Amerika Vatandaşlığı Almak Kolay Mıdır?

Global ölçekteki gücü ve yaşam standartlarından dolayı yeni iş kurmak ve yeni bir hayat adım atmak isteyenlerin ilk tercihlerinden olan ABD, çok uluslu bir yapıya sahiptir. ABD yasaları, farklı kültürlere sahip insanların bir arada önemli işler başarabileceğine dair güven beslemektedir. Göçmenlik yasası ile belirlenmiş yasaklı kategorilere dahil olmayan her birey, sonradan ABD vatandaşı olabilmektedir.

Amerika vatandaşı olmak bireylere uluslararası düzeyde haklar, ayrıcalıklar ve faydalar sağlamaktadır. Bu nedenle her yıl binlerce kişi Amerika vatandaşlığı almak için başvuruda bulunmaktadır. Başvurusu kabul edilen kişiler ise ABD vatandaşlığının sahibi olarak ayrıcalıklardan yararlanmaktadır.

ABD vatandaşlığı bireylere çok sayıda avantaj sağlasa da kabul süreci birtakım prosedürler içermektedir. Amerika’da yaşamak isteyen kişiler, bu prosedürleri yerine getirmeli ve şartları sağlamalıdır. Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu vatandaşlık başvurularını büyük bir titizlikle incelemektedir.

Kimler Amerika Vatandaşlığı Alamaz?

Doğum yoluyla vatandaşlık, edinim yoluyla vatandaşlık ve bağ yoluyla vatandaşlık şartlarını karşılamayan kişilerin ABD vatandaşlığı alabilmeleri için Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’na başvurmaları ve kabul almaları gerekmektedir. Ancak vatandaşlığa kabul sürecinde titiz bir çalışma yürütüldüğünden başvuru sahipleri şartları sağlamalıdır.

Amerika vatandaşlığı alamayacak kişiler şu şekildedir:

  • 18 yaşından küçükler,
  • Green Card sahibi olmayanlar,
  • Başvurudan önceki son 5 yılın en az 30 ayını ABD’de geçirmemiş olanlar,
  • Başvurunun yapıldığı eyalette en az 3 ay boyunca oturmamış olanlar,
  • İngilizce konuşma ve yazma yeterliliğini sağlayamayanlar,
  • ABD tarihi sınavını geçemeyenler,
  • ABD anayasasında yer alan prensip ve ideallere bağlı olmayanlar,
  • ABD’ye bağlılık yemini etmeyenler,
  • Sicilinde hırsızlık, cinayet ve uyuşturucu satıcılığı gibi suçlar bulunanlar.

Amerika vatandaşı olmak için aranan bir diğer kriter iyi ahlaklı ve erdemli karaktere sahip olmaktır. Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu, başvuru sahiplerini belirli kriterler doğrultusunda araştırmaktadır. Temiz sicile sahip kişiler, bu kriterlerden başarılı sonuçlar almaktadır. Bakmakla yükümlü olduğu aile bireyinin ihtiyacını karşılamamak, eşini aldatmak veya çocuklarının bakımı ihmal etmek “iyi ahlaklı ve erdemli” kişi tanımına aykırı olarak değerlendirilmektedir.

Türk Genci Amerika Vatandaşı Olabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan genç biri için Amerika vatandaşlığı alınabilmektedir. Türkiye ile ABD arasında imzalanan “çifte vatandaşlık” anlaşması, bireylerin hem TC hem de ABD vatandaşı olabilmelerine imkan tanımaktadır. Bireyler kendi istekleri ile vatandaşlıkların birinden de vazgeçebilmektedir.

Amerika Vatandaşlığı İçin Dil Bilme Şartı Var Mı?

Amerika vatandaşlığı başvuru sürecinde bireylerden temel düzeyde İngilizce konuşabilme, yazabilme ve okuyabilme becerileri aranmaktadır. Başvuru sürecinin sonucunda yapılan vatandaşlığa kabul sınavı ile bireylerin İngilizce yeterlilikleri ölçülmektedir. Bu nedenle Amerika vatandaşlığı alma sürecini kolaylaştırmak isteyenlerin İngilizce diline ait becerileri kazanmaları tavsiye edilmektedir.

Amerika Vatandaşlığı İçin Ev Almak

Amerika’dan ev almak, vatandaşlığa kabul için yeterli görülmemektedir. Sadece bir ev satın alarak ABD’de yaşamak mümkün değildir. Ancak birden fazla ev veya işyeri satın alarak yatırım yapabilirsiniz. Birden fazla sayıda emlak satın aldığınızda “yatırımcı” olarak değerlendirilebilirsiniz. Yeterli sermayeye sahip olan ve yatırım yapmak isteyen kişiler EB-5 Yatırım Vizesi, E-2 Yatırımcı Vizesi veya E-1 Tüccar Vizesi başvurusu gerçekleştirerek Green Card sahibi olabilmektedir. Green Card ile Amerika’da yaşamaya başlayan ve iş hayatını sürdüren kişiler, gerekli şartları sağlamaları durumunda Amerika vatandaşlığına kabul edilebilmektedir.