Amerika’da İş Bulmak Kolay Mıdır?

Çalışma hayatını Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde sürdürmek isteyen kişiler, öncelikle Green Card ya da H1 vizesi ile çalışma izni almalıdır. Bu durum, Amerikan vatandaşı olan bir işveren tarafından yapılan iş daveti ile de mümkün olmaktadır. Ancak davet mektubu olmayan kişiler, planlama aşamasında “Amerika’da iş bulmak kolay mı?” sorusu hakkında çeşitli endişeler yaşamaktadır.

Amerika’da iş bulmak; kişilerin sahip oldukları mesleki eğitime, uzmanlık seviyesine, başarılarına, tecrübelerine ve benzeri kriterlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Geçerli bir meslek kolunda kariyer yapmış olan kişiler, iş bulma sürecinde herhangi bir zorlukla karşılaşmamaktadır. Ancak bu imkana sahip olmayan kişiler geçici, vasıfsız ya da sezonluk işlerde çalışma fırsatına sahip olmaktadır.

Amerika, iş imkanları açısından en zengin olan ülkeler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda istihdam oranı da oldukça yüksektir. İş bulmak isteyen kişiler için hizmet veren ajanslar, merkezler, kurumlar, gazete ilanları ve benzeri kanallar aktif şekilde ilan yayınlamaktadır. Bu ilanlar sayesinde işe girmek ise kişilerin yeterlilikleri ve becerilerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Amerika’da Gençlerin En Çok Çalıştığı Sektörler Nelerdir?

Amerika’da gençlerin çalıştığı sektörler, kişilerin sahip oldukları mesleki eğitim ve tecrübelere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Work and Travel programları ile Amerika’ya giden gençler genel olarak; kasiyerlik, market reyon görevlisi, otel resepsiyonistliği, sekreterlik, garsonluk, sinema salonu görevlisi, lunapark görevlisi ve benzeri işlerde çalışmaktadır. Çünkü bu program, yalnızca yaz sezonu boyunca ülkede kalınması ve ihtiyaç duyulan sektörlerdeki istihdamı sağlamak amacıyla uygulanmaktadır.

Amerika’ya Green Card ya da H1 vizesi ile giden gençler, eğitimini aldıkları mesleklere yönelik işlerde çalışma imkanına sahiptir. Ancak bunun için kişilerin iş dünyasında rekabet edecek düzeyde tecrübeleri, becerileri ve yeterliliklerinin bulunması gerekmektedir. Aksi halde mülakatlar sonucunda işe kabul etme ihtimalleri düşük olacaktır.

Amerika’da gençlerin ilgi gösterdikleri sektörler arasında bilişim uzmanlığı, sosyal medya uzmanlığı, e-ticaret, online ders verme, grafikerlik, metin yazarlığı ve benzeri işler de yer almaktadır. Ancak bu işlerin yapılabilmesi için yüksek derecede bilgi birikimi ve dil bilgisi gerekmektedir.

Amerika’da Ne Kadar Bir Maaş Yeterlidir?

Amerika’da işçi maaşları, kişilerin meslekleri ve pozisyonlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda tüm eyaletlerde farklı ücretlendirmeler uygulanmaktadır. Ancak ülke genelinde uygulanan aylık asgari ücret ortalaması, 1200 ila 2400 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Amerika’da yaşamaya karar veren kişilerin ihtiyaç duydukları maaş tutarı, kişiden kişiye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bazı eyaletlerde tek maaşla geçim sağlamak mümkün olsa da bu durum tüm eyaletleri kapsamamaktadır. Çünkü metropolitan şehirlerde geçim standartları daha yüksektir.

Amerika’da yaşamak isteyen kişiler, maaş tutarlarını harcama alışkanlıklarına bağlı olarak belirlemelidir. Alışveriş yapma sıklığı, gıda tercihleri, konaklama masrafları, yaşanan eyalet, kullanılan ulaşım seçenekleri, eğlence tercihleri ve keyfi harcama tutarları geçinmek için ihtiyaç duyulan tutarın büyük oranda değişmesine yol açmaktadır. Bu nedenle ihtiyaç duyulan tutar hakkında net bir rakam verilmesi mümkün değildir.

Amerika’daki İşsizler Neden İş Bulamıyor?

Amerika’da işsiz kalmak, kişilerin mesleki yeterlilik seviyeleri ile doğrudan alakalıdır. Vasıfsız işler için başvuru yapan kişiler, işletmelerin ihtiyaçlarına bağlı olarak işe girme şansına sahip olmaktadır. Ancak sektörlerde açık olmaması durumunda işsiz kalınması kaçınılmaz bir durum olmaktadır.

Amerika’da işsiz kalmayı etkileyen faktörler arasında, kişilerin iş rekabetinde yeterince güçlü olamamaları da yer almaktadır. Bu nedenle kişilerin kendilerini geliştirmeye açık, uyumlu, girişken, tecrübeli ve kariyer odaklı olmaları gerekmektedir.

Amerika’da iş bulamamaya yol açan bir diğer unsur ise kişilerin doğru kanallar üzerinden iş araştırması yapmamalarıdır. Bu nedenle kişilerin kısa ve öz bir CV hazırlayarak ilgili firmalara göndermeleri ile iş bulma kurumlarına başvurmaları tavsiye edilmektedir. Bu sayede en kısa süre içerisinde iş bulunması mümkün olacaktır.