12. Sınıf Öğrencisinin Green Card’a Başvurması Mümkün Müdür?

Green Card, farklı dünya vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde daimi ikamet ve çalışma hakkı kazanmalarına imkan tanıyan bir programdır. Çeşitlilik Göçmen Vize grubu dahilinde gerçekleştirilen bu uygulama, her sene belirli dönemlerde yapılan kura çekilişleri ile sonuçlandırılmaktadır. Ancak kişilerin kura çekilişlerine katılabilmeleri için belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Aksi halde Green Card kazanma şansı tamamen kaybedilmektedir.

Green Card katılım şartlarından biri de kişilerin 18 yaşını doldurmuş olmalarıdır. Ancak aile üyeleri tarafından yapılan başvuru işlemleri sırasında, 21 yaşının altında ve bekar olan çocuklar adına da başvuru yapılması mümkündür. Bu nedenle 12. sınıf mezunları için Green Card başvurusu yapma şartları, öğrencilerin yaşına bağlı olacak şekilde gerçekleştirilmelidir. Eğitim durumu ise başvuru tarihleri arasında kişilerin mevcut öğrenim durumlarına uygun olacak şekilde belirtilmelidir. Aksi halde gerçekliği bulunmayan bilgilerin paylaşılması nedeniyle başvurular olumsuz sonuçlanacaktır.

12. Sınıf Öğrencisi Green Card Başvurusu Yapacaksa Eğitim Kısmını Nasıl İşaretlemelidir?

Green Card başvuruları, her sene ABD Federal Hükümeti yetkilileri tarafından belirlenen tarihler arasında yapılmaktadır. Ardından tüm başvurular, gerekli şartları taşıyıp taşımadıklarına bağlı olarak sınıflandırılmaktadır. Böylece uygun adayların başvuru numaraları elektronik ortam üzerinde toplanabilmekte ve kura sonuçlarının belirlenmesi için çekiliş yapılabilmektedir.

Green Card başvurularının uygun görülmesi için bazı kriterler bulunmaktadır. Lise mezuniyeti olmayan kişilerin son 5 sene içerisinde ve en az 2 yıl süre ile bir işletmede aktif olarak çalıştıklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Aynı zamanda kişilerin doğrudan başvuru yapabilmeleri adına 18 yaşını doldurmuş olmaları da büyük bir önem taşımaktadır. Henüz reşit olmamış adaylar adına ise aile üyeleri tarafından başvuru yapılması imkanı tanınmaktadır.

12. sınıf öğrencisi olan kişiler form doldururken mutlaka başvuru tarihindeki eğitim durumlarını belirtmelidir. Bu nedenle henüz mezun olmamış kişilerin kendilerini mezun olarak göstermemeleri gerekmektedir. Çünkü Green Card mülakatı sırasında bu durumun tespit edilmesi, kişilerin haklarının geri çekilmesi ve yerine yedek listesinde bulunan adayların atanması ile sonuçlanmaktadır.

Green Card Mülakatına Kadar Liseden Mezun Olacak Kişiler Eğitim Kısmını Nasıl İşaretlemelidir?

12. sınıf öğrencileri için Green Card başvurusu yapmak, yaş ve eğitim kriterlerinin sınırda olması nedeniyle akıllarda bazı soru işaretleri yaratabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken temel kural, başvuruların mevcut dönemde bulunan şartlara uygun olacak şekilde yapılmasıdır. Bu nedenle mülakat dönemlerinde mezun olunacak olsa dahi kişilerin kendilerini lise mezunu olarak işaretlememeleri gerekmektedir. Aksi halde asılsız beyanda bulunulduğu için başvurular olumsuz sonuçlanacaktır.

Green Card başvuruları sırasında verilen yanıtlar, vize mülakatı görüşmeleri sırasında teyit edilmektedir. Bu görüşmeler dahilinde kişilerin başvuru yaparken kendilerini mezun göstermiş olmaları ise yanıltıcı bir cevap olarak kabul edilmektedir. Böylece konsolosluk yetkilileri, kişilerin vize alması için olumsuz karar verecektir.