İşletmemde Çalıştırmak İçin Başkalarına da ABD Vizesi Alabilir Miyim?

Yatırımcı vizesi sahibi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir şirket kuran, aktif bir işletmeyi satın alan veya yatırım gerçekleştiren kişiler, çalışan için vize başvurusu gerçekleştirebilmektedir. İşletme sahiplerinin çalışanlar için vize başvurusu gerçekleştirebilmesi için gerekliliği ispat etmesi istenmektedir. Eğer işletmenizin faaliyetlerini sürdürebilmesi için alanında deneyimli bir personele ihtiyaç duyduğunuzu kanıtlayabilirseniz çalışan için vize başvurusu yapabilirsiniz.

Çalışanlar İçin Amerika Vizesi Alma İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Amerika Birleşik Devletleri, ülkede yasal çerçevede çalışmak isteyen kişilere vize imkanı tanımaktadır. Amerika’da bir işletme sahibi olan işverenler, faaliyetlerin sürdürülebilmesi için deneyimli çalışanlara ihtiyaç duyduklarında referans olarak vize başvurusu gerçekleştirebilmektedir. Özel meslek sahipleri, mevsimlik işçiler veya geçici çalışma talebinde bulunan kişiler Amerika vizesi alabilmektedir.

Çalışan işçi için vize başvurusu 2 farklı şekilde yapılmaktadır:

Amerika Geçici Çalışma Vizeleri

ABD’de faaliyet gösteren işletmenin sahibi, kalıcı veya geçici süreyle yurt dışından çalışan istihdam etmek için vize başvurusu yapabilmektedir. İşletme sahibi geçici çalışma vizesi için çalışanı adına Amerika Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu olan USCIS’e başvurarak göçmen olmayan vize dilekçesini vermelidir.  İşveren işçi için vize başvurusu yaparak kişiyi çalıştırmak istediğini, dolayısıyla ekonomik açıdan sponsor olacağını bildirmektedir.

Amerika geçici çalışma vizeleri şu şekildedir:

 • I Basın kartı olanlar ve gazeteciler
 • R Din görevlisi
 • Q Uluslararası kültürel değişim programı katılımcısı
 • P Uluslararası üne sahip eğlence grupları, sanatçılar, sporcular
 • O Olağanüstü yetenek ve başarıya sahip kişiler
 • L Şirket içi transfer
 • H-3 Stajyer veya özel eğitim ziyaretçiler için Amerika geçici çalışma vizesi
 • H-2B Tarım dışı geçici işçiler
 • H-2A Geçici tarım işçileri
 • H-1B Özel mesleğe sahip kişiler

Amerika Kalıcı Çalışma Vizeleri

ABD’de vize sahibi işveren, çalışan için kalıcı vize başvurusu yapabilmektedir. Ancak işçinin kalıcı vize alabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. İşveren ilk olarak Amerika Çalışma Bakanlığı’na başvurarak onaylı bir çalışma sertifikası almalıdır. İşçi sertifikası; çalışan açığı bulunan pozisyonda teklif edilen maaş ve diğer şartlarda çalışabilen yeterli sayıda mevcut, istekli ve kalifiye Amerikalı işçi bulunmadığını ifade etmektedir. Dolayısıyla işveren, belirlediği şartlara uygun çalışan için vize başvurusu yaparak ABD’ye gelmesi için sponsor olabilmektedir. İşverenin yabancı uyruklu bir çalışanı istihdam etmesi, ABD’de benzer pozisyonlarda çalışan kişilerin koşul ve ücretlerini olumsuz etkilememektedir. Bu da şartların sağlandığı anlamını taşımaktadır.

Amerika kalıcı çalışma vizeleri kapsamında şunlar bulunmaktadır:

 • E-1 Amerika Tüccar Vizesi
 • E-2 Amerika Yatırımcı Vizesi
 • EB-1 Olağanüstü yetenek ve başarıya sahip olanlar
 • EB-2 Sanat, bilim veya ticarette olağanüstü becerileri bulunanlar
 • EB-3 Kalifiye işçiler, profesyoneller
 • EB-4 Özel göçmen statüsünde bulunanlar
 • EB-5 ABD’de en az 10 Amerika vatandaşına tam zamanlı istihdam sağlayan yatırımcı vizesi sahipleri

Patronlar Çalışanlarını Amerika’ya En Kolay Şekilde Nasıl Aldırabilir?

İşveren, çalışan için vize başvurusu gerçekleştirerek süreci başlatmaktadır. İşverenin sponsor olacağını resmi olarak belirtmesinin ardından Türkiye vatandaşı olan kişi de başvurusunu gerçekleştirmelidir. Başvurunun onaylanmasının ardından kişiye mülakat gün ve saati bildirilmekte, belgeleri hazırlaması istenmektedir. Amerika’ya gitme nedeni olan yeteneklerini, iş geçmişini ve tecrübesini kanıtlayabilen kişiler vize sahibi olabilmektedir.

Patronlar, istihdam etmek istedikleri alanda çalışma şartları ve maaştan dolayı talebin az olduğunu kanıtlamaları halinde çalışanları için vize alabilmektedir.

İşçi Vizesi Almak İçin Nereye Başvurabilirim?

ABD işçi vizesi başvuruları, Amerika Konsolosluğu’na yapılmaktadır. Başvuruyu hızlı ve doğru şekilde gerçekleştirmek için profesyonel destek almanız gerekmektedir. ABD’de faaliyet gösteren işverenin size sponsor olması halinde vize başvuru süreci hızlanmaktadır. Amerikan Konsolosluğu, başvurunuzu değerlendirdikten sonra en yakın tarih için randevu vermektedir. Yoğunluğa ve politik sebeplere bağlı olarak bu süreç uzayabilmektedir.