EB 5 Vizesi Nedir?

EB 5 vizesi, göçmen vize türleri arasında yer almaktadır. Vize başvurusu onaylanan kişiler, yeşil kart sahibi olarak Amerika’da yaşama fırsatını elde edebilmektedir.  EB 5 vizesinin ilk ve en önemli şartı en az 800 bin dolar değerinde yatırım yapılması zorunluluğudur. Başvuru aşamasında yatırıma dair şart ve kriterler arandığından EB 5 vize başvurusu süreci profesyonel danışmanlar tarafından yürütülmelidir.

EB 5; Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir iş kurmak isteyenlere, projelerini geliştirmek isteyen girişimcilere ve var olan işletmelere ortak olacak yatırımcılara sunulan göçmen vizesidir. Senato tarafından onaylanan bu vize ile yatırımcıların ABD’de faaliyet gösterebilmesi ve istihdam yaratması hedeflenmektedir.

EB 5 Vizesi Nasıl Alınır?

EB 5 vizesi alabilmek için şu basamaklar takip edilmektedir:

 • Profesyonel destek alın: Vize başvurusu gerçekleştirmeden önce atılması gereken ilk adım vize başvuru merkezlerinden profesyonel destek almaktır. EB 5 sürecini yönetme konusunda deneyimli olan göçmenlik avukatları sayesinde göç hedefi ve koşulları doğru şekilde belirlenebilmektedir. Yatırım seçimi ve göç başvurusu zorlu bir süreç olduğundan profesyonel destek alınması son derece önemlidir.
 • Yatırımınızı seçin: EB 5 vizesine sahip olmak için ABD’de yeni bir iş kurmanız veya faaliyetine devam eden bir işletmeyi satın almanız ya da ortak olmanız gerekmektedir. Yatırımınız, ABD tarafından belirtilen göçmenlik şartlarına uygun olmalıdır.
 • Fonlarınızı transfer edin: Başvuru sürecinin ardından yatırım yapacağınızı kanıtlayabilmeniz için fonlarınızı yeni işletmenize transfer etmeniz gerekmektedir. Bu sayede yatırım için maddi koşulları sağladığınızı kanıtlayabilir ve paranın kaynağını gösterebilirsiniz.
 • I-526 formunu doldurun: Vize başvurusu için gereken tüm belgeler hazırlandıktan sonra I-526 formunun doldurulması gerekmektedir.
 • I-829 formunu doldurun: I-526 formu ile yapacağınız vize başvurusu onaylandıktan sonra ABD’de 21 ay boyunca gerekli şartları yerine getirerek ikamet sağladığınızda I-829 formunu doldurmaya hak kazanabilirsiniz. Bu form, geçici statüde yer alan vizenizi kalıcı statüye taşımanıza imkan tanımaktadır. Ancak bu süreçte yatırımınızı gerçekleştirdiğinizi ve şartları sağladığınızı ispat etmeniz gerekmektedir.

EB 5 Vizesine Kimler Başvurabilir?

EB 5 vize başvurusunu 18 yaşından büyük her birey gerçekleştirebilmektedir. Vizeye hak kazanabilmek için yeni bir iş kurmanız, faaliyetini sürdüren bir işletmeye yatırım yapmanız, faaliyetini sürdüren bir işletmeyi satın almanız veya ABD tarafından belirtilen bölgesel merkezlere yatırım yapmanız gerekmektedir.

EB 5 vize başvurusu sırasında aranan diğer kriterler şu şekildedir:

 • Yatırım hedefli istihdam alanlarına yapılacak ise en az 800 bin dolar, hedefli istihdam alanlarının dışındaki bölgelere yapılacaksa en az 1.050.000 dolar maddi kaynağınız bulunmalıdır.
 • Yatırım sonucunda en az 10 ABD vatandaşına tam zamanlı istihdam sağlanmalıdır.
 • Yatırım sahibi, işletmenin yönetiminde bulunmalıdır.

Profesyonel EB 5 Vize Başvurusu

EB 5 vize başvurusu, diğer vize türlerine göre daha karmaşık ve zorlu bir süreci kapsamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, ülkelerinde faaliyet göstermek isteyen yatırımcılara onay verirken kapsamlı bir araştırma gerçekleştirmektedir. Evrakların hazırlanması, yatırım türünün seçilmesi, bölgesel merkezler arasından tercih yapılması gibi aşamalarda eksik, hata veya yanlış yapılmamalıdır. EB 5 vize destek merkezlerine başvurarak sürecin profesyoneller tarafından yürütülmesini sağlayabilirsiniz.

DVprogram, 20 kişilik profesyonel ekibi ile EB 5 vize başvurusu sırasında yol arkadaşınız olmaktadır. Yatırımlarınızı hedeflediğiniz ülkeye taşıma konusunda yardımcı olan DVprogram, EB 5 vizesinin her aşamasında profesyonel destek sunarak sürecin sizler açısından rahat, konforlu ve kolay olmasını sağlamaktadır.

EB 5 Vizesinin Avantajları

 • EB 5 vizesi, başvuru sahiplerinin ABD’ye göç etmelerine ve yatırım gerçekleştirmelerine imkan vermektedir. Göçmen vizesi sınıfında yer alan EB 5 vizesinin sahibi olanlar yeşil kart alabilmektedir.
 • EB 5 vize sahibinin eşi ve 21 yaşından küçük bekar çocukları da yeşil kart kazanabilmektedir. EB 5 avantajlarından bir diğeri ise çocukların ABD’de eğitim alabilmesidir.
 • Vize sahipleri ABD’de çalışma izni de almaktadır.

EB 5 Vizesi Ne Kadar Sürede Onaylanır?

EB-5 vizesi başvurularının değerlendirilmeye alınma süresi, yoğunluğa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının EB-5 vizesi başvuru onay süresi ortalama 14-16 aydır. Başvurunun onaylanmasının ardından konsolosta yapılacak mülakat için tarih verilmektedir. Sürecin uzamaması ve ret cevabı alınmaması ise finansal evrakların doğru bilgiler ile hazırlanması son derece önemlidir.