Amerika’ya Turistik Seyahat İçin En İyi Zaman Hangisidir?

Amerika Birleşik Devletleri yüzölçümüne açısından dünyanın en büyük alana sahip ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle Amerika’ya seyahat için en iyi zaman dilimini net ifadeler ile belirtmek mümkün değildir. Amerika’ya gitme amacınıza ve bulunacağınız eyalete bağlı olarak en iyi zaman dilimi değişkenlik gösterecektir.  Bu konuda ancak bazı öneriler sunulabilmektedir.

Amerika Hangi Aylarda Yazı Yaşamaktadır?

Amerika’da yaz ayları her bölgede farklı zamanlarda başlamakta ve bitmektedir. Ancak ülkenin büyük bir bölümünde yaz mevsiminin başlangıcı Haziran ayıdır. Ağustos ayında ise yaz mevsiminin etkilerini yavaş yavaş kaybettiği görülmektedir. Bazı bölgelerde ise yaz mevsiminin daha erken başladığı veya daha erken sonlandığı görülebilmektedir.

Örneğin Amerika’nın Kuzeydoğusunda yer alan bölgelerde yaz mevsimi Temmuz ayında başlarken Ağustos ayının sonlarında bitmektedir. Güneydoğusunda ise yaz mevsiminin Mayıs ayında başladığı ve Eylül ayının başlarındayken bittiği görülmektedir. Amerika’nın batı kıyalarında, yaz mevsimindekiyken daha serin hava şartları hakimdir. Dolayısıyla Amerika’da yaz aylarına göre plan yaparken seyahat edeceğiniz bölgenin iklimi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Kış Aylarında Amerika’ya Gitmek Mantıklı Mıdır?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yılın her dönemi turistik gezi gerçekleştirmek ve aktivitelere katılım göstermek mümkündür. Ülkede farklı iklimlerin bir arada görülmesi ve eyaletlerin farklı özellikleri ile ön plana çıkması bu durumun en büyük sebeplerindendir.

Amerika’nın farklı bölgelerinde kış mevsiminin başlangıç ve bitiş dönemi tıpkı yaz mevsimi gibi değişkenlik göstermektedir. Genellikle Aralık ve Mart ayları arasında görülen kış mevsimi, ülkenin Kuzeydoğusunu etkisi altına almakta ve kar görülmektedir. Güneydoğusu ise nispeten daha sıcaktır.

Kışın Amerika’ya gitmek karın tadını çıkarmak ve festivallere katılım gösterebilmek için muazzam bir karardır. Amerika Birleşik Devletleri’nin her eyaletinde farklı kış festivalleri düzenlenmektedir. Bunlar şu şekildedir:

  • Noel festivalleri
  • Kar festivalleri
  • Yılbaşı festivalleri
  • Kış sporları festivalleri

New York’a Hangi Aylarda Gidilmelidir?

New York, Amerika’nın başkenti olduğundan dolayı yılın her dönemi turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Herkesin zevk ve ihtiyaçları farklı olduğu için “New York’a hangi aylarda gidilmelidir?” sorusuna tek bir yanıt vermek mümkün değildir.

New York gezisi için Şubat-Mart aylarını tercih ettiğinizde kar yağışının etkili olduğu bir dönemin tadını çıkarabilir ve Noel festivallerine katılım gösterebilirsiniz. Ekim-Kasım aylarında ise sonbaharın büyüleyici güzellikleri karşısında huzur olabilir, doğanın renk değişimini izleyebilirsiniz. Temmuz-Ağustos aylarında New York’ta yaz mevsimi hakim olmaktadır. Parklar, bahçeler ve plajlar yazın bunaltıcı sıcaklığından kaçmak için uygun yerler olarak göze çarpmaktadır. Bu dönemde açık hava konserlerine katılmak da mümkündür. Nisan-Mayıs ise hava sıcaklığı açısından uygun şartlar sunmaktayken doğayı görmek açısından şanstır.

Los Angeles’a Hangi Aylarda Gidilmelidir?

Los Angeles eyaleti de tıpkı New York gibi yılın her dönemi farklı hava şartları ve aktivite seçenekleri sunmaktadır.

  • Mart-Mayıs: Bu dönemlerde Los Angeles’ta ilkbahar mevsimi hakimdir. Sıcaklığın keyifli bir gezi için uygun olduğu kentte çiçekler açmakta ve doğa ziyaretçilerini adeta selamlamaktadır.
  • Haziran-Ağustos: Yaz mevsiminin yaşandığı Haziran-Ağustos döneminde sıcaklık yüksektir. Ancak Los Angeles bu aylar arasında en yoğun günlerini yaşamaktadır.
  • Eylül-Kasım: Bu dönemlerde sonbahar aylarının etkili olduğu görülürken hava sıcaklığı kenti keşfetmek için oldukça uygundur. Bu dönemde düzenlenen festival ve etkinlikler, turistler için farklı deneyimler sunmaktadır.
  • Aralık-Şubat: Bu aylarda Los Angeles kentinde kış mevsimi yaşanmaktadır. Bu aylar arasında Los Angeles’ı ziyaret edecek olanların mevsim şartlarına uygun kıyafetler tercih etmeleri önerilmektedir.

Amerika Ortalama Kaç Günde Gezilir?

Çok geniş bir alana sahip olan Amerika’nın her eyaleti turistik açıdan farklı öğeler barındırmaktadır. Doğal, tarihi ve kültürel açıdan çok sayıda güzelliği barındıran Amerika’yı gezmek için gereken süre ortalama 1 aydır. Bu süre sadece popüler turistik bölgeleri gezebilmek içindir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her bölgenin turistik lokasyonlarını gezmek, güzelliklerini keşfetmek ve kültürel aktivitelerine katılmak için daha fazla zaman ayrılmalıdır. Bu süreçte kişilerin istekleri ön plana çıkmaktadır. Keyifli ve doyurucu bir Amerika gezisi için planlama yapılması ve rota hazırlanması önerilmektedir.

Green Card Başvuru ve DS 260 ile ilgili bilgi için bu sayfaları ziyaret edebilirsiniz.