahi istenen koşulları yerine getirmediğinden ötürü hakkı doğrudan iptal olmaktadır. Bu sebeple Green Card için fotoğraf çekimine gereken önem mutlaka verilmelidir. Green Card için uygun olmayan fotoğraflar, genel itibariyle aşağıdaki özellikleri içermektedir;

 • Fotoğrafın renksiz, siyah beyaz olması
 • Fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmemiş olması
 • Gülerek veya üzgün surat ifadesiyle çekilmiş olması
 • Tek gözün kapalı çıkması
 • Üniforma giyilmiş olması
 • Fotoğrafta kişinin şapka, bere veya gözlük takmış olması

green card fotoğraf örnekleri

Yukarıda sıralanan örneklerden herhangi biri eğer Green Card başvuru sırasında fotoğraf olarak yüklenmiş ise başvurusu kabul olsa dahi geçersiz sayılacaktır. Green Card için fotoğraflar, istenilen özellikleri karşılamak koşulu ile evde de çekilebilmektedir. Bu özellikleri sağlayabilecek ekipman veya yeterli bilgi seviyesi yok ise mutlaka fotoğraf stüdyosuna gidilmelidir.

Green Card Çekilişine Katılın