Yatırımcı Vizesi Nedir? E-2 Yatırımcı Vizesini En Kolay Kimler Alabilir?

Yatırımcı Vizesi Nedir? E-2 Yatırımcı Vizesini En Kolay Kimler Alabilir?

Yatırımcı vizesi nedir?E-2 vizesi, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında 15 Şubat 1933 tarihinde imzalanan bir ticaret antlaşmasına göre ticaretle uğraşan Türk vatandaşlarının ABD’de yatırım yapmasına ve iş yeri açmasına olanak sağlayan bir vize türüdür. Aynı şekilde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir yerine bu vizeyle ortak da olunabilmektedir. Yatırımcı vizesi olarak da bilinen E-2 vizesi, Amerika’da yatırım yapmak isteyen Türk vatandaşlarına verilmektedir. Bu vize türü, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Amerika Birleşik Devletleri’nde şirket kurmaları ya da bir iş yerine ortak olmalarını sağlamaktadır.

E-2 vizesi almanın birincil şartı Türk vatandaşı olmaktadır. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bu vizenin almanın en kolay yolu gerekli koşulların eksiksiz yerine getirilmesidir.

E-2 yatırımcı vizesine hak kazanabilmek için öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’nde firma kurulacağının belgelenmesi ya da var olan bir şirketin en az %50’sinin satın alınacağının gösterilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak, başvuruda bulunacak kişi, franchise olarak da yatırım yapabilmektedir. Özellikle bu Amerika’da bir yatırım olanağı olarak görüldüğü için ABD konsoloslukları tarafından franchise kurma vizede ek avantaj olarak görülmektedir.

E-2 vizeleri hali hazırda devam eden bir proje üzerine ya da başlatılması kesinleşmiş işler için olmalıdır. Konsolosluklara işin başlatıldığının ya da yürütülme aşamasına geçildiğinin beyan edilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra şirketin büyüme planı ve atılım projeleri gibi ek evraklar da konsolosluklara sunulmalıdır. Özetle, aktif bir şirket almak ya da o Amerika’da bulunan bir firmanın en az %50’sini satın aldıktan sonra E-2 vizesi kolaylıkla alınabilmektedir.

Yatırımcı Vizesi İçin İstenen Başlıca Evraklar Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’yle Türkiye arasında yapılan antlaşma gereğince Türk vatandaşlarına ABD’de yatırım yapma, şirket kurma ya da iş yeri satın alma olanağı sunan yatırımcı vizesi yani E-2 için belli başlı evrakların tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu evrakların konsolosluklara beyanından sonra vize başvuru süreci başlatılmaktadır. Bu süreç öncesi bir araya getirilmesi gereken yatırımcı vizesi evrakları şunlardır;

 • DS- 160 formu
 • En az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport
 • Standart pasaport fotoğrafı
 • Yatırımda bulunacak olan kişinin ya da şirketin; banka hesap dökümleri, maaş bordrosu, veri dökümleri vb. gibi resmi evrakların beyanı
 • Başvuruda bulunacak kişinin ya da firmanın yapacağı yatırımla ilgili resmi evraklar
 • İş planı
 • Vergi beyannameleri
 • Yapılacak harcamalar hakkındaki makbuzlar
 • IRS belgeleri
 • İşletme lisansları
 • Sözleşmeler/ hizmet dökümleri
 • Organizasyonun yani firmanın şeması, planları, görev tanımları ve iş tüzüğü

Bu evrakların tamamlanmasının ardından ABD’de ya da Türkiye’deki Amerika Birleşik Devletleri konsolosluklarında müracaat işlemleri başlatılmaktadır. Bu E2 vizesi başvuru merkezlerinde gerekli evrakların sunulmasının ardından ortalama 1-2 ay içerisinde sonuç alınabilmektedir.

Hızlı Şekilde Yatırımcı Vizesi Nasıl Alınır?

Hızlı bir şekilde yatırımcı yani E-2 vizesi alabilmek için ilk önce gerekli yükümlülüklerin yerine getirip getirilmediğinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu süreç oldukça meşakkatli ve zorlu olabilmektedir. Bu sebeple vize alanında uzman kişilerden destek alınması başvuru sahiplerine tavsiye edilmektedir. Başvuru sürecinin aksaksız ve en hızlı şekilde idare edilebilmesi adına alınacak olan bu destek sürecinde ortaya çıkabilecek evrak eksikliği ya da diğer istenilen belgelerin tamamlanması süreci gibi aşamalar daha sıkıntısız bir şekilde aşılabilmektedir.

E-2 Yatırımcı Vizesi Almak İçin Başvuru Merkezi

E-2 yatırımcı vizesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde yatırım yapmak, şirket kurmak ya da oradaki bir firmayı satın almak için alınması zorunlu bir belgedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından istenen bu vizeyi almak için bir dizi prosedürü yerine getirmek ve birçok evrağı eksiksiz tamamlamak gerekmektedir. Bu evrakların konsolosluklara teslim edilmesinin ardından vize başvuru prosedürü başlamaktadır. Ancak, E-2 vizesi oldukça zorlu bir başvuru sürecini beraberinde getirmektedir. Ortalama 1-2 ay içerisinde sonucu açıklanan bu vize, bir dizi sorun ve talep sürecini beraberinde getirmektedir. Bu sebeple mutlaka uzman bir desteğe başvurulması gerekmektedir. Bu aşamada uzman bir destek sunan www.dvprogram.com.tr, en doğru yöntemlerle süreci aksaksız bir şekilde atlatmaya yardımcı olmaktadır.

E-2 Vizesi Kaç Yıl Geçerlidir?

E-2 vizesi alan kişi, resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yatırım yapmaya, iş kurmaya da ya şirket satın almaya hak kazanmaktadır. Genellikle 5 yıl boyunca bir geçerliliğe sahip olan bu vize türü, işletmenin ya da yatırımın Amerika Birleşik Devletleri’nde varlığını sürdürdüğü süreç boyunca uzatılabilmektedir.