Amerika Yatırımcı Vizesi İçin İş Ayrımı Var Mıdır?

Amerika yatırımcı vizesi (E2) sahibi olmak için aranan bazı kriterler bulunmaktadır. E2 vizesi başvurusunun kabul edilebilmesi için başvuru sahibinin Amerika’da yatırım yapması, işletme devralması veya şirket kurması gerekmektedir. Bireyler, Amerika Birleşik Devletleri’nde şirket kurmayı ya da mevcut işletmeyi satın alarak yatırım gerçekleştirmeyi taahhüt ederek E2 vizesinin sahibi olabilmektedir. Ancak her iş yatırım kapsamında değerlendirilmemektedir.

Amerika yatırımcı vizesi için iş ayrımı bulunmaktadır. Başvuru sahibi Amerika’da bir işletmeyi devralabilir veya satın alabilir. Devri alınacak işletmenin mutlaka Amerikan işletmesi statüsünde bulunması gerekmektedir. Kar amacı gütmeyen yatırımlar, hayır kurumlarına yapılan bağış veya bir gayrimenkul satın almak yatırımcı vizesi kapsamına dahil değildir. Ayrıca bankada tutulan para ve hisse senetleri de yatırım olarak değerlendirilmemektedir.

Yatırımcı Vizesinin Sınırlamaları Nelerdir?

Yatırımcı vizesi ile yapılabilecekler kadar yapılamayacaklar da önemlidir. Treaty Investor Visa (E2 Yatırımcı Vizesi), başvuru sahiplerinin Amerika’da iş kurmalarını, devralmalarını veya yatırım yapmalarını sağlarken aynı zamanda ikamet hakkı tanımaktadır. Ancak yatırımcı vizesinin sahibi olabilmek için şu şartların sağlanması gerekmektedir:

  • Yatırımcı vizesinin onaylanabilmesi için ülkenizin ABD ile ticari anlaşmaya sahip olması gerekmektedir. Türkiye ile ABD arasında mevcut bir ticari anlaşma bulunduğundan yatırımcı vizesi alınabilmektedir.
  • Vizenin sahibi olabilmeniz için yatırım yapabileceğinizi ispatlamanız istenmektedir. Bu doğrultuda yapacağız yatırım ABD sınırları içerisinde olmalı, istihdam sağlamalı ve kazanç elde etmelidir.
  • Kişilerin önemli bir miktarda nakdi kaynak bulundurmaları gerekmektedir. Yatırım için aranan şartlar arasında bulunan maddi yeterlilik için miktar net olarak ifade edilmemektedir. Ancak banka hesabınızda minimum 100.000 USD bulundurmanız gerekmektedir. Yapacağınız yatırımın niteliğine ve kapsamına göre bu miktarı artırmanız talep edilebilmektedir. Nakit para miktarı, size hibe edilmiş olabilir ancak asla borç olamaz.
  • Eğer bir şirkete yatırım yapılacaksa birey hisse senetlerinin en az %50’sine sahip olmalı veya şirketin idaresinde yönetici olarak konumlanmalıdır.
  • E-2 vizesi mülakat aşamasında yatırımın ve yönetimin nasıl gerçekleştirileceği hakkında açıklamalar yapılmalıdır. Birey, ABD’de yapacağı iş hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
  • E-2 yatırımcı vizesi Amerikan vatandaşlığı ve Green Card imkanı sağlamamaktadır. Vize sahibi ABD’de yatırım faaliyetlerinde bulunduktan sonra vatandaşlık için başvuru yapabilmektedir.
  • İşletmenin kapasitesine ve ihtiyacına bağlı olarak belli sayıda tam veya yarı zamanlı Amerikan vatandaşı ya da yasal çalışma izni olan farklı ülke vatandaşları istihdam edilmelidir.
  • İşletme faaliyetleri ile kazanç sağlamalı ve vergilerini ödemelidir.

Yatırımcı Vize Süresi Nasıl Uzatılır?

Yatırımcı vizesi süresi, istisnai durumlar ve yatırım boyutuna bağlı olmak üzere genellikle 5 yıldır. Süre, vize sahibi ABD’ye giriş yaptıktan sonra başlamaktadır. 5 yılın ardından yatırımcı vize süresi uzatmak için başvuruda bulunabilmektedir. Ancak vize süresinin uzatılabilmesi için işletmenin kar etmesi ve tam zamanlı istihdam sağlaması gibi şartların karşılanıyor olması gerekmektedir. Yatırımcı vize süresi uzatmak için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Faaliyet süresi boyunca vize süresini uzatmak için başvuruda bulunulabilmektedir.

Yatırımcı Vizesi ile Ailemi Yanımda Getirebilir Miyim?

Yatırımcı vizesi ile aileyi getirmek mümkündür. E-2 vizesini almaya hak kazanan kişiler, ABD’ye giriş yaptıktan sonra vize süresi boyunca faaliyetlerini sürdürebilmektedir. Bu süre zarfında yatırımcı vizesi bulunan kişinin eşi ve 21 yaşından küçük çocukları da ABD’de yaşama hakkına sahip olmaktadır. Eşler ABD’de çalışabilmektedir. Ancak 21 yaşından küçük çocukların çalışması mümkün değildir.

Yatırımcı vizesinin en önemli avantajlarından biri de eşe ve 21 yaşın altındaki çocuklara hak tanımasıdır. ABD’ye sizinle gelebilen eşiniz, çalışma vizesine başvuru yaparak yasal çerçeveler dahilinde iş hayatında yer alabilmektedir. Eşinizin sizin işletmenizde veya başka işletmelerde çalışabilmektedir. Bu konuda bir sınırlama bulunmamaktadır. Çocuklar eğitim hayatlarına ABD’de devam edebilmektedir. Çocuk 21 yaşına bastığında yatırımcı vizesi ile sunulan hakkını kaybetmektedir. Tekrar ABD vizesi sahibi olabilmesi için kendi başvurusunu gerçekleştirmelidir.

E2 vizesi sahibinin akrabalarının da ABD’ye gitmesi mümkündür. Ancak bu süre zarfında onların çalışmalarına izin verilmemektedir. Satın alınan, devralınan veya yatırım yapılan işletmede tam zamanlı şekilde istihdam edilecek kişilerin Amerikan vatandaşı ya da yabancı ülke vatandaşı olmalarına rağmen çalışma izinleri bulunan kişiler olması gerekmektedir.