Evli Çiftlerin Green Card Başvurusu

Green Card başvuruları bireysel olarak yapılabildiği gibi evli çiftler tarafından son derece normal şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Evli çiftlerin Green Card başvurusu, ayrı ayrı veya birlikte yapılabilmektedir. Evlilik yoluyla alınabilen Green Card ile birlikte çiftler, Amerika Birleşik Devletleri’ne yasal olarak giriş yapabilmekte ve kalıcı olarak oturum sağlayabilmektedir. Her başvuruda olduğu gibi evli çiftlerin de Green Card başvuru süreçlerinde çeşitli şartlar aranmaktadır. Bu şartlara genel olarak değinecek olursak;

  • Başvuruyu yapacak olan adayın, herhangi bir ABD vatandaşıyla ya da Green Card sahibiyle evli olması gerekmektedir.
  • Evliliğin yalnızca Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yapılmış olma zorunluluğu bulunmamaktadır.
  • Başvuru sahibi, sadece bir Green Card sahibi ile evli olmalıdır. Aksi durumlarda başvurular reddedilmektedir.
  • Başvuruyu yapacak olan çiftlerden herhangi birinin kesinlikle anlaşmalı evlilik içerisinde olmaması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartlar genel olarak karşılandığında evli çiftler Green Card başvurusu yapabilmektedir. Eğer çiftlerden biri, evlilikten önce Green Card almış ise bu durumda diğer kişi ABD’de oturum hakkına sahip olabilmektedir. Çiftlerden ikisinin de daha önce Green Card’ı olmamış ise başvurular birlikte yapılabilmektedir. Birlikte yapılacak olan Green Card başvuruları sırasında verilen bilgilerin tutarlı ve doğru olması gerekmektedir. İlişkilerinin ne zamandan beri devam ettiği veya bu bilgileri belgeleyen çeşitli evraklar, başvuru sırasında talep edilebilmektedir.

Evli Çiftlerden Birine Green Card Çıkarsa Diğeri de Beraberinde Gidebilir Mi?

Green Card çekilişiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde süresi oturum almaya hak kazanmış olan kişinin evli olması durumunda eşi de bu haktan faydalanabilmektedir. Ancak bu durum ABD vatandaşı olan biriyle evli olmak ile aynı avantajları içermemektedir. ABD vatandaşı olan biriyle evlenen kişi, kotasız bir şekilde burada oturma vizesi alabilmektedir. Green Card sahibi biriyle evlenen ev, F2A kategorisi kapsamında kotaya tabi tutulmaktadır. Kota, dönemsel olarak değişiklik gösterebilmektedir. Eğer kotanın mevcut durumda dolu olması durumunda çiftlerden biri mutlaka bekleme sürecine dahil edilmektedir.

Green Card kazandıktan sonra eşin durumu Adjusment of Status yolu ile netlik kazanabilmektedir. Bu kavram, Green Card’lı olan kişinin ailesinin de ABD’ye yerleşebilmesine olanak tanımaktadır. Bu statüyle birlikte çiftlerden diğeri de ABD’ye kota dahilinde gidebilmektedir. Ortalama 2 yılı bulan süreç, vizeye ihtiyaç duymadan ABD’de yaşama, oturma ve çalışma gibi izinleri beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla evli çiftlerden birine Green Card çıkması durumunda diğer eşinin bu imkândan faydalanabileceği çeşitli avantajlar bulunmaktadır.

Green Card Çıktıktan Sonra Eşim İçin İşlem Yapmam Gerekli Midir?

Green Card başvurusu evli kişiler tarafından yapılacak ise başvurular birlikte yapılabilmektedir. Eşlerin ayrı şekilde Green Card başvurusu, yasal yollarla mümkün olabilmektedir. Bu durumda gerekli evraklar mutlaka kişisel olarak toplanmalı ve bir araya getirilmelidir. ds 260 formunu doldururken de belirtileceği üzere Green Card için gerekli evraklar arasında aile cüzdanı gibi belgeler eklenmelidir. Green Card çıktıktan sonra kişinin eşi F2A kapsamında aynı haktan faydalanabilmektedir. Ancak bu süreç kotaya tabi tutulduğu için hemen gerçekleşmemektedir.

Örneğin kişi Green Card ile ABD’ye gittiğinde eşinin de gelebilmesi için bir süre beklemelidir. 1 ile 2 yıl arasında değişen kotanın açılmasıyla birlikte evli çiftin diğeri de ABD’ye yasal yollarla giriş yapabilmektedir. Süreç hakkında detaylı bilgi almak ve gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanabilmesi için mutlaka vize danışma merkezlerinden destek alınmalıdır. Bu kapsamda başvuru sahipleri, dvlottery.com.tr adresinden haftanın her günü destek alarak süreci daha kolay bir şekilde yürütebilmektedir. dvlottery.com.tr Green Card başta olmak üzere yurt dışı vize başvuruları kapsamında uzman ekipleriyle birlikte destek vermeye her zaman hazır durumdadır.

Eşler Ayrı Ayrı Green Card’a Başvurabilirler Mi?

Amerika’da yaşamak isteyen çiftler, Green Card başvurularını birlikte ya da ayrı olarak gerçekleştirebilmektedir. Ancak çiftler, başvuru aşamasında evli olduklarını mutlaka belirtmelidir. Aile cüzdanı gibi resmî belgeler bu süreçte mutlaka teslim edilmelidir. DS 260 formunda sorulan “Evli misiniz?” gibi sorulara detaylı bir şekilde yanıt verilmesi gerekmektedir.