Ailece Amerika’ya Taşınmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek birçok kişinin hayalidir. Yaşam standartları, sosyal haklar, iş ve öğrenim olanakları gibi çeşitli nedenlerle Amerika’ya yerleşmek isteyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Bazı kişiler, bu yerleşme planlarını ailece gerçekleştirmek istemektedir. Bu noktada “ailece Amerika’ya taşınmak için neler yapılmalıdır?” sorusunun cevabı fazlasıyla merak edilmektedir.

Ailece Amerika’ya taşınabilmenin en etkili yolu, Green Card başvurusu yapmaktır. Green Card, ABD yasalarınca bu hakkı kazananlara çalışma ve ikamet edebilme imkanı veren bir göçmenlik vizesidir. Belli bir kontenjan dahilinde, gerekli şartlara sahip olanların başvuruları kabul edilmektedir. Ailece başvuru yapanların bu hakkı kazanma ihtimali ise kurada çıkma şansı nedeniyle daha fazladır.

Green Card şartlarını yerine getiren ve vatandaşlık alan kişiler, aileleri adına Green Card başvurusu yapma hakkı kazanmaktadır. Yalnızca yasal oturum izni bulunan kişiler ise 21 yaşını doldurmamış olan bekar çocukları ve eşleri adına başvuru yapabilmektedir. Bir diğer seçenek ise Green Card sahibi olan kişinin belirtilen yakınları tarafından aile dayanaklı göçmen vizesi başvurusunun yapılmasıdır. Gerekli şartların sağlanması durumunda aileyi Amerika’ya getirmek mümkün olacaktır.

Ailemi Amerika’ya Nasıl Getirebilirim?

Amerika’da ikamet etme, çalışma ya da vatandaşlık alma hakkına sahip olan birçok kişi, ailelerinden bir süre için ayrı kalmaktadır. Bu nedenle kişiler, ziyaret amaçlı ya da kalıcı olarak aile bireylerini yanlarına almak isteyebilmektedir. Dolayısı ile aileyi Amerika’ya getirme koşulları, sıkça merak edilen konuların başında yer almaktadır. Bu durum ise aile dayanaklı göçmenlik vizesi başvuruları ile mümkün hale gelmektedir.

Amerikan vatandaşı olan kişiler; eşi, çocukları, kardeşleri, ebeveynleri gibi 1. dereceden akrabaları için Green Card başvurusu yapabilmektedir. Sadece sürekli ikamet hakkına sahip kişiler ise, eşi ve 21 yaşını doldurmamış bekar çocukları için başvuruda bulunabilmektedir. Başvurunun olumlu sonuçlanması durumda aile bireyleri çalışma, seyahat ve ikamet etme hakkına sahip olabilmektedirler. Bununla birlikte çocukların eğitim hakkından yararlanması ve eşlerin işe başlayabilmesi için çalışma izin belgesi alması gerekmektedir.

Yalnızca ziyaret amaçlı seyahatler için, ikamet izni ya da vatandaşlığı bulunan kişilerin aile üyeleri adına davetiye mektubu hazırlamaları gerekmektedir. Bu sayede aile üyeleri, B2 vizesi başvurularının olumlu sonuçlanması halinde ABD’ye gitme hakkına sahip olmaktadır.

Green Card’ı Olan Birinin Çocukları Amerikan Vatandaşı Mı Olur?

Yeşil kart olarak da adlandırılan Green Card, kişilerin ABD sınırları içerisinde 5 sene süre ile yasal olarak ikamet etmeleri ve çalışmalarına izin veren göçmenlik vizesidir. Bu süre zarfı içerisinde kişiler, aile temelli göçmenlik vizesi kapsamında eşi ve 21 yaşından küçük olan bekar çocuklarını yanlarına alabilmektedir. Bu sayede çocuklar, eğitim hakkı kazanmaktadır. Ancak herhangi bir şekilde vatandaşlık kazanılması söz konusu değildir.

Green card sahibi bir ebeveyne sahip olan çocuğun Amerika vatandaşı olması için bazı prosedürler bulunmaktadır. Öncelikle ebeveynin oturum iznini doldurması ve vatandaşlık başvuru yapması gerekmektedir. Ardından gerekli şartları sağlaması ve resmi olarak Amerikan vatandaşı olması gerekecektir. Bu durum sonucunda çocuk Green Card sahibi, 18 yaşından küçük ve ebeveyninin himayesi altında ise otomatik olarak ABD vatandaşı olmaktadır. Ancak ebeveynin henüz vatandaşlığı yok ise çocukların da vatandaşlık hakkı bulunmamaktadır.

Ailemi Getirmek İçin Kaç Yıl ABD’de Kalmam Gerekir?

Green Card programı ile Amerika’ya giden ve yasal oturum izni bulunan kişiler, yerleşim işlemlerinin hemen sonrasında eşi ve 21 yaşından küçük olan bekar çocukları adına Green Card başvurusu yapabilmektedir. Bu sayede eş ve çocuklar, aile dayanaklı göçmen vizesi başvurusunda bulunma ve Amerika’ya gitme hakkına sahip olmaktadır. Ancak bu süreç, 6 ila 12 ay sürmektedir. Aynı zamanda çok aşamalı işlemlerin tamamlanması ve onay şartlarının sağlanması da gerekmektedir.

Green Card sahibi olduktan sonrasında Amerikan vatandaşlığı hakkı kazanan kişiler, aileleri adına Green Card başvurusu yaparak tüm 1. derece yakınlarını yanlarına alabilmektedir. Bunun için 5 senelik oturum süresinin doldurulması gerekmektedir. Vatandaşlık alındıktan sonrasında aile üyeleri adına yapılan Green Card başvuruları ile birlikte derhal akraba dilekçesi sunulması, bekleme süresinden muaf tutulma hakkı sağlamaktadır. Bu sayede aile üyelerinin Amerika’ya gitmeleri çok daha kısa bir süre içerisinde mümkün olmaktadır.