Green Card Fotoğrafı Önemli Midir?

Green Card başvuruları sırasında en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri fotoğrafların istenilen boyut ve özelliklere sahip olmasıdır. Dolayısıyla fotoğraf çekiminde yapılan bir hata, başvurunun iptal olmasına neden olabilmektedir. Bu durumlarda çekiliş kazanılsa dahi, koşulların yerine getirilmemesinden dolayı hak iptali yaşanabilmektedir. Green Card için fotoğraf çekilirken son derece titiz davranılması gerekmektedir.

Green Card İçin Gerekli Fotoğraf Özellikleri Nelerdir?

Green Card fotoğraf özellikleri, başvurunun yapılacağı sistem tarafından önceden belirlenmiş durumdadır. Bu kapsamda yüklenecek olan fotoğrafın arka planı, boyutu ve biyometrik standardı kesinlikle belirlenmiş özelliklerle uyum sağlamalıdır. Fotoğraflarda baş kısmının, saçın üst tarafından boyuna kadar olan bölümünün görünmesi gerekmektedir. Ortalama hesapla fotoğrafta baş boyu 25-35 mm olmalıdır. Başka bir hesapla fotoğrafın yüzde 50-70’lik kısmını baş doldurmalıdır.

Green Card için gereken fotoğrafın 5×5 cm boyutlarında olması gerekmektedir. Ebat olarak kare şekilde istenen fotoğrafın eni ile boyu aynı uzunlukta olmalıdır. Fotoğrafın çözünürlüğüne de dikkat edilmelidir. Sisteme yüklenecek olan fotoğrafın kalitesi en düşük 600×600 piksel, en yüksek ise 1200×1200 piksel civarında olmalıdır. Fotoğraf çekilirken baş mutlaka çerçevenin tam ortasında bulunmalıdır. Yüz tamamen vizöre dönük ve aynı zamanda gözler belirgin olmalıdır. Fotoğrafın arka planının mutlaka beyaz olmasına dikkat edilmelidir.

Green Card için fotoğraf çekilirken şu unsurlara dikkat edilmelidir;

 • Fotoğraf mutlaka renkli olmalıdır.
 • Fotoğrafın kesinlikle son 6 ay içerisinde çekilmiş ve güncel olması gerekmektedir.
 • Yüz ifadesi tamamen doğal olmalı ve mimik içermemelidir.
 • Dini sebepler dışında herhangi bir aksesuar veya özel bir üniforma olmamalıdır.
 • Kulaklık, şapka veya gözlük gibi aksesuarlar takılmamış olmalıdır.

Green Card Fotoğrafı Sakallı Olur Mu?

Green Card başvuruları için fotoğraf istenirken bazı hususlarda tolerans tanınabilmektedir. Eğer yüzü belirgin bir şekilde kapatmayacak olan sakal mevcut ise bu Green Card başvuruları için engel teşkil etmemektedir. Dolayısıyla sakallı Green Card fotoğrafı, eğer kişinin yüzünün görünmesini engellemiyorsa kabul edilmektedir.

Makyajlı Green Card Fotoğrafı Olur Mu?

Green Card başvuruları için fotoğraf çektirirken makyaj konusunda hassas olunmalıdır. Kadınların günlük makyajıyla fotoğraf çektirmeleri, başvurulara engel teşkil etmemektedir. Ancak yapılan makyaj, yüzde belirgin bir şekilde olan leke veya ben gibi detayları kapatmamalıdır. Abartılı olmamak koşulu ile makyajlı Green Card fotoğrafı, başvurular sırasında kabul edilmektedir.

Hangi Tür Fotoğraflar Green Card İçin Uygun Değildir?

Green Card başvuruları sırasında çekilen bazı fotoğraflar, istenilen özellikleri karşılamadığından ötürü kabul edilmemektedir. Başvurular için uygun olmayan fotoğraflar, hiçbir şekilde değerlendirilmeye alınmamaktadır. Kişi, çekilişi kazansa dahi istenen koşulları yerine getirmediğinden ötürü hakkı doğrudan iptal olmaktadır. Bu sebeple Green Card için fotoğraf çekimine gereken önem mutlaka verilmelidir. Green Card için uygun olmayan fotoğraflar, genel itibariyle aşağıdaki özellikleri içermektedir;

 • Fotoğrafın renksiz, siyah beyaz olması.
 • Fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmemiş olması.
 • Gülerek veya üzgün surat ifadesiyle çekilen fotoğraflar.
 • Tek gözün kapalı çıkması.
 • Üniforma giyilmiş olması.
 • Fotoğrafta kişinin şapka, bere veya gözlük takmış olması.

Yukarıda sıralanan örneklerden herhangi biri eğer Green Card başvuru sırasında fotoğraf olarak yüklenmiş ise başvurusu kabul olsa dahi geçersiz sayılacaktır. Green Card için fotoğraflar, istenilen özellikleri karşılamak koşulu ile evde de çekilebilmektedir. Eğer bu özellikleri sağlayabilecek ekipman veya yeterli bilgi seviyesi yok ise mutlaka fotoğraf stüdyosuna gidilmelidir.