Amerika’ya Gitme Yolları

Günümüzde birçok ülke vatandaşı; aile bağları, iş olanakları, yaşam şartlarının iyileştirilmesi, imkanların artırılması, sağlık hizmetlerinden yararlanılması, eğitim imkanlarından faydalanılması ve benzeri sebeplere bağlı olarak farklı ülkelere gitmeyi istemektedir. Özellikle Amerika’ya gitmek, çoğu insanın hayalleri arasında yer almaktadır. Doğru adımların izlenmesi ve profesyonel danışmanlık hizmetlerinin alınması sonucunda ise kolay vize alınması mümkün olmaktadır. Bu sayede hayallerin gerçeğe dönüşmesi çok daha kolay bir hale gelmektedir.

Günümüzde Amerika’ya gitme yolları ve uygun vize türlerini ise kısaca şu şekilde açıklamak mümkündür:

 • A, G ve NATO grubu olarak kodlanan diplomatik ya da resmi vizeler,
 • B grubu olarak kodlanan iş, turizm ve tıbbi tedavi vizeleri,
 • D grubu olarak tanımlanan mürettebat vizesi,
 • F ve M grubu olarak tanımlanan akademik eğitim, dil öğrenciliği, mesleki ya da akademik olmayan eğitim vizeleri,
 • E grubu olarak tanımlanan tüccar ve yatırımcı vizeleri,
 • J grubu olarak tanımlanan Work and Travel vizesi,
 • H koduyla gösterilen geçici işçi vizeleri,
 • I koduyla tanımlanan basın mensubu ve gazeteci vizeleri,
 • O koduyla gösterilen olağanüstü başarı ve yetenek vizesi,
 • P koduyla gösterilen sporcu ve sanatçı vizeleri,
 • Q koduyla gösterilen kültürel değişim vizesi,
 • R koduyla tanımlanan dini görev vizesi,
 • Aile dayanaklı göçmenlik vizesi,
 • Nişanlılık vizesi,
 • İşveren dayanaklı göçmen vizeleri,
 • Green Card programlarıdır.

Amerika’ya gitmek için çok sayıda farklı seçenek bulunmaktadır. Ancak tüm seçeneklerde ilk adım, her zaman için vize alınmasıdır. Vizeler, kendi arasında göçmen vizeleri ve göçmen olmayan vizeleri olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Vize türleri ise kişilerin hangi amaçla ABD sınırları içerisine giriş yapacağına bağlı olarak seçilmektedir.

Bir Gencin Kendi Başına Amerika’ya Gidebilmesi Mümkün Mü?

Günümüzde gençlerin kendi başlarına Amerika’ya gidebilmeleri için çok sayıda seçenek bulunmaktadır. En popüler seçenek ise her zaman için turistik vizelerin alınmasıdır. Ancak bu vize türü, göçmen olmayan vizeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle başvuru sahiplerinin yalnızca turistlere tanınan haklardan yararlanma ve vize süresi dolduktan sonrasında yeniden ülkelerine dönme mecburiyetleri bulunmaktadır.

Gençler için Amerika’ya gidiş imkanları arasında en sık ilgi gören seçenek, işveren dayanaklı göçmen vizelerin alınmasıdır. Bu sayede kişiler, çalışma ve yasal ikamet haklarına sahip olmaktadır. Aynı zamanda oturum süresi şartını doldurduktan sonrasında vatandaşlık alma başvurusu da yapılabilmektedir. Bu nedenle uzun süre boyunca Amerika’da yaşamak isteyen kişiler, Green Card programları başta olmak üzere göçmenlik vizelerine başvuru yapmalıdır.

Amerika İçin En Kolay Vize Türü Hangisidir?

Amerika’ya gitmek için çok sayıda vize seçeneği bulunmaktadır. Ancak yapılan vize başvuruları, kişilerin uygunluk göstermesi durumunda onaylanmaktadır. Aksi halde vize alınması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle başvurulan vize türüne bağlı olarak başvuru sürecinde kanıta yönelik birçok evrak talep edilmekte ve sözlü mülakatlar düzenlenmektedir. Böylece kişilerin Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisine giriş yapma amaçlarını doğrulama imkanı bulunmaktadır.

Günümüzde Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin en kolay şekilde alabilecekleri vizeler arasında; yatırımcı vizeleri, tüccar vizeleri, Work and Travel vizesi, turistik vizeler ve eğitim vizeleri yer almaktadır. Özellikle ülkemizde, dil okulu başvuruları için yoğun bir katılım görülmektedir. Ancak adımların doğru şekilde izlenmesi ve başvuru sürecinin profesyonel şekilde desteklenmesi halinde diğer vize türlerinin de kolayca alınması mümkün olmaktadır.

Üniversite Okuyan Biri Amerika’ya Gidebilir Mi?

Üniversiteliler için vize çıkma şansı, diğer vize türlerine oranla çok daha kolaydır. Özellikle kültürel değişim ya da Work and Travel programları ile çok sayıda öğrenci, Amerika eyaletlerine gidebilme imkanına sahip olmaktadır. Ayrıca akademik eğitimler, akademik olmayan eğitimler, dil öğrenciliği ve mesleki eğitimlerin Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde alınması mümkündür.

ABD hükümeti, başarı ortalaması yüksek olan ve diğer kriterleri karşılayan üniversite öğrencilerinin staj programlarına katılmalarını mümkün kılmaktadır. Bunun için kişilerin, Q kodu ile gösterilen vize türüne başvuru yapmaları gerekmektedir. Aynı zamanda staj programının yapılacağı firmadan, öğrenci adına hazırlanan bir staj başvurusu kabul mektubu da teslim edilmelidir.

Sigortalı Çalışan İşçi Amerika’ya Gidebilir Mi?

Sigortalı işçi için Amerika vizesi alma süreci, kişinin ne kadar süre ile ülkede kalacağına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kısa süreli ziyaretler için iş ve turizm gezilerini kapsayan, B grubu vizelere başvuru yapılması mümkündür. Ancak daha uzun süreli kalmak isteyen kişiler, göçmen vizelerine başvurmalıdır.

Türkiye’de sigortalı çalışan ve Amerika’da bulunan bir şubede göreve başlayacak olan kişiler, işveren dayanaklı göçmen vizelerine başvuru yapabilmektedir. Ancak bu vizenin onaylanması için işçiye davet mektubunun gönderilmesi ve işverenin ABD vatandaşı olması şartları bulunmaktadır. Tüm şartları karşılayan kişiler, bu vize ile göçmen olma hakkını kazanabilmektedir.