Amerika’da Şirket Kurmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Girişimcilerin özellikle en büyük hedeflerinden biri olan Amerika’da şirket kurmak, bazı koşulların yerine getirilmesiyle birlikte mümkün olmaktadır. Amerika’da şirket kurmak için bilinmesi gerekenler yapılacak olan ticari faaliyetlerin yasal olması amacıyla önem arz etmektedir. Bunun için ilk olarak yasal temsilci olarak ifade edilen bir yetkiliye ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda eyalet kanunları gereği Amerika’daki her şirketin iş yaptığı eyalet sınırları içerisinde de yasal temsilci bulundurma zorunluluğu vardır. Yasal temsilcinin bu süreçteki rolü, banka hesabı açılması, şirket kurulumu, vergi kimlik numarası alma, yasal raporları belgeleme ve vergi bildirimleri gibi detaylar içermektedir.

Amerika’da şirket kurulabilmesi için kişinin fiziki olarak bu ülkede bulunmasına gerek bulunmamaktadır. Bu süreçteki işler yasal temsilcilikler aracılığı ile çözüme kavuşturulabilmektedir. Yasal temsilci olarak ifade edilen kişi ABD sınırları içerisinde Registered Agent olarak bilinmektedir. Yasal olarak hizmet veren bu kişiler, farklı bir ülkede yaşayan kişinin Amerika’daki ticari faaliyetlerini yürütebilmesi için görevlendirilmiş kimselerdir. Özellikle globalleşen şirketler için adeta bir ihtiyaç haline gelen yasal temsilciler, Türkiye’den Amerika’ya iş yapanlara büyük kolaylıkla sağlamaktadır.

Amerika’da Türk Vatandaşları Şirket Kurabilir Mi?

Türk vatandaşlarının Amerika’da şirket kurması, bazı koşulların yerine getirilmesiyle mümkün olmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde her yıl binlerce yeni şirket kurulmaktadır. Global çapta dünyanın birçok farklı ülkesinden girişimci yatırımlarını Amerika üzerinden yaparken Türk vatandaşları da aynı şekilde ABD’de şirket kurarak faaliyetlerini yürütebilmektedir. Yasal temsilci aracılığı ile kişi Amerika’ya gitmeden de şirket kurulumlarını yaptırabilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yatırımı ve ticareti teşvik eden çeşitli anlaşmalar bulunmaktadır. Türk vatandaşlarının Amerika’da şirket kurma aşamasına gelmeden önce hangi eyalette bu faaliyetlerini yürütmek istediğine karar vermesi gerekmektedir. Bu kapsamda her eyaletin kendine ait bazı vergi ve ticari faaliyet kuralları bulunmaktadır. Özellikle Nevada, Delaware ve Wyoming eyaletleri yabancı yatırımcılar için cazip bulunan yerler arasında öne çıkmaktadır.

Amerika’da Şirket Kurmak İçin Hangi Vizeye Başvurmalıyım?

Türk vatandaşları Amerika’da şirket kurmak için ülkeye gidip faaliyetlerini orada yürütmek istiyorsa vize almakla yükümlü olmaktadır. Peki Amerika’da şirket kurmak için hangi vize alınmalıdır? Bu vize aynı zamanda E2 vizesi olarak da tanınmaktadır. Amerika’da tüzel kişilik olmayı sağlayan E2 vizesini alabilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. İlk etapta kişinin yapacağı işe ilişkin kazanacağı tüzel kişilik türünün belirlenmesi gerekmektedir. Sonraki etapta şirketin hangi eyalette faaliyet göstereceği belirlenmelidir.

Şirketin ana sözleşmesi hazırlandıktan sonra eyalete sunulmalı ve unvan seçimi yapılmalıdır. “EIN” olarak bilinen İşveren Kimlik Numarası alınmalı ve sonrasında şirket adına banka hesabı açılmalıdır. Bütün bunlar, Amerika’da ticari faaliyet göstermek isteyenlerin alması gerektiği E2 vizesi ile mümkün olmaktadır.

Şirket Kurmak İçin Hangi Belgelere İhtiyacım Bulunmaktadır?

Amerika’da şirket kurmak için gereken belgeler, her eyalette değişiklik gösterse de genel bazda benzer dosyaları içermektedir. Öncelikle ne tür bir şirket açılacağına dair bir karar verilmelidir. Amerika’da açılabilen firma türleri arasında Genel, Halka Açık Olmayan, Kamu Yararına veya Kâr Amacı Gütmeyen şirket tipleri bulunmaktadır. Bu kapsamda alınan karar doğrultusunda ilgili eyaletten Şirket Kurma Sertifikası alınmalıdır. Şirketin adı, hisse payları, Yasal Temsilci iletişim bilgileri, şirketin sahibine ait kişisel bilgiler ve Şirket Hükümleri Belgesi gibi evraklar mutlaka toplanmalıdır. Bunun yanı sıra şirket eğer limitet ise Kuruluş Sertifikası alınması gerekmektedir.

İnternet Üzerinden Amerika’da Şirket Kurabilir Miyim?

Amerika’da şirket kurmak için ülkeye gitmek zorunlu değildir. Yasal temsilcilikler aracılığı ile de Türk vatandaşları Amerika’da yasal faaliyet gösteren bir şirket kurabilmektedir. Bunun için ilk olarak hangi eyalette şirketin kurulacağına karar verilmeli ve bu bölgede faaliyet gösteren bir yasal temsilci bulunmalıdır. Yasal temsilci, bu süreçte kişinin Amerika’daki şirketi kurabilmesi için gereken tüm şartları yerine getirmektedir.

Amerika’da Şirket Kurmak Ortalama Ne Kadara Mâl Olur?

Amerika’da şirket kurma maliyeti, yapılacak olan faaliyetin büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Ancak genel kapsamda bu maliyetler makul seviyede olup tahmin edilenden daha az çıkmaktadır. Wyoming, New Mexico ve Delaware gibi eyaletlerde şirket kurma bedelleri ortalama 50 ile 100 dolar arasında değişebilmektedir.