Amerika’ya Tıbbi Tedavi İçin Nasıl Gidilir?

tibbi-tedavi-icin-amerika-gitmek

Tıbbi tedavi amacıyla Amerika’ya gitmeyi tercih eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, B2 ziyaret vizesine başvuru yapmalıdır. Amerika’ya tıbbi tedavi için nasıl gidilir? diyen vatandaşlar gerekli evraklarla vize başvurusunu yapmak zorundadır. Amerika Konsolosluğu, vize merkez ofisinde yapılan başvuru sırasında mülakat ve parmak izi zorunluluğu şartını koyduğu için kişilerin tıbbi amaçlı B2 vizesi almak için şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

B2 vizesi ile tıbbi tedavi amaçlı bir ziyaret için birden fazla aile üyesi başvuru yapacak ise her aile ferdi için vize işleminde ayrı ayrı değerlendirilmekte olup detaylı inceleme yapılmaktadır. İşlem yükü oldukça ağır olsa da danışmanlık alarak bu vize koşullarında doğru adımları atarak işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Amerika’ya Tıbbi Tedavi İçin Vize Alırken Hangi Belgeler Hazırlanmalıdır?

B2 vizesi ile tıbbi tedavi amaçlı yapılan seyahatler için gerekli evraklar kısa vadeli vize başvurusu için aynı prensiple ilerlemektedir. Öncelikle şahsi belgelerinizi yanınızda bulundurmalısınız. İş ve maddi varlığınız ile ilgili olan belgeleri getirmekle yükümlüsünüzdür.

  • Pasaport: B2 vizesi sonrasında seyahat bitişini takip eden en az 6 ay için geçerliliği bulunmalıdır.
  • DS-160 Başvuru Vize Formu Onay Çıktısı: İngilizce olarak hazırlanmalı ve interaktif ortamda doldurulmalıdır.
  • Tedavi Amaçlı Ziyaret Vizesi Talep Dilekçesi: Vize başvurusu yapan kişi tarafından yetkilendirilmiş konsolosluğa hitaben yazılmalıdır. Amerika’da kalış amacı ve kalış süresi de mutlaka açıklamalı bir şekilde yer almalıdır.
  • Biyometrik Fotoğraf: Gözlüksüz olarak, tam karşıdan profil alınarak son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır.
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Aile bağları ve ikamet edilen adresleri kapsamalıdır.
  • Banka Hesap Özeti: Amerika seyahatinin karşılayabileceğini kanıtlayan banka hesabına ait kaşe ve imza barındıran banka dökümüdür. Amerika B2 vizesi yani tıbbi tedavi vizesi almak için aynı zamanda tedavi olunacağını kanıtlayan ve onaylayan belgeler de gerekmektedir.

ABD’ye Tedavi Amaçlı Vize Almak Kolay Mıdır?

Tedavi amaçlı vize almak için B2 vizesi şartları geçerlidir. Bu vizeyi alıp Amerika’da bir eyalette tedavi olmak isteyen kişiler öncelikle şahsen başvuru yapmak için gerekli şartları taşımalıdır. Erken başvuru avantajlarını değerlendirerek ABD’de tıbbi tedavi alabilirsiniz.

ABD’ye tedavi amaçlı yapılan vize başvurusunda sunulan maddi imkanlar başvuru sonucunu değiştirebilmektedir. Vize almak için bu şartları ve gerekli evrakları eksiksiz teslim ettiğiniz takdirde vize almak oldukça kolaydır. Zorlaştıran eylemler, yanlış beyanlar ve eksiz belgeler olabilir. Titizlikle hazırlanan ve iyi bir mülakat sonucunda B2 tıbbi tedavi için vize alınması zor değildir.

Tıbbi Sebepten Dolayı Vize Almadan Önce Banka Hesabında Ne Kadar Para Olmalıdır?

Tıbbi tedavi almak için Amerika’ya gitmek isteyen kişiler başvuru sırasında banka hesabında seyahatini karşılayabilecek ücreti bulundurmak zorundadır. Konsolosluk vize merkezi tarafından belirlenen güncel rakamlara göre şahsi vadesiz banka hesap dökümünde en az 25 bin TL bakiyeli hesap, kaşeli ve imzalı olarak sunulmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri ise fotokopisi ile birlikte vize başvurusunda mutlaka iletilmelidir.

Hangi Tür Operasyonlar Tıbbi Tedavi Vizesi Almak İçin Geçerlidir?

ABD’de tıbbi tedavi amaçlı bir ziyaret vizesi almak için bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar genel itibariyle başvuruda bulunan kişinin neden Amerika’da tedavi görmek istediğini belirtmelidir. Bunun yanı sıra tıbbi tedavinin nedenlerini de açıklayan doktor raporu da mutlaka sunulmalıdır. Eğer bu tedavi Türkiye’de de uygulanabiliyorsa vize başvurusu ret cevabı alabilmektedir.

Tıbbi tedavi için vize alınması aşamasında tedavinin neden ABD’de olması gerektiğine ikna olunması gerekmektedir. Çeşitli operasyonlar için bu vize alınabilmektedir. Ancak öncelikli şart tedavi için vize yetkilisi tarafından ABD’ye gidilmesi gerektiğine karar verilmesi gerekmektedir. Detaylı operasyon bilgileri hakkında vize danışmanlığı için bize danışabilirsiniz.