Amerika’ya Giderken Yanımda Ne Kadar Para Bulundurmalıyım?

Kişilerin yurt dışına çıkarken yanlarında bulundurabilecekleri para miktarı hakkında farklı sınırlandırmalar bulunmaktadır. Bu tutarın üzerindeki miktarların bulundurulması halinde ise gümrük görevlilerinin tüm paraya el koyma yetkisi bulunmaktadır. Bu durum karşısında kişilerin başvuru yaparak paralarını tekrardan almaları mümkündür. Ancak bu süreç oldukça uzun sürebilmektedir. Bu nedenle birçok kişi, “Amerika’ya giderken yanımda ne kadar para bulundurmalıyım?” sorusu hakkında bilgi almak istemektedir.

Amerika Birleşik Devletleri, ülkeye giriş sırasında kişilerin en fazla 10 bin dolar tutarında nakit para bulundurmalarına izin vermektedir. Daha üzeri miktarlarda nakit taşımak isteyen kişilerin ise CF-4790 formu doldurmaları mecburi bir uygulamalıdır. Aksi halde yasal süreçler ve işlemlere maruz kalınması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle kişiler, yanlarında bulundurdukları para tutarı hakkında beyanda bulunmalıdır.

Kaynağı ve sebebi açıklanabilir nakit tutarları için ABD hükümeti tarafından kişilere izin sunulmaktadır. Bu sayede kişiler, ihtiyaç duydukları ve yasal şekilde kazanılmış olan miktarda nakit para ile ülkeye giriş yapabilme hakkı kazanmaktadır. Bunun için ülkeye giriş yapmadan öncesinde yetkililere bilgi verilmesi ve gerekli evrakların sunulmuş olması gerekmektedir.

Green Card’ı Olan Biri Amerika’ya Giderken Yanında Para Bulundurmak Zorunda Mı?

Green Card kazanan kişiler için Amerika’ya giderken banka hesabında para miktarı bulundurulması zorunluluğu yoktur. Ancak çekiliş sonrası katılma zorunluluğu bulunan vize mülakatı sırasında yetkililer, başvuru sahiplerine bu konu hakkında çeşitli sorular yöneltmektedir. Bu sorular arasında en önemlilerinden biri de ülkeye gittikten sonraki ilk 6 ay süre geçimin nasıl sağlanacağıdır.

Amerika’ya gittikten sonra kişilerin kira, gıda ve benzeri günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için belirli bir tutara ya da adlarına kayıtlı olan mülklere ihtiyaçları olacaktır. Aksi halde iş bulma ve geçim sağlayabilecek noktaya gelme süreçlerinde kişilerin hayatlarını idame ettirebilmeleri mümkün olmayacaktır. Bu nedenle minimum 6 aylık masrafları karşılayabilmek adına, ortalama olarak 15 bin dolara sahip olunması önerilmektedir. Ancak konsolosluk ya da ABD hükümeti tarafından resmi bir tutar belirlenmemiştir.

 Amerika’da Yaşamak İsteyen Kişiler İçin Devlet Maddi Destek Sağlıyor Mu?

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, eğitim ve girişimcilik amacıyla ülkeye giriş yapmak isteyen kişilere çeşitli maddi destekler sağlamaktadır. Bu sayede kişiler, planlarını daha düşük maliyetlerle hayata geçirebilme fırsatına sahip olmaktadır. Aynı zamanda maddi yetersizlikler nedeniyle hayallerini erteleyen kişiler için de büyük bir avantajdır.

Amerika devleti maddi destek koşulları, kişilerin başvurdukları yardım türü ve sahip oldukları şartlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Olağanüstü yetenekler ve başarılar, girişimcilik planları, mesleki yeterlilik seviyesi, uzmanlıklar, kişilerin uluslararası yarışmalarda elde ettikleri başarılar, sahip oldukları izinler ve benzeri koşullar bu duruma örnektir.

Amerika’da oturum izni bulunan ve yoksulluk sınırının üzerinde devlet desteği alan kişilerin vatandaşlık almaları, yapılan son düzenlemeler ile birlikte engellenmiştir. Çünkü kişilerin kendi geçimlerini sağlayamamaları, sığınmacı statülerinde değerlendirilmelerine yol açmaktadır. Bu nedenle ABD hükümeti, bu kişilere vatandaşlık verilmesini desteklememektedir.

Hesapta Para Olmadan Amerika’ya Gidilebiliyor Mu?

Amerika’ya gitmek için atılması gereken ilk adım, her zaman vize başvurusunun yapılmasıdır. Bu başvuruların olumlu şekilde sonuçlanması için aranan şartlardan biri de kişilerin ülkede kalacakları süre boyunca ihtiyaç duyacakları paranın hesaplarında olmasıdır. Bu nedenle hesabında para olmayan kişilerin ülkeye giriş yapmaları mümkün olmamaktadır. Ancak ABD hükümeti tarafından davet alan olağanüstü başarılı ve yetenekli kişiler, bu kuraldan muaf tutulmaktadır. Aynı durum, siyah pasaport olarak da bilinen diplomatik pasaport sahipleri için de geçerlidir.