E-1 Vizesi Nasıl Alınır?

E-1 vizesi, bireylerin ya da şirket çalışanlarının, uluslararası ticaret yapmak adına Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapmalarına olanak sağlayan bir vize türüdür. Bu vize türü sadece ticareti kapsamamaktadır. Aynı zamanda; mal ticareti, hizmetler ve bankacılık işlemleri için de E-1 vizesi alınabilmektedir. Bunların yanı sıra E-1 vizesi, aile üyelerini de kapsayabilmektedir. Eş ya da 21 yaş altı çocukları kapsayan bu vize türü, başvuruda buluna kişinin ailesine de verilmektedir. Peki E-1 vizesi nasıl alınır?

E-1 vizesini almak için belli başlı gereksinimler bulunmaktadır. Bu gereksinimlerin beyanına göre kişi ya da şirket çalışanlarına E-1 vizesi verilmektedir. Bu şartların yerine getirilmesinin ardından kişi ya da çalışanlara vize verilmektedir.

E-1 Ticaretçi Vizesini Almak İçin Gerekenler Nelerdir?

E-1 vizesi almak için kişi ya da çalışanların belirli koşulları yerine getirmiş olması gerekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde uluslararası ticaret yapabilmek adına alınması gerekli olan bu belge için hak sahibinin yerine getirmesi gereken ticaretçi vize şartları şunlardır:

 • Vize sahibi, Amerika Birleşik Devletleri’ne ticaret maksatlı geliyorsa, bu amacını mutlaka resmî belgelerle beyan etmelidir.
 • Yapılacak uluslararası ticaretin en az %50’si Amerika Birleşik Devletleri’yle belirlenen antlaşma ülkesi arasında olmalıdır.
 • Vize sahibi, antlaşma yapılacak ülkelerden birinin vatandaşı olmalıdır.
 • Bu vize türünü almak isteyen kişi, yapacağı ticari işlemlerden sonra mutlaka kendi ülkesine döneceğini gösteren bir resmî belgeyi beyan etmelidir.

Bu gereksinimlerin yanı sıra, vize sahibi belirli koşulları da yerine getirmelidir.

 • Vize başvuru aşamasında kalış sürecinin belirlenmesi ve resmi bir şekilde beyan edilmesi gerekmektedir. Bu vize 2 ya da 5 yıl arasında verilmektedir. Fakat daha sonrasında bu süreç uzatılabilmektedir.
 • Başvuruda bulunacak olan kişinin çalışacağı alanda uzman olduğunu gösteren diploma ya da yeterlilik belgesine sahip olması gerekmektedir. Bu belgelere sahip olmayanlar E-1 vizesine başvuru yapamaz.
 • E-1 vizesi almak isteyen bir çalışan, bünyesinde bulunduğu şirketin işverenin E-1 vizesi sahip olması gerekmektedir. O şirket adına Amerika Birleşik Devletleri’nde uluslararası ticari işler yürütecek olan kişinin yanı sıra işverenin de bu vizeyi alması istenmektedir.

Ayrıca, başvuru sırasında belirli belgeler de istenmektedir. Bu belgeler;

 • DS 160 formu
 • En az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport
 • 50×50 mm formatında arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf
 • Bir yıllık ticari faaliyet formu
 • Özgeçmiş
 • Banka poliçesi, takas izinleri veya makbuzlar
 • Amerika Birleşik Devletleri’nde iş kurulacak ise: ana sözleşme detayları, ortaklık sözleşmesi, organizasyon ve personel çizelgeleri, hisse senetleri, unvanlar, diğer sözleşmeler, makbuzlar, lisanslar ve kiralamalar istenmektedir.
 • Yatırım yapılacağına dair kanıt; borsa listeleri, ana şirketin kuruluş sözleşmesi istenmektedir.
 • Amerika Birleşik Devletleri’yle antlaşma yapacak olan firmanın bağlı olduğu ülkedeki ticari kanıtı: faturalar, gümrük izinleri, depo makbuzları, nakliye makbuzları, satış makbuzları ya da sözleşmeler talep edilmektedir.
 • İşletme sahibinden; yıllık raporlar, kataloglar, satıl broşürleri, haberler veya uygun olan diğer kanıtlar, gerçek bir şirket olduğunu beyan edecek belgeler istenmektedir.

Tüm bu koşulların yerine getirilmesinin ardından E-1 vizesi kişi ya da çalışanlara 2 ya da 5 yıllık süreç dahilinde verilmektedir.

E-1 Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

E-1 vizesine başvuracak kişilerden bir dizi evrak işlemlerini eksiksiz bir şekilde tamamlamaları beklenmektedir. Bu sürecin ardından başvuruda bulunacak olan kişiler, bu aşamanın sonrasındaki 1-2 ay içerisinde vize almaya hak kazanabilmektedir. Bu sürecin uzamasının en büyük sebebi şirket araştırmalarıdır. Beyan edilen evraklardaki şirket hakkındaki bilgilerin doğruluğunun tespiti açısından yürütülen titiz süreç, başvuru sürecinin tamamlanmasını uzatabilmektedir. Bu sürecin dahada uzamasının önüne geçebilmek adına mutlaka evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmasına özen gösterilmelidir.

E-1 Vizesine Başvuru İçin Ortalama Ne Kadar Ücret Ödenir?

E-1 vizesine başvurmak için gerekli evrakların tamamlanmasının ardından bir de bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Buna göre, E-1 vizesi için başvuru sahibinin 250 USD ödeme yapması gerekmektedir. Aynı şekilde E-2 vizesi için de 250 USD ödenmelidir.

E-1 Ticaretçi Vizesine Nereden Başvurulur?

E-1 ticaretçi vizesini almak için belirli şartlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir firmayla uluslararası ticaret yapacak olan firma çalışanının o şirketin bağlı olduğu ülkenin vatandaşı olması gerekmektedir. Bunun gibi bir dizi koşulu yerine getiren başvuru sahibi duruma göre; Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik Bürosuna ya da ABD konsolosluklarına müracaatta bulunması gerekmektedir. Bunların yanı sıra bu işlemler aracı bir uzman ya da bir firma tarafından da yürütülmektedir.

E-1 vizesi alma süreci zorlu ve yorucu bir aşama olabilmektedir. Bir dizi evrak doğru bir şekilde eksiksiz yerine getirilmelidir. Normal vizeye göre oldukça detaylı olabilen bu belgelerin yanlış oluşturulması gibi bir durumda başvuru sahibinin vize alma süreci uzar ya da olumsuz yanıt alabilmektedir. Bu sebeple, sürecin doğru bir şekilde ilerleyebilmesi adına başvuru sahibine www.dvprogram.com.tr’dan bilgi alması tavsiye edilmektedir. E-1 vizesi hakkında uzman görüşlerden faydalanmak ve süreci sorunsuz bir şekilde geçirmek adına www.dvprogram.com.tr’a başvurun!