İlk Defa Amerika’ya Gideceklerin Bilmesi Gerekenler

Herkesin hayalini süsleyen ve “Özgürlükler Ülkesi” olarak bilinen Amerika’ya seyahat etmeden önce bilinmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumların bilinmesi, kişinin Amerika gezilerini kolaylaştıracak ve aynı zamanda sürecin daha kolaylaştırılması açısından önem arz edecektir. Amerika’ya seyahatler turistik, eğitim, iş veya arkadaş ziyareti gibi nedenlerle olabilmektedir. Bunun dışında kişiler kısa süreli eğitim veya çalışma programlarıyla Amerika’ya giriş yapabilmektedir. Her ne amaçla olursa olsun Amerika gezileri sırasında bilinmesi gereken durumlar hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Özellikle vize randevuları sırasında çok dikkatli olmayı gerektiren bu detaylarda şeffaflık ve güvenilirlik çok önemlidir.

Amerika’ya gidebilmek için mutlaka vize alınması gerekmektedir. Eğer kişi ABD vatandaşı değilse Amerika’ya girebilmesi için amacına uygun olarak vize almalıdır. Vizeler ise Amerika Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından verilmektedir. Uygun prosedürlerin yapılmasıyla birlikte konsolosluk veya büyükelçilikten randevu alınmalı ve gereken evraklar teslim edilmelidir. Amerika’nın yerel saati Türkiye’den oldukça farklıdır. Ülkenin doğu yakası 6 saat, batı yakası ise 9 saat geride olmakla birlikte Türkiye ile arasında hatırı sayılır farklılık bulunmaktadır. ABD, geniş bir coğrafya üzerinde yer aldığı için belirli bir iklimi bulunmamaktadır. Sahil kesimlerinde okyanus iklimi görülürken iç kesimlerde daha çok karasal iklim hakim durumdadır. Bunun dışında ilk defa Amerika’ya gideceklerin bilmesi gerekenler aşağıda sıralanmaktadır.

Amerika’ya Girişte Neler İstenmektedir?

Amerika’ya ilk giriş sırasında kişiden bazı evraklar talep edilmektedir. Bu evrakların doğru ve güncel olması son derece büyük önem arz etmektedir. Nüfus Kayıt Örneği, biyometrik fotoğraf, sabıka kaydı, pasaport, eğer evliyse evlilik cüzdanı, banka hesap dökümü ve bunları destekleyen diğer belgeler Amerika’ya ilk giriş esnasında istenen dökümanlar arasında yer almaktadır. Amerika’ya girişte istenen belgelerin eksikliği durumunda kişinin ülkeye giriş yapmasına izin verilmeyecektir. Bu konuda karar Amerika Konsolosluğu ve Büyükelçiliği yetkilileri tarafından verilmektedir. Belgelerin güvenilir olması ve güncel olmasına bu sebeple çok dikkat edilmelidir. Amerika’ya giriş öncesinde konsolosluk yetkilileri kişiyi mülakata davet edebilmektedir. Bu durumlarda kişi mülakatlara mutlaka katılım sağlamalıdır.

Amerika’ya Giderken Ne Kadar Para Bulunmalıdır?

Amerika’ya giderken kişinin yanında bulunması gereken para miktarı, buradaki yaşam maliyetlerini karşılayabilecek ve ülkesine geri dönüş yapabilecek kapasitede olmalıdır. Bu kapsamda kişinin Amerika gezilerinden sonra ülkesine geri dönüş yapacağını garanti edebilmesi adına bu paranın banka hesabında bulunması gerekmektedir. Burada belirlenen ücret dolar bazında olduğu için her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Konu hakkında en net bilgi vize başvuru merkezleri tarafından güncel olarak verilebilmektedir. Genel olarak düşünüldüğünde kişinin Amerika’da yeme içme, konaklama, gezme ve ülkesine geri dönmesi için banka hesabında yeterli miktarda para bulunması gerektiği unutulmamalıdır.

Kalacak Yer Belirtmeden Amerika’ya Gidebilir Miyim?

Amerika’ya girişlerde konsolosluk tarafından sorulan bazı sorulara net yanıt verilmesi gerekmektedir. Bu kapsamsa sorulan sorulardan biri de kişinin Amerika’da nerede kalacağı konusudur. Amerika’ya girişte kalacak yer belirtmek, kişinin vizeyi alabilme ihtimalini kuvvetlendirmektedir. Eğer konaklama yapılacak yer belli değilse bu durum, yetkililer tarafından şüpheli olarak değerlendirilebilmektedir. Bu nedenle kişi Amerika’ya gitmeden önce mutlaka otel rezervasyonu yaptırmalı veya kimin yanında konaklayacak ise o evin adresini belirtmelidir.

Amerika’daki En Pahalı Şeyler Nelerdir?

Amerika’daki pahalı ürünler genel olarak lüks tüketim olarak kabul edilmektedir. Genel olarak düşünüldüğünde temel yaşam gereksinimleri için ihtiyaç duyulan ürünler Amerika’da uygun fiyatlı olarak alınabilmektedir. Para birimi olarak Amerikan Doları kullanılan ülkede elektronik, giyim, mobilya veya otomobil gibi ürünler pahalı kabul edilmemektedir. Bunun yanı sıra Amerika’da sağlık sistemi Türkiye’ye göre oldukça pahalıdır. Bu nedenle Amerika gezileri öncesinde kişilerin seyahat sağlık sigortası gibi güvenceleri alması tavsiye edilmektedir.

Amerika’ya Gittiğimde Telefonumu Kullanmaya Devam Edebilir Miyim?

Amerika’ya gittiğinde telefonu kullanmak, gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra mümkün olabilmektedir. Bunun için ilk olarak Türkiye’de kullanılan operatörden Roaming ayarının açık konuma getirilmesi gerekmektedir. Bu ayar mutlaka Amerika’ya gitmeden, henüz Türkiye’deyken yapılmalıdır. Roaming ayarını açtıktan sonra kişi, operatöründeki yurt dışı paketlerinden birini seçerek Amerika’da telefon görüşmesi, sms veya internet kullanımlarını rahat bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.