En Kolay Vize Veren Ülkeler Hangileridir?

İş, eğitim veya turistik amaçla seyahat etmek için ülkelerin belirledikleri gereklilik ve şartları sağlayan vize sahibi olunması gerekmektedir. Yeni kültürleri keşfetmek konusunda heyecanlı olan kişiler açısından bu süreç daha keyiflidir. Ancak ülkelerin vize başvuruları için benimsedikleri politikalar bazı kişiler için zorlayıcı olabilmektedir.

Seyahat amacı doğrultusunda kısa süreli ya da daimi vize başvurusunda bulunabilmektedir. Seyahat planı hazırlanırken bir zorunluluk olarak karşınıza çıkan vize prosedürleri, her ülkenin şartlarına bağlı olarak değişmektedir. Bazı ülkeler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına daha kolay vize vermektedir. Bu avantaj sayesinde işlemler çok daha kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Türk vatandaşlarına kolay vize ülkeler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Meksika: Özellikle yaz aylarında tercih edilen ve plajları ile dikkat çeken Meksika, Türk vatandaşlarına en kolay vize veren ülkeler arasında yer almaktadır. Vize danışma merkezleri aracılığı ile süreci daha kısa sürede tamamlamak da mümkündür.
  • Küba: Zengin kültürü ile ün kazanan ve unutulmayacak tatiller vadeden Küba, listede yer alan bir diğer ülkedir.
  • Fransa: Avrupa’nın en gözde ülkelerinden olan Fransa, Türk vatandaşlarının kolay şekilde vize alabilecekleri ülkeler arasında bulunmaktadır. Fransa’ya tatil amacı ile gitmek isteyen kişiler, evraklarını eksiksiz şekilde tamamlamaları halinde vize alabilmektedir. Fransa’nın Türk vatandaşlarının vize başvurularını kabul etme oranı yüzde 85’tir.
  • İtalya: Tarihi, kültürel ve turistik mekanları ile turistlerin ilgisini çeken ve her yıl milyonlarca turisti ağırlayan İtalya’nın her sokağında Roma İmparatorluğu’nun izleri görülebilmektedir. İtalya, vize taleplerine olumlu cevap veren ülkeler arasında bulunmaktadır.
  • Portekiz: Akdeniz ikliminin etkisi altında olan Portekiz, rahat yaşam biçimine sahip olan vatandaşları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Her yıl binlerce turistin ilk tercihi olan Portekiz de Avrupa’nın en kolay vize veren ülkelerinden biridir.

Schengen Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Avrupa devletleri arasında imzalanan Schengen Bölgesi Antlaşması ile antlaşmaya taraf olan ülke vatandaşlarının bölgedeki diğer ülkelere vizesiz şekilde seyahat edebilmeleri mümkün kılınmıştır. Serbest dolaşım hakkı olarak da tanımlanan bu ayrıcalık, Avrupa vatandaşlarının vizeye gerek olmadan pasaport ya da kimlikleri ile ülke değiştirebilmelerine olanak sağlamaktadır.

Schengen Bölgesi’nin kapsamında yer alan 26 ülke şu şekildedir:

  • Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler: Lihtenştayn, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç, Polonya, Malta, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg, Estonya, Finlandiya, Litvanya, Letonya, Macaristan, İtalya, İspanya, Yunanistan, Almanya, Fransa, Danimarka, Hollanda, Avusturya ve Belçika.
  • Avrupa Birliği üyesi olmayıp Schengen üyesi olan ülkeler: İsviçre, Norveç ve İzlanda

Schengen Vizesi uzun ve kısa süreli olarak alınabilmektedir. Kısa süreli seyahatler için talep edilen Schengen Vizesi’nin onaylanması, uzun süreli taleplere göre daha yüksek ihtimaldir. İlk defa Schengen Vizesi başvurusunda bulunan kişiler kapsamlı bir araştırmadan geçirilmekte ve gereklilikleri sağlamaları beklenmektedir.

Türklerin Amerika Vizesi Alması Kolay Mıdır?

Amerika Birleşik Devletleri, ülke vatandaşlarının ekonomik ve sosyal güvenliklerini sağlamak amacıyla vize başvurularında kapsamlı bir prosedür uygulamaktadır. Türklerin Amerika vizesi alması için gerekli olan evrakları tam ve doğru şekilde hazırlamaları beklenmektedir. Ardından başvuru sahipleri bir mülakata katılmaktadır. Bu mülakat sırasında Amerika’ya gidiş amacı doğru şekilde ifade edilmelidir. Konsolosluk yetkilisinin onay vermesi durumunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Amerika vizesi alabilmektedir.

Seyahat planı, finansal durumu kanıtlayan belgeler, seyahat sebebi, iş durumu, eğitim durumu gibi faktörler Amerika vizesinin daha kolay alınabilmesini sağlayabilmektedir.

Schengen Vizesi Almak Mı Daha Kolaydır Yoksa Amerika İçin Vize Almak Mı?

Her iki vize türü için gerekli şartlar, süreler ve maliyetler değişkenlik göstermektedir. Schengen Vizesi için mülakat yapılmazken evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması ve seyahat gerekçesinin belirtilmesi beklenmektedir. Amerika Vizesi için ise evrak talebinin yanı sıra mülakat zorunluluğu bulunmaktadır. “Schengen mi daha zor Amerika vizesi mi?” sorusunun yanıtı, başvuru sahibinin durumuna ve seyahat amacına bağlı olarak değişecektir. Şart ve gereklilikler sağlandığında her iki vize türü için zorluklar ortadan kalkabilmektedir.

Green Card ve DS 260 ile ilgili bilgi için bu sayfaları ziyaret edebilirsiniz.