Bir Yabancı Olarak Amerika’da Ev Satın Almak

Amerika, kişilerin konut sahibi olabilmesi konusunda esnek koşullar sağlayan bir ülke olarak tanınmaktadır. Özellikle yatırım yapmak isteyenler için oldukça cazip bulunan bu durum, Amerika’da ev satın almayı düşünenlere fırsat yaratmaktadır. Yabancıların Amerika’da ev alması ile ilgili olarak önceden belirlenmiş çeşitli prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürlere riayet edilmesi halinde kişiler Amerika’da taşınmaz satın alabilmektedir.

Satın alma işlemlerini finanse ederken ABD vatandaşı olmayanlar, eyalet yönetimleri tarafından çok karışık bir değerlendirme sürecine tabi olabilmektedir. Bu durumları önleyebilmek için bazı gereksinimleri çok iyi bilmek ve bu yönde hareket etmek gerekmektedir. Türk vatandaşı olup aynı zamanda Amerika’da oturum almış olan kişiler halihazırda diledikleri evi satın alabilmektedir. Ancak bu durum, vizesi olmayan ve “yabancı” olarak nitelendirilen kişiler için farklılık gösterebilmektedir. Amerika’da ev satın almak için yabancılar tarafından birtakım koşulların karşılanması gerekmektedir.

Türk Vatandaşları Amerika’da Ev Alabilir Mi?

Amerika’da ev satın alabilmek için kişinin mutlaka ABD sınırları içerisinde yaşama zorunluluğu bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra kişinin ABD’de oturum izni almış olması gibi bir zorunluluk da talep edilmemektedir. Amerika’da ev almak isteyen kişi, konut kredisi kullanarak da bu amacını gerçekleştirebilmektedir. ABD vatandaşı olmayanlara kredi firmaları, konutun yaklaşık yüzde 50’sine kadarlık krediler verebilmektedir. Ancak bu süreçte kişi tarafından bazı koşulların yerine getirilmesi istenmektedir.

Koşullar arasında en önemlisi ABD sınırları içerisinde faaliyet gösteren bankada mevduat hesabının bulunmasıdır. Aynı zamanda bu hesapta en az 100 bin dolarlık nakit bulunması istenmektedir. Bankada bu miktarın bulunması kredi firması tarafından güvencenin sağlanması adına önem arz etmektedir. Aynı zamanda bankalar, kredi vermeden önce bazı durumlarda kişiyle yüz yüze görüşmeyi talep edebilmektedir. Gerekli kredinin alınması durumunda Türk vatandaşlarının Amerika’da ev alması mümkün olmaktadır. Eğer kişinin yeterli maddi varlığı bulunuyor ise ABD’den ev almasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Amerika’da ev almadan önce vergi ödemeleri kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Konutlar için vergi oranları her eyalette farklı şekilde belirlenmektedir. New York’taki emlak vergisi oranları Florida’ya göre daha düşük olabilmektedir. Bu nedenle kişinin hangi şehirden ev alacağı, ödeyeceği vergi miktarını da belirlemektedir.

Amerika’da Ev Satın Almak İçin Ne Gibi Belgeler Gereklidir?

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmayan kişiler buradan diledikleri evi alabilmektedir. Ancak bu durum için öncelikle bazı belgelerin tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu belgelerin eksikliği halinde kişi veya kişiler Amerika’dan ev satın alırken sorun yaşayabilmektedir. Öncelikle şunu bilmek gerekir ki Amerika’dan alınacak olan evin nakit mi, krediyle mi yoksa ipotekle mi alınacağına dair karar verilmesi gerekmektedir. Bu duruma bağlı olarak istenen belgeler de değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak Amerika’da ev almak için belgeler şu şekilde talep edilmektedir;

  • Geçerliliği olan ve güncel pasaport,
  • Amerika Birleşik Devletleri’ne ait alınmış bir vize ya da ehliyet,
  • Kişiye ait Sosyal Güvenlik numarası (SSN) ya da Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numarası (ITIN) belgeleri,
  • Kişinin Amerika sınırları içerisinde faaliyet gösteren banka hesabı,
  • Kişiye ait ABD dışındaki bankalardaki hesap dökümleri,
  • ABD’de veya dışındaki vergi beyannameleri.

Amerika’da En Ucuz Evler Hangi Bölgededir?

Amerika’daki evlerin ücretleri, bulunduğu eyalete ve şehre göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle popüler bölgelerdeki evler, daha sakin yerlere nispeten pahalı olabilmektedir. Bu kapsamda yapılan emlak araştırmaları neticesinde ulaşılan bilgilere göre Amerika’da en ucuz evler şu bölgelerde yer almaktadır;

  • Michigan (Hillsdale): Bu bölgedeki en ucuz evler ortalama 100 bin dolardan başlamaktadır. Bölgedeki ortalama konut fiyatları ise 200 bin dolar civarında olmaktadır.
  • Wisconsin (Ashland): Wisconsin eyaletine bağlı Ashland’da uygun evler 103 bin dolar civarındadır. Ortalama konut fiyatları ise 222 bin dolar olarak kabul edilmektedir.
  • New York (Utica): New York eyaletine bağlı Utica kentinde en uygun evler 100 bin dolardan başlamakla birlikte 300 bin dolara kadar çıkabilmektedir.
  • Amerika’daki diğer ucuz evler ise Illinois (Kankakee), New York (Buffalo), Missouri (Moberly), Michigan (Hillsdale) ve Ohio’da (Garfield Heights) yer almaktadır.

Amerika’da Ev Vergileri Ne Kadardır?

Amerika’daki ev vergileri, konutun yer aldığı eyalete göre farklılık gösterebilmektedir. Yıllık ödenen ev vergileri Amerika’da Property Tax adıyla bilinmektedir. Federal ve eyalet kapsamında gelir olarak kullanılmak üzere toplanan vergiler kamu harcamalarında kullanılmaktadır. Eyalet tarafından yetkilendirilen uzmanlar tarafından belirlenen vergi oranları her yıl revize edilmektedir.

2020 yılındaki veriler baz alındığında Amerika’daki ev vergileri New Hampshire’de %1,94, Vermont’ta %1,79, Connecticut’ta %1,68 ve Texas’ta ise %1,62’dir. En düşük emlak vergisi ise Hawai, Nevada, Alabama, Louisiana, West Virginia ve Mississippi eyaletlerinde ödenmektedir. Bu bölgelerdeki vergi oranları ortalama %0,50 civarındadır.

Mortgage ile Amerika’da Ev Almak

Yabancıların Amerika’da mortgage ile ev alabilmeleri mümkündür. Bunun için kişinin ABD vatandaşı olmasına gerek yoktur. Sadece ev almak isteyen kişinin ABD sınırları içerisinde faaliyet gösteren bir bankada mevduat hesabının bulunması gerekmektedir. Bu hesaba ilişkin olarak kişi kredi kuruluşlarından finansman talep edebilmektedir. Kredi firmalarıyla yapılacak olan görüşmelerde kişiden bankasında belli bir miktarda para bulunuyor olmasını talep edebilmektedir. Buradaki miktar, ev için alınacak olan mortgage kredisine göre değişiklik gösterebilmektedir.