Vize Danışmanlık Merkezi Nasıl Seçilir?

Günümüzde ikamet edilen ülke dışındaki diğer ülkelere gitmek için vize adı verilen onayın alınması gerekmektedir. Bazı ülkeler arasında yapılan anlaşmalar dahilinde vize istenmese de bu durum, belirli ülke vatandaşları için geçerlidir. Bu nedenle kişiler, vize başvuru süreçlerini olumlu şekilde sonuçlandırmak için vize danışmanlık merkezlerinden yardım almaktadır. Fakat birçok kişi, “vize danışmanlığı ne iş yapıyor?” sorusunun yanıtı hakkında yeterli bilgi sahibi değildir.

Vize danışmanlık merkezleri, aslında vize işlemleri hakkında hizmet sağlayan turizm ve seyahat acenteleridir. Bu nedenle hizmet sunan çok sayıda vize danışmanlığı merkezi bulunmaktadır. Bu durum ise en iyi vize danışmanlık merkezi hakkında soru işaretlerinin oluşmasına yol açmaktadır. Doğru merkezin tercih edilebilmesi içinse dikkat edilmesi gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin ise kısaca şu şekilde sıralanması mümkündür:

 • Merkez çalışanlarının alanında uzman ve yeterli tecrübeye sahip kişilerden oluşmaları,
 • Genel fiyat politikası dahilinde ücretlendirme yapılması,
 • Uzun senelerdir sektörde hizmet sunuluyor olması,
 • Geniş bir kadroya sahip olunması,
 • Merkezin yurt dışı şubesinin bulunması,
 • Gerekli hukuki süreç yönetimlerini sağlayacak avukatlar ile işbirliği kurulmuş olması,
 • Profesyonel ve kaliteli hizmet anlayışının ilke edinilmiş olması,
 • Memnun müşteri oranının yüksek olmasıdır.

Vize danışmanlık merkezi, yurt dışı ülkelerinin vize işlemlerine aracılık edebilmeleri amacıyla yetkili olan firmalara verilen genel addır. Bu firmalar devlete bağlı olarak değil, özel kuruluşlar olarak hizmet sunmaktadır. Aynı zamanda doğrudan konsolosluklar tarafından yetkilendirme yapılmamaktadır.

Vize Danışmanlık Merkezleri Pahalı Mıdır?

Vize danışmanlık merkezleri, piyasa ortalaması dahilinde belirlenen fiyatlandırma politikalarını uygulamalıdır. Ancak birçok merkez, belirlenen ortalamanın daha altında ya da üstünde ücretlendirmeler yapmaktadır. Bu nedenle kişilerin vize danışmanlık ücretleri hakkında araştırma yapmaları büyük bir önem taşımaktadır.

Vize başvuru süreci, çok sayıda karmaşık işlemden meydana gelmektedir. Bu sürecin profesyonel şekilde yönetilmesi, her aşamanın takip edilmesi, görüşmelerin organize edilmesi ve güncel bilgilerin aktarılması gibi çok sayıda hizmete vize danışmanlığı alarak kolayca erişmek mümkün olmaktadır. Aynı zamanda vize danışmanlığı ile başvuruların daha kısa sürede ve olumlu şekilde sonuçlanma oranı da artış göstermektedir. Bu sayede tekrardan başvuru masraflarının yapılmasını önlemek mümkün hale gelmektedir. Tüm bu avantajların sağlanması ve çok sayıda işlemin gerçekleştirilmesi nedeni ile vize danışmanlık merkezleri pahalı değildir.

Vize Danışmanlığı Alırsam Ben Bir Şeye Karışır Mıyım?

Vize merkezleri, kişilerin ihtiyaç duydukları tüm danışmanlık ve destek hizmetlerini profesyonel şekilde sunmaktadır. Merkeze başvuru yapıldıktan sonrasında her kişi için özel bir vize danışmanı belirlenmektedir. Vize danışmanlarının görev ve yetkileri ise şu şekildedir:

 • Vize başvuru formlarının doğru şekilde doldurulmasının sağlanması,
 • Vize başvurusu yapılacak ülkenin talep ettiği güncel evrak listesinin başvuranlara bildirilmesi,
 • Seyahat sağlık sigortası, vergi levhası, davetiye mektupları, ticari sicil gazeteleri, biyometrik fotoğraflar, imza sirküleri ve benzeri evraklarda aranan özelliklerin açıklanması,
 • Danışmanlık merkezi ve elçilikle yapılacak olan randevuların organize edilmesi,
 • Özel prosedürler hakkında bilgilendirmelerin yapılması,
 • Başvuru süreci aşamalarının aktarılması,
 • Her aşama sonrasında takip süreçlerinin gerçekleştirilmesidir.

Vize danışmanlarının yetki ve görevleri dışında bulunan tüm adımlar, başvuru sahibi tarafından bizzat yapılmalıdır. Aksi halde talep edilen evraklara erişim sağlanması mümkün olmayacaktır.

Vize Danışmanlık Merkezleri Vize Almayı Kolaylaştırır Mı?

Vize danışmanlık merkezleri, başvuru sahiplerinin hatalı ve eksik uygulamalar yapmalarını önleme fırsatı sunmaktadır. Bu sayede çeşitli sebeplere bağlı olarak vize reddinin yapılması ihtimalini engellemek mümkün bir hal almaktadır. Bu durum, geçmiş dönemlerde vize reddi alan kişiler adına büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü daha öncesinde red cevabı alan kişilerin yeni başvurularında olumlu sonuç alma ihtimalleri daha düşüktür.

Tercih edilen vize danışmanlık merkezinin profesyonel hizmet sunması ve yeterli tecrübeye sahip olması, başvuruların daha kısa sürede sonuçlanması adına büyük bir avantaj sağlamaktadır. Çünkü danışmanlar, her aşamanın sorunsuz ve doğru şekilde yürütülmesi için rehberlik sunmaktadır. Bu sayede başvuruların olumlu şekilde sonuçlanma ihtimali büyük oranda artış göstermektedir.

DVprogram ailesi, her biri alanında uzman kadrosu ile tüm vize süreçlerinde en etkili çözüm önerilerini sunmaktadır. Aynı zamanda tüm süreç boyunca hukuki destek ve danışmanlık hizmetleri de sunulmaktadır. Bu sayede başvuru sahipleri, vakit ve nakit kaybı yaşamadan talep ettikleri vize türüne sahip olma imkanına ulaşmaktadır.