B1 Vizesi Nedir? Kimler Alabilir?

B1 vizesi, ABD’ye sınırlı bir zaman için ve belirli bir iş gezisi amacıyla başvurulan bir vize türüdür. B1 vizesi nedir? konusunda internette sıkça araştırma yapılmaktadır. B1 vizesi, iş gezisi vizesi olarak alınmaktadır.  Bu vize, yalnızca iş gezisinin kapsadığı süre boyunca verilmekte olup en fazla 1 yıla kadar uzatılabilmektedir. B1 iş gezisi vizesi, 3 ila 6 aylık bir süre için ABD’de bulunma izni sağlamaktadır. Bu vize kapsamında gerekli koşulların sağlanması durumunda 6 ay kadar vizenin uzatılması mümkündür.

İş gezisi amacıyla B1 vizesine sahip olan kişiler, Amerika’ya geldikleri zaman sadece vize başvurusunda belirtilen iş faaliyetinde bulunmak zorundadır. Bu vizede belirtilen iş kapsamı dışında başka bir iş kolunda iş faaliyetinde bulunmamasına izin verilmemektedir. Aynı zamanda kar amacı güden bir diğer iş faaliyetlerinde de bulunulmasına müsaade edilmemektedir.

B1 vizesine sahip olan kişilerin, ABD’de üretim faaliyetleri kapsamında bir iş yapmaları yasaklanmıştır. ABD’de yaptıkları tüm faaliyet ve işlerin ilgili olan yabancı kurumdaki işveren ile yapılması, finans harcamalarının yapılan iş kapsamında işverence karşılanması gerektiği de vize başvurusunda değerlendirilen bir faktördür. B1 iş gezisi vizesi, daha çok iş amaçlı yapılan kısa süreli seyahatler için geçerlidir. ABD’de uzmanlık gerektiren işlerde çalışma gösteren kişilerin alması gereken vize ise H-1B vizesidir.

B1 Vizesini Almak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?
Amerika vizeleri için başvurular, ABD Büyükelçiliği’ne ve ABD Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır. İş gezisi için yapılan vize başvurularını sadece ilgili büyükelçilik ve başkonsolosluk değerlendirmektedir. B1 vizesi, vize randevusundan sonraki 3 iş gününde sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre ABD Büyükelçiliği’ndeki ya da ABD Başkonsolosluğu’ndaki vize başvurularına ait yoğunluk sebebiyle değişiklik gösterebilmektedir. ABD Büyükelçiliği, vize sonucunuzun tamamlanmasının ardından pasaportunuzu ikametgâh adresinize en yakın olan PTT şubesine göndermektedir.

Amerika ticari B1 vizesi için gerekli olan koşullar; ABD Büyükelçiliği tarafından belirtilmiştir. Faaliyet kapsamlarına göre B1 vizesi koşulları şunlardır;

  • İş toplantısı, iş konferansı ya kongresine katılım
  • İş ortaklarıyla danışmanlık görüşmesi
  • Sözleşmelere ilişkin toplantılar
  • Ürün ya da malzeme satın alımı
  • Bir mahkeme duruşmasında tanıklık yapmak
  • Bağımsız bir araştırma yapmak
  • B1 vizesi ile ABD’ye yapılan seyahatlerde ücretli ya da ücretsiz olarak herhangi bir iş kolunda çalışılmamalı ve üretim amaçlı bir iş yapılmamalıdır.
  • Yaşadıkları ülkeyi terk etmeye niyeti olmayan kişiler ve ABD’yi geçici ticari faaliyet için ziyaret eden kişilerin bu vizeden yararlanması için ispat etmesi gereken koşullardır.

B1 Vize Süresi Ne Kadardır?

B1 vizesinin seyahat tarihine kadar yetişmesi için, vize başvurusunun en az 1 ay önceden yapılması gerekmektedir. Ticari ziyaret vizesi olarak da bilinen B1 vizesi; ticari amaçlı seyahatler, mesleki toplantılar, kongreler, fuar çalışmalarını kapsamaktadır. B1 vizesi sadece iş gezisini kapsadığından dolayı belirli bir süre için verilmektedir. Sadece vizede bulunan işi yapmak koşuluyla B1 vize süresi 6 aylık bir dönemi kapsamaktadır. Başvuru yapıldığı takdirde vize süresi 1 yıla kadar uzatılabilmektedir.

B1 Vizesi Sadece İş Süresi İçin Mi Geçerlidir?

B1 vizesi, iş kolu için belirtilen süre kadar geçerlidir. Ancak vize geçerlilik süresinin hangi kategoride olduğunuza uygun olup olmadığı belirlemektedir. Ticari faaliyetler için verilen B1 vizesi, kişinin uygunluğuna göre 10 yıla kadar verilebilmektedir. Ancak herkes 10 yıllık vize alamayabilir. Hangi koşulda 10 yıllık B1 vizesi alıp alamayacağınızı randevu sırasındaki süreçler belirlemektedir. Kategoriye uygun olan ve titizlikle hazırlanan bir vize başvurusunda aksi bir durum olmadığı takdirde 10 yıla kadar izin alınabilmektedir. Çok girişli – multiple olarak verilen 10 yıllık vize, B1 vizesi için de verilebilmektedir. Ancak Amerika seyahatlerinde çoğunlukla 180 gün (6 ay) konaklama izni verilmektedir.

B1 Vizesi Hangi Koşullarda Uzatılabilir?

B vizesi, göçmen olmayan vize türlerini kapsamaktadır. Bu bağlamda B1 iş vizesi için sadece ticari faaliyet şartı bulunmaktadır. İş amacıyla Amerika’da belirli bir süre bulunması ve seyahat etmesi gereken kişiler B1 vizesini uzatmak isteyebilir. Vize süre uzatma, iş faaliyetine göre belirlenmektedir.

B1 girişleri yalnızca kişilerin ticaret yapacağı süre boyunca verilmekte olup ortalama 6 ay kadar uzatılabilmektedir. ABD’ye girdikten sonra iş kapsamında sınırlı aktivite yapılabilmektedir. ABD’de tüm işler yabancı işveren adına yapılır ve işveren finans kaynağıdır. ABD asıllı satıcı veya yatırımcı şirketinin davetiyesi olduğu takdirde yatırımcı vizesi ile de ABD’ye giriş yapılabilmektedir.