Amerika Göçmen Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

abd-gocmen-vize-basvurusu

Amerika’da yaşamak isteyen kişiler pek çok farklı göçmen vize seçeneğini değerlendirebilmektedir. Amerika göçmenlik yasalarının gereğini yerine getiren kişiler çalışma sebebiyle olmadan da bu ülkede yaşama izin alabilmektedir. ABD Göçmen Yasaları kapsamında aşağıdaki vize türlerinde başvuru yapabilmektedir. Bu başvuruların sonuçları da oldukça merak edilmektedir. Amerika göçmen vize başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır, ne kadar sürede Amerika’da yaşamaya başlanabilir diye merak ediyorsanız bunun için özel danışmanlık verdiğimiz firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Süreç ortalama 90 günde sonuçlanmaktadır. Ancak kişiden kişiye ve başvuru şartlarını taşıyıp taşımadığınıza göre bu süreç uzayabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Amerika Göçmen Vize Başvurusu İçin Kabul Alan Kategoriler

  • Birinci dereceden akrabalar
  • Aile dayanıklı olan göçmenler
  • İş dayanıklı olan göçmenler
  • Green Card kurası ile hak kazanan göçmenler

Amerika’da göçmen olarak vize başvuru işlemlerinin yapılabilmesi için Amerikan vatandaşı olan kişilerin ya da yasal olarak Amerika’da göçmen statüsünü taşıyan kişilerin sponsor olması gerekmektedir. Çalışma yani iş odaklı bir göçmenlik başvurusu yapılacaksa iş verenlerin bu sponsorluğu üstlenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu kişilerin adına Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu tarafından onaylı Amerika göçmenlik başvurusu da yapılmalıdır.

Göçmen Vizesinde Sonucun Gecikmesi

Amerika göçmenlik vize başvurusundan sonra vize görüşmelerinin ardından kabul aşaması bazı durumlarda gecikmeli olabilmektedir. Vize başvurusu yapan kişiler başvuru yaptıktan sonra belirli bir idari işleme tabi tutulmaktadır. Bu idari işlemler uzun sürebilmektedir. Ortalama 60 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Aile Dayanıklı Göçmen Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Aile dayanıklı göçmen vizesi için başvuru yapan bir kişi birinci derece akrabalık ve aile birleşimi gibi iki farklı kategoride değerlendirildiği için bu süreç gecikebilir. İdari işlem, göçmen vizesi için son görüşmeden sonra genellikle sonuçlanmaktadır. Anca bazı durumlarda bu görüşmeler de ek idari işlem talep edilebilmektedir. Bu işlem ise hızlandırılamaz ve konsolosluk yetkilerinin bu işlemler üzerinde bir kontrol yetkisi yoktur. Birleşmiş Milletler Göçmen Kanunu’na göre aile dayanaklı vizelerin sonuçlanma süresi başvurudan sonra yaklaşık 4 ile 8 ay kadar sürmektedir. Bu süre ABD konsolosluğu ve evrak sürecinin değerlendirilmesine göre değişmektedir.

İşveren Dayanıklı Göçmen Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İşveren dayanıklı göçmen vizesi, çalışma koşuluyla vize almak isteyen kişilerin işveren sponsorluğu ile almak istediği vize türüdür. Bu vizede işverenler çalışma amacıyla giden göçmen kişiye sponsor olarak bunu belgelemesini sağlamalıdır. İşveren dayanıklı vizelerin de sonuçlanma süresi değişiklik gösterebilmektedir. Ortalama olarak 3 ay içerisinde işveren dayanıklı vize başvuruları sonuçlanabilmektedir. İşveren dayanıklı vize başvurusunda Green Card seçeneği de mevcuttur. İşveren aracılığıyla yapılan Amerika göçmen vize başvurularının işlem süresi, başvuru kategorisine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.