B2 Vizesi Nedir? B2 Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar Neler?

B2 vizesi, turistik ve eğlence amaçlı alınan bir vize türüdür. B2 vizesi nedir? diye merak edenler için turistik seyahat ile eğlence ya da gezi amaçlı yapılan seyahatler için turistlere verilen vize tanımlaması yapılabilmektedir. Genel anlamda turist gezi, faaliyetler ve eğlence amaçlı olsa da B2 vizesi, akraba – arkadaş ziyareti, tıbbi tedavi, akademik ya da eğitim amaçlı yapılan konferans veya sempozyumlar, belirli süreyi kapsayan eğitimler, kurslar ile sanat ve gösteri amaçlı etkinliklere katılım sağlamak için başvuru yapan kişilere de verilmektedir. B2 vize evrakları arasında öncelikle yeterli maddi imkanın olduğu kanıtlanmalıdır.

B2 Vizesi Hangi Amaçla Alınır?

B2 vizesi, turistik geziler, konferans ve etkinlikler ile tıbbi tedavi amaçlı alınabilmektedir. B2 vizesi almak için kişilerin kendi ülkelerinde iyi bir maddi ve akademik konumda olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra ABD’ye gezi veya vize kapsamındaki diğer faaliyetlerle ilgili gelebilmek yeterli bir maddi varlığa sahip olduklarını da kanıtlamak gerekmektedir. B2 vizesi alırken özellikle kendi ülkesinde bir mülkiyetinin olması, ikamet ettikleri evlerinin mülkiyetinin sahibi olması büyük önem taşımaktadır.

Amerika Turist Vizesi Almak Zor Mudur?

ABD turist vizesi kapsamında verilen B2 vizesi, geçici bir süre için verilmektedir. İkamet sahibi olan kişilerin seçilmesindeki amaç; kendi ülkelerine bağlı kalmaları ve geri dönmeleri için bir teminat sunmasıdır. B2 vizesi, geçici olarak verilmekte olup ABD’de sabit kalınmasını sağlamamaktadır. Amerika turist vizesi alınması en zor olan vizelerden biri olarak bilinmektedir. Ancak Amerika vizesi için ABD’ye gidiş amacına uygun şartları taşıyan bir profile sahip olmanız, bunu evraklarla da sunmanız durumunsa sanıldığı kadar zor olmamaktadır.

Vize yetkilisi, ülkenize geri döneceğiniz konusunda karar kıldığında B2 vizenizi onaylamaktadır. B2 vizesi için eş ve çocuklar olarak aile başvurusunda bağımsız bir başvuru yapılmalıdır. Tanımlı bir süre olmasa da gerekli koşulların yerine getirilmesinin ardından 6 ay süreli bir vize verilmesi ihtimali bulunmaktadır. İhtiyaç halinde ise bu 6 ay kadar daha uzatılabilmektedir.

Kimler B2 Vizesi Alamazlar?

B2 ziyaretçi vizesi, ABD’ye geçici olarak turist olarak ya da tıbbi tedavi için giriş yapmak isteyen kişilere yönelik bir vizedir. Bu amaçlar dışında başka bir faaliyet için veya uzun süre ikamet etmek isteyen kişiler B2 vizesini alamazlar.

  • ABD’ye turist olarak gelmek isteyen kişiler,
  • ABD’deki arkadaş ve akrabalarını kısa süreli olarak ziyaret etmek isteyenler,
  • Tıbbi tedavi için ABD’de tedavi almak isteyen kişiler,
  • ABD’ye ABD vatandaşı ya da GreenCard sahibi ile evlenmeye gelenler, evlilikten sonra konsolosluk görevlisi ve USCIS ile iletişim kurarak, nihai olarak göçmen olması gerektiği halde ABD’den ayrılacak yabancı uyruklu kişiler,
  • B1 vizesi sahiplerinin bağlı kişileri veya türev sınıflandırmanın olmadığı göçmen olmayanların bağlı kişileri,
  • Herhangi bir ödeme olmaksızın kendi faaliyetlerini gerçekleştirecek amatör sporcular, müzisyenler ve benzeri kişiler,
  • Sosyal örgütlerce düzenlenen konferanslara katılmak amacıyla ABD’ye gelen kişiler,
  • ABD’de geçici göreve atanmış ABD ordusunun yabancı uyruklu fertlerinin bağlı kişiler,
  • Asıl yabancı uyruklu kişilere eşlik edecek Mürettebat üyeleri,
  • ABD askerlik hizmetleri kapsamında özel vatandaşlığa geçme menfaatlerinden faydalanmak amacıyla ABD’ye giriş yapmak isteyen kişiler.

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler haricindeki bireyler B2 vizesi alamamaktadır.

B2 Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

B2 vize süresi, ilk kalış için 6 ay ila 1 yıllık için geçerlidir. İhtiyaç halinde kalış süresini uzatmak isteyen kişiler, 6 aya kadar uzatma talebinde bulunabilmektedir. B2 vizesi ile yapılan seyahatte izin verilen azami kalma süresi genellikle 1 yıldır.

B2 vize sahiplerinin ABD’de ne kadar kalabilecekleri kesin olarak belirlenen bir koşul değildir. Vize alan kişilerin ABD’de ne kadar süre kalacakları ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Birimi görevlisi tarafından vize sahiplerinin ülkeye giriş yaptığı zaman belirlenmektedir. Her bir ziyaretçi için belirlenen süre gerekli olan en makul süre dikkate alınarak belirlenmektedir.

B2 Amerika Turist Vizesine Nereden Başvurulur?

B2 vizesine başvuru yapmak için öncelikle başvuru koşullarını öğrenmek ve gerekli olan evrakları hazırlamak gereklidir. Ardından güncel ABD vize başvurusu yapılabilmektedir. Turist veya tıbbi tedavi için sunulan B2 vizesi için iş faaliyetinize göre gerekli olan koşullarını öğrenmek ve başarılı bir başvuru yapmak için Dv Program firmamızdan destek alabilirsiniz. Alanında uzman ekibimizle Amerika vize başvurusu için sizlere hizmet vermekteyiz. Doğru adımlarla başarılı sonuç alabilmek ve Amerika yolcusu olmak için www.dvprogram.com.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz!