Avrupa’da Üniversite Okuyan Birine Green Card Çıkarsa Ne Olur?

Green Card başvuruları, çeşitli dünya vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yaşamaları ve çalışmalarına imkan tanıyan bir çeşitlilik programıdır. Program dahilinde her sene belirli tarih aralıklarında başvuru formları toplanmakta ve uygunluk kriterlerine bağlı olarak gruplandırılmaktadır. Ardından uygun adayların başvuru numaraları elektronik ortam üzerinde depolanarak programlar aracılığı ile çekilişler gerçekleştirilmektedir.

Avrupa’da üniversite okuyan kişilerin eğitim durumları, Green Card başvurusu yapmaları için herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Çeşitlilik Göçmen Vizesi kriterlerini karşılayan her aday, başvuru yapma hakkına sahiptir. Ancak mülakat görüşmelerinin vatandaşı olunan ülkelerdeki konsolosluk yetkilileri ile yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda vizenin onaylanması halinde, en geç 6 ay içerisinde Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisine giriş yapılmış olması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle kişilerin, başvurularını eğitim programlarına uygun olacak dönemlerde gerçekleştirmeleri tavsiye edilmektedir.

Green Card başvurularının olumlu şekilde sonuçlanması için, özellikle ilk kez başvuru yapacak olan adayların mutlaka profesyonel destek almaları tavsiye edilmektedir. Çünkü formların hatalı şekilde doldurulması, fotoğrafların ya da diğer eklerin uygun şekilde hazırlanmaması gibi durumlar sonucunda adayların başvuruları tamamlanmış olarak kabul edilmemektedir. Bu durum sonucunda ise kuraya katılım hakkı iptal olmaktadır. Bu nedenle kişilerin, başvuru süreçleri içerisinde Green Card danışmanlık hizmetleri sağlayan güvenilir firmalardan yardım almaları büyük bir önem taşımaktadır.

Yurt Dışında Eğitim Alındığı Sürede Green Card’a Başvurulabilir Mi?

Eğitim sürecinde Green Card başvuru yapmak, birçok adayın aklında soru işaretlerinin oluşmasına yol açan kriterler arasında yer almaktadır. Özellikle yurt dışında bulunan eğitim kurumlarında akademik hayatlarını sürdüren kişiler, bu konuda ciddi kararsızlıklar yaşamaktadır. Ancak eğitim hayatı dahilinde Green Card başvurusu yapmaya engel oluşturan herhangi bir kısıtlayıcı kriter bulunmamaktadır.

Yurt dışında eğitim alırken Green Card başvurusu yapmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken tek kural, vize hakkının alınmasından sonraki ilk 6 ay içerisinde Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisine giriş yapma zorunluluğunun bulunmasıdır. Bu nedenle eğitim hayatı uzun süre boyunca devam edecek kişilerin başvuru yapmak için mezuniyet tarihlerine yakın dönemleri tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Çünkü Green Card çekilişlerinde kazanan ve vizesi onaylanan kişilerin bu hakkı, 1 seneden daha uzun süre boyunca ülke sınırları dışında kalınması durumunda iptal edilmektedir.

Green Card çekilişleri sonucunda adayların dikkat etmesi gereken konulardan biri de vize mülakatlarıdır. Bu mülakatlar, adayların vatandaşı oldukları ülke sınırları içerisinde bulunan konsolosluk yetkilileri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle adayların, belirtilen gün ve saatte mülakata hazır bir şekilde konsoloslukta olmaları gerekmektedir. Aksi halde kişilerin Green Card hakları iptal edilecek ve yerlerine yedek listesinde bulunan sıradaki aday alınacaktır.

Yurtdışında Üniversite Okuyor Olmak Green Card Kazanma Şansını Etkiler Mi?

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde daimi ikamet ve çalışma hakkı sunan Green Card programları, günümüzde birçok kişinin kazanma hayalini kurduğu uygulamaların başında yer almaktadır. Çünkü bu program ile ABD’ye giden ve gereklilikleri sağlayarak vatandaşlık alan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu durum ise her sene başvuru yapan adayların sayısında ciddi bir artış yaşanmasında doğrudan etkili olmaktadır.

Green Card çekilişleri, Amerika Birleşik Devletleri Federal Hükümeti yetkilileri tarafından ve tamamen bilgisayar ortamı üzerinde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle çekiliş sırasında başvuru sahiplerine herhangi bir avantaj ya da dezavantaj tanınmaktadır. Bu durum ise yurtdışında Green Card başvurusu yaparak kazanma şansının etkilenmesi ihtimalini doğrudan imkansız hale getirmektedir. Ancak başvuruların doğru şekilde yapılması ve tüm şartların uygun şekilde sağlanması ile birlikte vize onayı alma şansı artış göstermektedir.