Green Card’a Kimler Başvurabilir? Kimlerin Başvurusu Geçersiz Sayılır?

Green Card, yılın belirli bir döneminde Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşama ve çalışma hakkı kazananlara 1 ila 5 yıl boyunca verilen bir karttır. Amerika Göçmenlik ve Vatandaşlık yasası uyarınca düzenlenen Green Card kazanmaya hak kazanan kişiler, yaşadıkları süreç boyunca gösterdikleri örnek davranışlar ile daha sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nde daimî ikamet etme ve vatandaşlık almaya hak kazanabilmektedir.

Dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişinin başvurduğu Green Card, yalnızca 50.000 kişiye çıkmaktadır. Bir kura sistemiyle yapılan Green Card sonuç prosedürü, istenilen evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmasının ve kartı almaya hak kazanan profillerin seçilmesinin ardından gerçekleştirilmektedir. Green Card almaya hak kazanmak içi belirli koşulların yerine getirilmiş olunması gerekmektedir. Bu koşulları yerine getiren başvuru sahipleri, Amerika Birleşik Devletleri’ne Green Card alarak gidebilmektedir. Bu kart sayesinde belirlenen süreç dahilinde ülkede yaşama ve çalışma hakkı kişilere tanınmaktadır.

Green Card’a Kimlerin Başvurusu Serbesttir?

Green Card başvurusu yapacak olan kişilerden belirli koşulları yerine getirmeleri istenmektedir. Bu koşulları yerine getiren kişilerin başvurusunu kabul eden Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi, belirli koşullar dahilinde bu süreci yürütmektedir. Green Card’a kimler başvurulabilir? denildiğinde şu koşulları yerine getirilmiş olunması gerekmektedir;

  • Başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibi, Green Card süreci öncesindeki 5 yıllık dönem içerisinde en az 2 sene boyunca aktif olarak mesleki profesyonellik gerektiren bir yerde çalışmış olmasını beyan edebilmesi gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin bir eğitim sürecini tamamlamış olması beklenmektedir. Buna göre, başvuru sahibi en az lise mezunu olmalı ya da bu dereceye denk bir yerden resmi evrak sahibi olması gerekmektedir.

Bu koşulları yerine getiren kişiler, Green Card başvurusu yapabilmektedir.

Green Card Başvurusunda Avantaj Var Mıdır? Kimler Avantajlıdır?

Green Card başvurusunda bir avantaj ya da dezavantaj durumu bulunmamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik Yasasına göre: herkes Green Card’a eşit koşullarda ve haklarda başvuru yapabilmekte ve şeffaf bir şekilde kura çekilişine katılmaya hak kazanabilmektedir. Kart başvurusu sırasında kişiden beklenilen belgelerin ve yerine getirilmesi gereken özelliklerin eksiksiz şekilde tamamlanmasının ardından dileyen herkes bu başvuruyu yapabilmektedir.

Başvuru sahibinde olması beklenen avantajlar bir kenara, kartı almaya hak kazananlar belirli avantajlara sahip olabilmektedir. Fakat Green Card başvuru avantajları denildiğinde bir detay göze çarpmaktadır. Green Card çıkma oranını arttırmak ve süreci en doğru şekilde yönetebilmek adına mutlaka bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Green Card almaya hak kazanmak için bir uzman yardımı oldukça avantajlı olabilmektedir.

Green Card Yüzde Kaç İhtimal ile Çıkar?

Herkesin yalnızca bir defaya mahsus başvuruda bulunabildiği Green Card sürecinde bir kura sistemi uygulanmaktadır. Dünyanın dört bir yanında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak ve çalışmak için Green Card almaya hak kazanmak isteyenler arasından bir sistem dahilinde belirleme yapılmaktadır. Kura sonucu yapılan bu belirleme sonrasında kişiler Green Card almaya hak kazanmaktadır. Herkeste Green Card çıkma ihtimali bulunmaktadır. Başvurunun eksiksiz ve doğru yapılması durumunda bu şansa sahip olanlar, Green Card almaya hak kazanmaktadır.

Tüm dünyadan yapılabilen başvuruların ardından bir bilgisayar programı aracılığıyla tamamen rastgele bir sistem ile başvuranlar arasından 50.000 kişi seçilmektedir. Her katılımcının şansı birbirine denktir. Bu çekiliş, başvuran herkese çıkabilecek şeffaf bir kura sonucu oluşmaktadır. Kentucky Counselor Center’da düzenlenen çekiliş süreci sonrasında Amerika Hükümeti tarafından kazanana bir mektup gönderilmektedir. Bu şans sürecinde herkes eşit hakka sahip olduğu gibi kazamaya dair belirli bir yüzdede de aynı dilimi paylaşmaktadırlar. Buna göre, her 20 başvurudan 1’i Green Card kazanmaya hak kazanmaktadır.

Kimler Green Card Başvurusu Yapamaz?

Amerika’ya gitmek için Green Card’a başvuru yapanlardan belirli koşulları yerine getirmiş olmaları beklenmektedir. Yaş sınırı, eğitim seviyesi ve belirli bir meslekte en az 2 sene çalışılmış olunması koşullarının yanı sıra, yasadışı sorunlara da bulaşılmamış olunması gerekmektedir. Green Card başvuru sürecinde sicil kaydı talep edilmektedir. Buna göre sicilin temiz olması ve yüz kızartan suçların işlenilmemesi istenmektedir.