Amerika’da En Çok Türk Nerede?

Amerika Birleşik Devletleri, geçmişten bu yana en fazla göç alan ülkelerin başında yer almaktadır. Kişi başına düşen gelir, yaşam standartları, sosyal haklar ve eğitim imkanları gibi nedenlerle birçok ülke vatandaşı Amerika’ya göçmen olarak yerleşmeyi tercih etmiştir. Aynı zamanda önemli bir kısmı da vatandaşlık hakkına sahip olabilmiştir.

Ülkemizde yaşayan Türk vatandaşları, Amerika’ya göç edebilmek için Green Card, yatırımcı vizesi ya da çalışma vizesi alma hakkına sahiptir. Ancak bunun için gerekli şartların sağlanması gerekmektedir. “Amerika’da en çok Türk nerede?’’sorusu, özellikle yeni göçmenlik başvurusu yapacak Türk vatandaşları tarafından sıkça merak edilen konular arasındaki ilk sıralarda yer almaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerinde yaşayan Türk nüfusu azımsanacak oranlarda değildir. Özellikle Kaliforniya, New York, New Jersey, Teksas, Illinois ve Florida Türk vatandaşlarının yaygın şekilde yerleşim gösterdiği bölgeler arasındadır. Aynı zamanda Miami, New York, Chicago, Los Angeles , Boston, Los Angeles ve Paterson gibi bölgeler de Türklerin yerleşmek için tercih ettikleri başlıca lokasyonlar arasındadır.

Amerika’da Türk Mahallesi Var Mı?

Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun ciddi bir oranı, farklı ülkelerden göç eden ve vatandaşlık alan kişilerden meydana gelmektedir. Bu durum sonucunda kişiler, çeşitli adaptasyon sorunları yaşayabilmektedir. Böylece aynı kökene sahip olan kişilerin belirli bir bölgeye yerleşim göstermeleri sık karşılaşılan bir durum haline gelmiştir.

Amerika’ya göç eden Türk vatandaşlarının sayısı azımsanacak oranda değildir. Bu nedenle diğer uyruklu kişiler gibi Türkler de kendi mahallerini kurarak yerleşim sağlamıştır. Amerika Türk Mahallesi olarak adlandırılan bu yerleşimler, birçok farklı eyalette bulunmaktadır. Özellikle New Jersey, Paterson, New York, Sunnyside, Sheepshead Bay, Manhattan ve Long Island gibi bölgelerde Türk mahalleleri ile karşılaşmak mümkündür.

Amerika’da Türkler Ne İş Yapıyorlar?

Amerika’da Türklerin çalıştığı meslekler, kişilerin mesleki eğitimleri ve yeterliliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Türk vatandaşlarına belirli şartlar dahilinde çalışma izni veren ABD hükümeti, kişilerin ülke için en çok verimli olacakları alanlarda iş bulmalarını desteklemektedir. Bu sayede ülke ekonomisi ve gelişmini desteklemek mümkün olmaktadır. Ancak vasıfsız işlerde ve ara eleman kategorilerinde de iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle kişiler, kendi becerileri dahilinde en verimli olacakları iş ilanlarına başvuru yapma hakkına sahiptir.

Amerika’da yaşayan Türkler, özellikle inşaat sektöründe aktif bir rol oynamaktadır. Tüm yapı ve tadilat hizmetlerini sunan Türk vatandaşları, Amerika’da kolayca iş bulma imkanına sahiptir. Aynı zamanda Türk yatırımcıların da bu sektörlere ilgi göstermesi, köken sayesinde göçmenlerin daha rahat iş bulmalarına olanak tanımaktadır.

Amerika’da yaşayan Türkler, eğitimini aldıkları ve tecrübe kazandıkları tüm iş kollarında göreve başlayabilmektedir. Ancak iş rekabetinin yüksek olduğu ABD sınırları içerisinde başvuruların onaylanması için güçlü bir CV’ye sahip olunması büyük bir önem taşımaktadır.

Amerika’da Yaşayan Türkler Geçim Sıkıntısı Yaşıyorlar Mı?

Amerika’da yaşayan Türkler, genel olarak herhangi bir geçim sıkıntısı ile karşı karşıya kalmamaktadır. Ülkeye yerleşimin gerçekleştiği ilk dönemlerde iş bulma süreci, masrafların fazla olması ve sosyal hakların henüz sağlanmamış olması gibi durumlar nedeniyle bazı zorlukların yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Ancak doğru yerleşim bölgesinin seçilmesi, kişilerin çalışma hayatına atılması ve Amerikan kültürüne uyum sağlaması sonucunda tüm bu zorluklar kısa süre içerisinde aşılmaktadır.

Amerika’da yaşayan ve bütçe planlamasını doğru şekilde Türkler, kısa süre içerisinde maddi açıdan büyük bir refaha kavuşabilmektedir. Ancak göçmen statüsünde kalınan süre boyunca farklı zorluklarla karşılaşma ihtimali de bulunmaktadır. Bu nedenle en rahat dönemler, oturum süresinin doldurulduğu ve vatandaşlığın alındığı süreç olacaktır.